Silivri nasıl yıkıldı?


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

11 Mart 2014, 13:15

Silivri’nin yıkılması, Bastille’in yıkılması önemindedir. Türkiye’ye ve bölgeye etkileri somut ortaya çıktığında bu gerçek daha iyi görülecektir.

Yalnız Silivri’den tahliyelerin başlamasını AKP-Cemaat çatışmasına ve Erdoğan hükümetinin özel görevli mahkemeleri kaldırmasına bağlamak, sadece bir yanlış kavrama olayı değil, önemli bir siyasi saptama hatasıdır.

AKP ile Cemaatin çatışmasının ve Erdoğan hükümetinin yasa çıkarmak zorunda kalmasının arkasında büyük bir devrimci mücadele vardır.

Gelin bugün Silivri’nin hangi kuvvetler tarafından ve nasıl yıkıldığını inceleyelim:

İşçi Partisi

Ergenekon tertibinin merkezinde savcı Zekeriya Öz’ün de belirttiği gibi İşçi Partisi vardır. Tertibin bir diğer hedefi ise TSK’dir: TSK’nin kritik pozisyonlarında görevli subaylar, NATO’ya mesafeli ve ABD’nin çıkarlarının önünde duran komutanlar bu tertiple tasfiye edildi ve Genelkurmay’a diz çöktürüldü.

Maalesef bu süreçte TSK sağlam duramadı. Eski Genelkurmay Başkanı Em. Org. İlker Başbuğ’un da dikkat çektiği gibi TSK sınıfta kaldı.

Bu noktada İşçi Partisi’nin devrimci mücadelesi Türkiye adına daha da bir önem kazandı. Doğu Perinçek’in başında olduğu İşçi Partisi ilk günden itibaren tertibe karşı sağlam bir barikat kurdu, halkı bu tertipler konusunda bilgilendirdi, Silivri’de büyük kitle eylemleri düzenledi.

İşçi Partisi 13 Aralık’ta, 8 Nisan’da ve 5 Ağustos’ta Silivri zindanlarının etrafındaki demir ve beton barikatların yıkılmasına öncülük ederek, bugünkü tahliyelere damgasını vurdu.

TGB

Türkiye Gençlik Birliği TGB, Türk gençliğinin tarihin derinliklerinden gelen devrimci mirasını sürdürdü ve tüm yurtta gençliği ayağa kaldırdı.

TGB’nin TSK’yi hedef alan conilere çuval geçirmesi, AKP’nin cumhuriyet karşıtı her hamlesinin önüne çıkması onu gün geçtikçe hem daha büyük eylemlere yöneltti hem de daha geniş bir kitleyle buluşturdu.

TGB nihayet 19 Mayıs 2012’de 250 bin genci Taksim’e çıkararak yeni bir dönemin ilk işaretini verdi!

Haziran halk hareketi

27 Mayıs 2013’te Gezi Parkı’nda başlayan ve 1 Haziran’dan itibaren 80 ilde bir ayaklanmaya dönüşen Halk Hareketi, Silivri’nin yıkılması sürecinin en önemli köşe başlarından biri oldu.

Ellerinde Türk bayraklarıyla, dillerinde “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” sloganlarıyla iki ay boyunca AKP’ye karşı bağımsızlık mücadelesi veren milyonlar, çağdaş Türkiye’nin ayağa kalktığını ve Erdoğan’ı sallamaya başladığını gösterdi.

Milyonların bu haklı büyük devrimci eylemlerine öncülük eden ve şehit düşen Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Ahmet Atakan Silivri’yi yıkan isimlerdi.

80 ilde AKP’nin kolluk kuvvetlerine karşı ülkelerini savunan, gaz yiyen, cop yiyen, kör olan, kafası kırılan milyonlar, hem korku duvarını hem de Silivri’nin duvarını yıktı!

Türk subayları ve aileleri

Ergenekon ve Balyoz tertipleriyle Silivri’de esir edilmeyi vatan görevi sayan ve ilk günden itibaren dimdik ayakta duran Türk subayları ve dışarıda eylemli mücadele eden aileleri Silivri’yi yıkanların başında geldi.

Türk subayının onuru için kendisini feda eden Yarbay Ali Tatar ve Albay Abdülkerim Kırca Silivri duvarlarına en etkili balyozları vuran kahramanlardı.

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ’dan Teğmen Mehmet Ali Çelebi’ye kadar tüm subaylar ve Oktay Yıldırım’ın şahsında tüm astsubaylar bu mücadelenin gerçek kahramanlarıydı.

Türk aydını

Ülkesinin devrim ve bağımsızlık mücade-lesine 200 yıldır öncülük eden Türk aydını Silivri’nin yıkılmasına da öncülük etti.

Yalçın Küçük, Tuncay Özkan, Kemal Alemdaroğlu, Fatih Hilmioğlu, Mehmet Bedri Gültekin, Erkan Önsel, Hikmet Çiçek, Deniz Yıldırım, Merdan Yanardağ ve ismi buraya sığmayacak sayıdaki öncü ve devrimci aydınlarımız fikirleriyle, Uçkun Geray ve Kuddusi Okkır da bedenleriyle Silivri’nin yıkılmasına öncülük ettiler.

Emek hareketi

“Mustafa Kemal’in işçisiz” diyerek özelleştirmelere direnen Yatağan işçisi, yurt savunmasının kahraman maden işçisi, HES’lere direnen köylülerimiz de Silivri’nin yıkılmasını sağlayanların başında geldi.

Ve göreceksiniz, bugün başlayan ama yarım kalan tahliyeler mutlaka tamamla-nacak! Ergenekon’dan çıkmak, hem Türkiye’yi hem de bölgeyi emperyalizme karşı bağımsız yapacak ve özgürleştirecek!


Mehmet Ali Güller
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Recep Bilici - 4 yıl önce
tek tek subayların millî duruş göstermelerinin orduyu milli bir ordu yapmaya yetmediği, bu acı ve ölümcül tertiplerle kanıtlandı. ancak büyük siyasi mücadeleler ve bedeller sonucunda halkının sıcaklığını yeniden keşfeden mustafa kemalin subayı özlediğimiz ordunun başına geçecektir.