Şer ittifakı


Oktay Yıldırım

Oktay Yıldırım

05 Ocak 2015, 17:58

 Hani Tayyip Erdoğan’ın Baş Danışmanı Yalçın Akdoğan, Cemaat için “milli orduya kumpas kurdular” demişti ya… Hah işte o işin aslı bakın nasılmış.

24 Aralık gecesi AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt, CNN Türk’deki Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’a konuştu: ABD, Cemaat'i görevlendirmiş. AKP de Cemaat'in ABD tarafından görevlendirildiğini biliyormuş ve bu ittifaka dâhil olmuşlar. Sonra hep birlikte “askeri vesayet” dedikleri Türk ordusunu halletmişler. Sebebini de söyledi, çünkü askerler Rusya ile birlikte “Irak Kürdistanı” işini bozmaya çalışıyormuş…

Türkçesi, AKP-PKK-ABD ortaklığı Kürdistan kurabilmek için Türk ordusunu el birliğiyle saf dışı bırakmış…

Hâlâ AKP ve Cemaat saflarında olup kendilerini vatansever zanneden saflara mutlu yıllar dilerim…

YILIN LOBİSİ

“Yahudi lobisi” olmadı, “faiz lobisi.” Ardından “kriz lobisi.” Yeni şafak yazdı, “Mutfak lobisi” (18 Ocak 2014). Efendim pirinç ve kuru fasulye fiyatlarının artmasının arkasında bunlar varmış.

Sen 12 yıldır tarımı yok et, çiftçi kan ağlasın, ürünler tarlada çürüsün… Memlekette dere bırakma HES yap, kuraklık kapımıza dayansın… Hayvanlara yedirilecek samanı bile yurt dışından getirt… Sonra da kalk “mutfak lobisi” de…

YILIN KAYBI

Kürdistan Eşekler Partisi… Üyelerine “küçük eşek, yaşlı eşek, semerli eşek” gibi isimler veriyordu. Eşeklerin Kürt hareketine verdiği büyük destek nedeniyle kravatlı bir eşek heykeli bile yaptırmışlardı…

Pek ilgi görmediği için fesh edildi… BOP için büyük kayıp. Pek yakışmıştı. (9 Şubat 2014)

YILIN ŞAŞKINI

Şubat ayı başlarıydı. Şamil Tayyar, ekranlarda, sosyal medyada hararetle Başbakan’ın “paralel yapı diyerek Cemaat’i değil, Global Ergenekon ve Neo-con çetesini kast ettiğini” anlatıyordu… Acaba kırmızı bülten diye çıkarttıkları da kırmızı pasaport mu?

YILIN İTİRAFI

Rasim Ozan Kütahyalı, şöyle dedi: “Pensilvanya aslında eskiden beri böyleymiş. Bizler salak gibi uzun süre bu korkunç örgüt yapısının varlığını inkâr ettik.” (Kasım 2014)

YILIN SATIŞI

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Apo’nun sorgulama görüntülerinde kendisini sorgulayan Türk subayına teslim oluşunu şöyle açıkladı: “Her birinizi 15 saat o odaya koysalar bütün değerlerinizi satarsınız be…”(Cumhuriyet, 12 Şubat) Meğer ne kolaymış insanın değerlerini satması…

YILIN AÇIK SÖZLÜSÜ

Almanya’da yayınlanan Compact dergisine konuşan Jürgen Elsässer: “Fuck the USA” (Mart 2014)

YILIN TERCİHİ

Marmara üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde yenilenen bir binaya telefonda, “Milletin a…na koyacağız” diyen Mehmet Cengiz’in adı verildi. Binanın eski adı Yunus Emre’ydi. Binaya bir de açılış töreni yapıldı. Kurdela kesilirken besmele çekildi mi bilmiyoruz, ama bu değişimin ortaya koyduğu zihniyeti biliyoruz.

YILIN BULUŞU

“Erzurum’da, “Dadaş Mucit” olarak tanınan ve kendi atölyesinde çeşitli çalışmalar yapan Ebubekir Taşbaşı, cep telefonu bataryası ve dizüstü bilgisayar fanı kullanarak yaptığı klimalı şapkayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a hediye edeceğini söyledi…” (Yeni Akit, 21 Mart 2014).

YILIN KAÇAĞI

Bir zamanların attı mı mangalda kül bırakmayan polis-gazetecisi Emre Uslu… Firar etti. Ne ile suçlanacağını bile biliyordu. Wall Street Journal gazetesine verdiği mülakatta Dışişleri Bakanlığı'ndaki gizli toplantıya ait ses kaydının internete sızdırılmasından dolayı suçlanmaktan korktuğunu belirtti.(Nisan 2014)

YILIN ACISI VE ACIMASIZLARI

Soma’da maden faciası yaşandı, 301 işçi can verdi.
Prof. Dr. Orhan Kural: “Monoksit ile ölüm tatlıdır” dedi.

Polis ODTÜ’de, İzmir’de, Ankara Güvenpark’t,a Taksim'de 14, 15 Mayıs günlerinde Soma faciasını protesto etmek isteyenlere Toma ile müdahale etti… İşçi Partisi Manisa İl Başkanı Erdem Özdemir, TGB Manisa İl Başkanı Kemal Tonay Uçak ve 4 TGB'li gözaltına alındı.. Ve son olarak TOMA’lar Soma’ya geldi…(14 Mayıs)

Soma’da Tayyip Erdoğan'ı protesto eden bir yurttaş 2 jandarma tarafından yere yatırılıp gözaltına alınmaya çalışılırken, Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel tarafından acımasızca tekmelendi.

