Son provokasyon Sahte Bayrak mı olacak?


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

17 Ocak 2015, 13:48

Amerika’nın şimdiye dek, denemediği provokasyon çeşidi, sanırım kalmadı.

Güney Amerika’da kazandığı provokasyon becerisini, dünya geneline yayarken pek fazla zorlanmamıştı.

Hükümet düşürme, hükümet kurma, hükümetlere yapamayacakları işleri yaptırma, ŞANTAJ, solu sağa kırdırma, yerli firma batırma, vekâlet savaşları tertipleme velhasıl kendi çıkarına bir mekanizma kurmak için, yapmadığı hile, desise, kışkırtma ve yalan kalmamıştır.

Bu anlamda, geçtiğimiz elli yılda, Washington bir savaş, ölüm ve kışkırtma makinası gibi çalışmıştır.

Ancak, dünya dengeleri öyle bir yere geldi ki, Amerikan çıkarlarını ve egemenliğini sürdürmek için, bir ülkenin içinde veya birkaç ülkenin içinde yapılacak, tek tek provokasyonlar, artık dünya dengelerini yeniden oluşturmak için yeterli değildir.

Bir başka önemli ve tespit edilmesi gereken husus da; bir yandan ulus devlet emperyalizm çelişkisi sürerken, öte yandan, emperyalist ülkeler arası çelişkiler de, su yüzüne çıkmaya başladı.

Eğitim, üretim ve üretime bağlı olarak teknolojinin Asya’ya geçmiş olması, Amerikan egemenliğini sonlandırmakla kalmadı, emperyal güçler arasındaki işbirliğine de darbe vurdu.

Ukrayna’da başlatılan ve esas itibariyle, Rusya ve Avrupa’yı karşı karşıya getirmeyi amaçlayan Ukrayna provokasyonu, Rusya/Avrupa savaşına yol açacak düzeye getirilememiştir.

En azından son iki yıl için, bu böyledir.

Rusya’nın ısrarla savaştan uzak duracağını açıklaması ve Avrupa’nın savaş korkusu, şimdilik, ABD’nin bu büyük kışkırtmasını boşa çıkarmıştır.

Artık, Amerika’nın deneyebileceği son bir provokasyon şekli kalmıştır. O da, nükleer silahla yapacağı bir denemedir.

Amerika ve Avrupa basınında dolaşan, yeni komplo teorileri arasında, nükleer silah ile yapılacak bir provokasyonun sonuçları tartışılıyor.

Sahte Bayrak, adı altında, konuşulanlar, ürkütücü boyutlardadır.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Kazakistan’dan Fransa’ya dönerken, Moskova hava alanına acil iniş yapıyor. Ses ve manyetik alan yalıtımlı bir odada, Putin ve Hollande görüşüyor.

Putin, “Washington’un Fransa’ya bir nükleer saldırı yapacağını ve bunu, Rusya’nın yaptığını söyleyerek, Avrupa/Rusya savaşını çıkarabileceği yönündeki, bilgi ve projenin ellerinde olduğu” bilgisini Holland’a verdiği konuşuluyor.

Haberi veren kaynak, haberi kendi linkinden üç gün sonra kaldırmış olsa da, haber, ya da komplo tartışılıyor.

Haberin ciddiye alınması ve tartışılır olması, Washington’un sicilinin provokasyonlarla dolu olmasındandır.

İngiltere, tescilli ABD uşaklığını kabul ederek, Fransa ve Almanya’dan ayrılmıştır.

Almanya ise, yakın çevresini sömürerek, Amerika’ya karşı kendini ekonomik olarak koruyabilmiştir. Yetişmiş insan gücü ve geleneklerini de, bu hesaba katmak gerek.

Fransa ise emperyal çıkarlarını genişletme bakımından, Afrika devletleri ve halklarıyla kapışmak zorunda kalmış, orada da karşısına Amerika ve Çin çıkmıştır.

Dengeler hızla bozuluyor.

Washington eşkıyasının, hangi çıkarı için hangi provokasyonu kullanacağı değil, son provokasyonun nükleer silahla mı, yoksa başka bir şeyle mi, yapılacağını düşünmek gerek.

Bülent esinoğlu
[email protected]
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.