Sol neden şaşkın bakıyor?


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

09 Ocak 2016, 17:28

Kapitalizmin Kıyamet Makinası “Para üzerinden daha fazla para yaratma” sitemi, hızla kent yoksulları üretirken, kapitalizm bir krizden çıkıp diğer krize girerken, sol neden örgütlenemez ve halkların umudu olamaz?

Bu durumu, sadece, sermaye elitlerinin, kapitalizmi koruyup kollamada, aldığı tedbirlere bağlamak olası mıdır?

Acaba tek neden egemen sınıfların baskıları nedeniyle mi sol her geçen gün küçülüyor?

Elbette hayır.

Egemen sınıfların baskılarını yadsımak elbette mümkün değil.

Yetmiş yaşındayım. Dünyadaki ve Türkiye’deki sol hareketleri takip edip inceledim. Vardığım bir sonuç var.

Ayağını yaşadığı topraklara basmayan hiçbir düşünce hareketi başarıl olamaz. Sol da başarılı olamaz.

Başarılı olmuş sol hareketlere baktığımızda, ayağını vatan toprağına basan sol hareketlerin, eninde sonunda, başarısını, tarihin sayfalarında görürüz.

Mesela, Kurtuluş Savaşı milli içerikli sol bir mücadeledir. Bir hareketin adının sol olmasını belirten tek ölçek vardır. O da hareketin halktan yana mı, yoksa halka karşımı olduğu ölçüsüdür.

Emperyalizme karşı olan her hareket soldur, millidir.

Dünya genelinde temel stratejik hata; “sınıfsız sınıf mücadelesi” vermektir.

Türkiyemize baktığımızda iki temel strateji hatası görürüz.

Birincisi vatansız, vatanı esas almayan, ortada örgütlü bir sınıf yokken, sınıf mücadelesi vermek.

İkincisi ise; özgüvenini PKK’nın özgüveni ile bütünleştiren sol hareketler.

Daha çıplak söylesek, PKK hareketi ile bütünleşmeyi sol hareket sanmak. Yani vatan toprağından koparak siyaset yapmak.

Amerika’nın doğrudan PKK’yı destekliyor olması, kendini solda sanan birçok insanı, Amerika ile birlik olma konumuna düşürmüştür.

PKK terör örgütü üzerine, devletin ordusu karalılıkla gidince, yani özgüveni olmayan ve PKK’nın kuyruğunda siyaset yapan sol örgütler boşlukta kaldı.

Seçimlerde, HDP’ye oy veren, kendini solda sanan birçok kişinin, yeni bir farkındalık içinde olduğuna şahit oluyoruz.

PKK’nın bir güç olmadığı, emperyalizmin işbirlikçilerince şişirilmiş bir balon olduğu ortaya çıktıkça, PKK’nın etki alanında siyaset yapan çok sayıda solcunun oradan kopacağı açıktır.

Böyle baktığımızda, birçok sivil toplum kuruluşunda, daha aklı başında sol örgütlenmeler olacaktır. Emperyalizmin uzantısı olan FETO’yu savunmayı solculuk sanan kişiler de, eninde sonunda farkına varacaklardır.

Sol’un içinde PKK virüsü temizlenir mi derseniz. Hayır, tümden temizlenmez. Ancak Türkiye’nin kendine özgü solu yolunda adımlar atılmış olur.

Türkiyemiz her bakımdan bir doğum sancısı içindedir.

Ekonomisinin çoğunu Asya ile bütünleştirmiş* olan Türkiye’nin, Atlantik’ten hiç bir çıkarı yoktur. Atlantik’te boğulan Türkiye, aslında Asya coğrafyasındadır. Asya’ya yöneldikçe ülkemiz nefes alacaktır.

*En büyük ticaret ortağımız ve enerji güvenliğimiz Asya’dadır. Çin, Rusya ve Almanya’dır. NATO Gladyosuyla, içerde bütünleştiği gerici güçlerle, sadece Türk halkına karşı, emperyalist bir engeldir.

Bülent Esinoğlu
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
demiray - 2 yıl önce
degerli esinoglu ellerinize saglik daha bu milleri nasil aydinlatacaksiniz bilmiyorum..... siz vatan partisi ulusal kana aydinlik gazetesi sonsuza kadar yasayin