Halkın protestosundan kaçarak Soma’da bir markete sığınan Tayyip Erdoğan da burada karşılaştığı bir maden işçisine saldırdı, darp etti.

Madenin patronu Can Gürkan ise savcıya verdiği ifadesinde, "Meydana gelen kazada en çok biz mağduruz. Bütün yatırımlarımızı güvenlik önlemlerine harcadık" dedi.

YILIN FENOMENİFenomen deyince aklınıza Fuat Avni geliyor ama değil… Ekmeleddin İhsanoğlu… AKP karşıtı muhalefetin birleşmesini önlemek, iki muhalefet partisi liderinin koltuklarını garanti altına almak ve Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı yoluna serilen bir kırmızı halı olmak için piyasaya sürüldü. Vatandaştan aldığı yüzde 38 oyla birlikte ortadan yok oldu. Duyan gören, insaniyet namına bir daha ortaya çıkmamasını söylesin şuna…YILIN TAVSİYESİ
Akit’ten Mehmet Doğan… Elif şafak’a seslendi. “Tavsiyem şu: Bir kitabında erkek kıyafeti giyip reklam yapmıştın, bundan sonraki kitabının reklamını tangalı yap. Bakalım resmin karalanacak mı?”(24 Temmuz)

YILIN UYANIĞI

Siz onu televizyonlardan “erkeğe birden çok kadın lazım, kocama ikinci eş olarak arkadaşımı önerdim” sözleriyle hatırlarsınız. Zengin “Müslüman” ailelere danışmanlık ve yaşam koçluğu da yapıyor. Biliyor bu işleri. Adı da Sibel Üresin… Şöyle buyurdu: “Müslüman kadın uyanık olur. Kadınlar bir ilişkiye başlamadan önce maddi anlamda talepte bulunsun, vermeyenle ilişkiye başlamasın.”

YILIN KOALİSYONU

PKK’yı yasallaştıran yasa tasarısı, AKP, BDP, HDP ve CHP’nin açık, MHP’nin de mahcup desteğiyle TBMM’den geçti…

Bu yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne götürecek 110 vatansever milletvekili bulunamadı. Yılın son günlerinde MHP Genel Başkan yardımcısı Oktay Vural bağırıyordu: “PKK özerklik ilan etti.” Acaba kimlerin sayesinde?

YILIN DÖNÜŞÜMÜ

İşe önce “ben Dersimli Kemalim” diyerek başladı. Seyit Rıza övgüsü, cumhuriyet sövgüsüne dönüştü, İstiklal mahkemelerini ve tek parti dönemini suçladı. En son “biz Mustafa kemal’in CHP’si değiliz” dedi.

Şimdi PKK’ya özerklik vaat ediyor…

YILIN FEDAİSİ

Tarih, 8 Ekim 2014. Yer, Siirt, Tillo Caddesi üzerinde bir benzin istasyonu.

İpten kazıktan kurtulmuş bayraksız, vatansız bir grubun hedefi oradaki Türk bayrağıydı. İndirmek ve yakmak istediler. Ama bir bekçisi vardı. İstasyon sahibi önce uyardı, dinlemediler. O da çekti silahını ve milli namusunu korudu.

Dokundurtmadı bayrağına…

O adam Sütçü İmamdır kardeşim. Ve Türk Milleti’nin görevi o adama sahip çıkmaktır. O adama sahip çıkmak, Türk Bayrağına sahip çıkmaktır.

YIL SONUNA ÜÇ NOKTA

Saraylıya: “Sarayların içinde Türk’ten farklı unsurlara dayanarak, düşmanlarla ittifak ederek, Anadolu’nun, Türklüğün aleyhinde yürüyen çürümüş gölge adamların Türk vatanından kovulması, düşmanların denize dökülmesinden daha kurtarıcı bir harekettir.”

Dersimliye: “Dâhili işlerimizden en mühim bir safha varsa o da Dersim meselesidir. Dâhilde bulunan iş bu yarayı, bu korkunç çıbanı, ortadan temizleyip koparmak ve kökünden kesmek işi her ne pahasına olursa olsun yapılmalıdır…”

Osmanlı özentisine: Hilafetin ilgasından hemen öncesi, 1924 yılı Mart ayları. Zamanın Gazeteciler Cemiyeti başkanı Necmettin Sadak sordu: “Mademki, bu meclis cumhuriyet ilan etmeye kendisini salahiyetli gördü, o halde başka bir mecliste, başka bir çoğunluk bir gün meclisli saltanat ilan ederse ne yaparız?”

Cevap net: “Olabilir. Fakat hepsini sopayla kovarız...”

İmza, Mustafa Kemal… Ve böylece yıl sonuna üç noktayı da koyduk. Peki, yeni yıl için söyleyecek bir şey yok mu derseniz… Gazi Paşa’nın sözünün üstüne söz olur mu? Bundan sonrası kovalama faslı. Haydi kolay gelsin…

Mutlu yıllar dilerim.

Oktay Yıldırım
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cem AYAZ - 3 yıl önce
bu yazi da yilin yazisi olmuş , yüreği̇ni̇ze sağlik .