Seçim sonrası için yol haritası..


Doç. Dr. Sait Yılmaz

Doç. Dr. Sait Yılmaz

11 Haziran 2015, 13:53

 Seçim sonrası ülkede siyasi ortamın aldığı karmaşık durum bize bir yol haritası ortaya koymayı dikte ediyor. Ne istemediğimizi ifade etmek kadar, tutarlı olabilmek için ne istediğimizi de ya da en azından makul olanı da ortaya koymalıyız.

Seçimin sonuçlarını herkes istediği gibi anladı. Bunlardan en sinir bozucu olanı seçimin gerçek mağlubu Y-CHP yöneticilerinin zafer edası ile ortaya çıkıp, kendilerini her tür koalisyona yakıştırarak, durumlarını kurtarmaya çalışmaları oldu.

AKP, en çok oy kaybeden partide olsa hala rakipsiz ve %40 gibi bir oy almış, MHP oylarını korumuş, ABD’nin sol görünümlü Kürt uydusu HDP %13 oy oranı ile ortaya çıkmış. Seçimin en başarısız partisi ise Y-CHP. Ama Amerika’nın CHP’deki sesleri “halk koalisyon istiyor” aldatmacısı ile akılları sıra yapıcı (!) rol oynayacaklar. Amerikancıların, Soroscuların, Cemaatçilerin, Kürtçülerin yönettiği Y-CHP’de öncelikli olarak iyi bir dezenfektasyon gerekiyor ama onlar da ilke ne gezer, büyük ağabeyleri demeden gidemezler, kovulsalar da gitmezler.

HDP ile bir an önce kavuşmak, ABD’nin ve küresel sermayenin istediği düzeni kurmak için en sabırsız mesajları veriyorlar. Hâlbuki böyle bir koalisyon CHP’yi tamamen bitirir ama kimin umurunda? Keşke, CHP, 12 Eylül 1980 müdahalesinde kapatıldıktan sonra bir daha açılmasa idi. O CHP, Atatürk dönemindeki saygınlığı ile kalırdı, bugünkü manivelalar CHP adını kullanamaz, bu oyları da hiçbir zaman alamazlardı.

Bu yüzden Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu’nun CHP’de kurultay çağrısını son derece önemsiyorum ve kendisinin CHP için iyi bir başkan adayı olduğunu düşünüyorum. Atatürkçülere düşen de her seçimde oylarınızın boşa gitmesine neden olan Y-CHP’nin bugünkü yöneticilerinin gitmesi ve partinin Atatürkçü çizgiye dönmesi için sürekli olarak demokratik tepkinizi her kulvarda ortaya koymaktır.

Şimdi gelelim seçim sonuçları ve bundan sonrası ile ilgili yol haritasına..

Seçim sonuçları bize AKP’den giden oyların büyük ölçüde HDP’ye ve çok az da MHP’ye gittiğini söylüyor. CHP’den kaçanlar da HDP’ye verdi. Peki, HDP’ye oylar neden kaçtı? AKP’den değil, ondan da önce ve acil olarak Erdoğan’dan kurtulmak için.. Çünkü AKP bir parti olarak değil ama Erdoğan varlığı ile Türkiye’de rejimin önündeki en büyük engel..

Erdoğan, Başkanlık sistemini getirerek, keyfince bir yönetim kurmak istiyordu.. Onun yönetiminde devletin içi çürüdü, hukuksuzluk, yolsuzluk, kumpaslar aldı başını gitti. Daha da kötüsü Atatürk ilkelerine dayalı Cumhuriyet rejimi tasfiye edilirken, ülkeyi İslamcı bir rejime sokacak Anayasal değişiklikler için düğmeye basacaktı.

Ülke ve bölge coğrafyası Erdoğan’ın kişisel hırslarının, kibrinin, hıncının ve kanun tanınmazlığının yüzünden çok çekti ve makamında kaldığı sürece de çekecek. Gizli gündemini uygulamak için yaptırdığı Saray’ına çekilen, kendine Sünni dünyasının liderliğini layık gören ve ülkesine ümmet gözü ile bakan Erdoğan, 2053 ve 2071’lerin planları ile başka bir hayal dünyasında yaşıyor. 17 ve 25 Aralık yolsuzluk olaylarını, yönettiği kara para trafiğini, Oslo görüşmelerini ve demokratik çözülme sürecini, Suriye’de akan kanın sorumluluğunu, işlediği içeride ve dışarıdaki pek çok suçu da eklersek, ortaya uzun bir liste çıkar.

Özetle Türkiye’nin en büyük sorunu özünde Erdoğan sorunudur ve en seçim döneminde meşruluğunu kaybetmiş olan Erdoğan’ın bundan sonra o makamda kalması beklenemez. Erdoğan’dan kurtulmak ve hesap sormak, başta AKP olmak üzere, ülkemize siyasi ve hukuki düzeni normalleştirecek, devlet tekrar çalışmaya başlayacak, ekonomiye istikrar gelecek ve artık rahat rahat evimizde uyuyacak, polisten korkmayacağız.

Bundan sonra ne olacak?
Erdoğan’ın, şimdilerdeki sessizliğinin nedeni kendi konumunu korumanın hassasiyeti ve yeni hükümet seçeneklerinin oluşma safhasındaki ihtiyatlılıktır. Hangi hükümet kurulursa kurulsun, 2019’a kadar elinde bulundurabileceği Cumhurbaşkanlığı statüsünü, sınırlarını hep daha fazla zorlayarak ve daha hırçınlaşarak devam ettirmeye çalışacaktır. Devlet gücünü elinde bulundurduğu sürece provokasyon ve baskılarına hız vererek devam edecektir. Gezi Parkı olayları esnasında Erdoğan’ın “%52’yi zor tutuyorum” dediğini hatırlayın.

Erdoğan, hükümet kurma işini önce Davutoğlu’na daha sonra Efkan Ala’ya verdikten sonra mevcut AKP iktidarı ile tekrar erken seçime gitmeyi tercih edecektir. AKP, gizli gündemi ve kirli geçmişi nedeni ile hiçbir parti ile koalisyon yapamaz, çünkü paylaşamaz. Diyelim ki bu ilkesiz Y-CHP, AKP ile koalisyon yaptı. Bu durum Erdoğan’a meşruiyet sağlar, yolsuzlukların ve kirli işlerin üstü tamamen örtülür ve sonunda CHP tamamen eriyip, biter. AKP ile koalisyon her partiyi yakar. Erdoğan de facto bir ara rejim de yaratabilir, Davutoğlu başta olmak üzere bazı kilit adamlarını değiştirebilir.

Eğer, Erdoğan hükümet kurma işini CHP’ye verirse; CHP-MHP-HDP koalisyonu MHP’nin tutumu nedeni ile olmaz. Açıkçası MHP’in bu duruşu ve Bahçeli’nin ilk açıklamalarını alkışla karşılıyorum. CHP böyle devam ederse önümüzdeki erken seçimde oylarını büyük ölçüde MHP’ye kaptırır.

Peki, ne olmalı, neyi desteklemeliyiz?

Öncelikle önümüzde kafa karışıklığı yaratan iki ana seçeneğin birine karar vermeliyiz. İcra hükümeti mi, erken seçim hükümeti mi?

İcra hükümeti isteyenler, sırası ile;

Y-CHP

AKP

Büyük Sermaye ve

HDP yani PKK’dır.

Y-CHP yöneticileri böylece partide konumlarını sürdürecek, ABD’nin verdiği Kürt projesini kaldığı yerden sürdürecektir. AKP ise zaten hep iktidarda kalması gereken, ideolojik gündemini uygulamak ve daha önemlisi Erdoğan’ın konumunu korumak için her teklife açıktır. AKP’nin hayalinde dışarıdan destekli, tek başına iktidar var. HDP’yi kuran ve destekleyen Türkiye’deki büyük sermaye, “ekonomide istikrar” yalanı ile kendisine Küresel Sermaye’nin verdiği rolü oynamak istiyor. HDP ise PKK’nın isteklerini masaya koymak için en uygun aritmetiği yakaladı, bunu en kolay bir icraat hükümeti içinde gerçekleştirebilir.

Özetle, icra hükümeti tüm başarısızların kendi gündemini sürdürmesi, bölücü heves ve tartışmaların zirve yapması, ülkenin kaosa sürüklenmesi ve Erdoğan’ın meşru hale gelmesi demektir. AKP’nin olmadığı bir icraat koalisyonu; AKP’ye “bakınız bunlardan bir şey olmaz” diyerek, kaçınılmaz erken seçimde konumunu daha da güçlendirme şansı verecektir.

Diğer seçenek erken seçim hükümetidir.

Erdoğan ve AKP, kendi iktidarları ile erken seçime gitmek, böylece devlet imkânlarını önceden olduğu gibi sonuna kadar kullanmak isteyeceklerdir. Provokasyon ve baskılar daha da artacak, özgürlüklere yönelik yeni sınırlamalar gelecektir.

Şu ana kadar en mantıklı çözüm; CHP-MHP “erken seçim hükümeti” kurulması ve bunun HDP tarafından dışarıdan desteklenmesidir.

Yapılması gereken ülkeden Erdoğan gölgesini kaldırarak, AKP’nin elinden devlet olmanın avantajlarını alarak, ülkeyi bir an önce yeni seçime götürmek ve seçimin baraj şartı olmadan ve mümkün olduğunca adil şartlar içinde yapılmasını sağlamaktır.

MHP’nin koyduğu kırmızı çizgiler, böyle bir erken seçim hükümetinin işaretini vermektedir;

- 17 ve 25 Aralık’ın hesabının sorulması,

- Cumhurbaşkanı’nın yasal sınırları içine sokulması,

- Çözüm sürecinin rafa kaldırılması.

Bunun için altı aylık bir protokol yeterlidir. CHP-MHP koalisyonunun süresi uzadıkça AKP’ye yarayacak ve HDP’yi sabırsızlandıracaktır.

Diğer yandan, CHP-MHP bu beraberliği erken seçim hükümeti içinde bile yürütmesi zor olabilir. AKP’nin kendi hükümeti ile erken seçime gitmesi, diğer partilerin oylarını korumasını daha da kolaylaştırır.
Her hâlükârda, CHP’de bir kan değişikliği hala en önemli gerekliliktir.

Öncelik Erdoğan olmalı, gerisi gelir..
Unutmadan Cemaat pusuda bekliyor, yeni provokasyonlara hazırlanıyor. Son yıllarda ortada gezen Cemaatçi subaylar, memurlar ile ilgili listelerin de gene Cemaat tarafından hazırlandığı ve bu kişilerin hedef alındığı ortaya çıkmaya başladı.

Son sözümüz HDP/PKK’ya; ABD, İran ile el sıkıştığı gün sizin proje bitmiştir. Obama, Washington’da Barzani’ye “Ben sana haber vereceğim” deyip, sepetlemiştir.. O yüzden siz Kürtçülüğü bırakıp, eskisi gibi solcu olun..Doç. Dr. Sait Yılmaz
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
T.C vataninin bekcileri - 2 yıl önce
peki bu yol haritasini hanginiz ortaya koydunuzda hangi cikmazlardan sesler gelecek