Son tuzak


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

09 Eylül 2016, 16:54

15 Temmuz Amerikancı darbe girişiminin, ABD için bir felaketle bitmiş olması; Türk insanına, aydınına büyük bir umut kapısı olmuştu.

Ortaya çıkan toplumsal umut neydi? Türkiye artık Amerikan uydusu olmaktan çıkıyor. Kendi kaderini Amerika’nın belirlemesinden kuruluyordu.

Artık Türkiye ne yapacaksa, Amerika ile birlikte yapmayacaktı.

Türkiye, 15 Temmuz’dan sonra önemli adımlar atmış, Rusya, İran, Mısır ve hatta Suriye ile iyi ilişkiler kurmak üzere yola çıkmıştı.

Rusya ile kurulan iyi ilişkiler,  meyvelerini de vermeye başlamıştı. Türk Akımı Boru hattı ve turizm yol almaya başlamıştı.

G20 Hangcou görüşmelerinde, Çin Başkanı ve Putin ile yapılan görüşmeler ve görüntüler, Türkiye’nin yerinin artık Avrasya olduğunu gösteren işaretlerdi.

Ne olduysa oldu. Obama Erdoğan ikinci görüşlerinden sonra oldu. Birden bire söylemler değişti. Darbenin arkasında Amerika yok dendi. HIMARS Füzelerinin Türkiye topraklarına yerleştirilmesine karar verildi. Vs.

Türkiye’nin 15 Temmuz’dan sonra zar zor aldığı tüm yolu sıfırlayan bir Obama teklifi, bir İngiliz Tuzağı masaya geldi.

Nedir Obama’nın İngiliz oyunu? Suudi Arabistan, Türkiye, Amerika birlikte DAEŞ’in başkentleri Rakka ve Musul’a birlikte girmek.

Birden bire harekete geçildi. Türkiye ve Amerika askeri yetkilileri bir araya geldi. Görüşmeler ilerledi ki, Bayram sonrasına takvim yapıldı.

Altmış yıllık Amerikan tümcesi olan, “Türkiye ne yapacaksa, Amerika ile birlikte yapacak” cümlesi yeniden gündeme girdi.

Amerika bununla yetinmedi. DAEŞ’e karşı operasyona yerel güçlerde katılacak. Yani YPG/PYD/PKK da katılacak. Dedi.

Anlayacağımız; 15 Temmuz öncesine yeniden döndük. Daha başka bir ifadeyle, “sıfır noktasına” yeniden geri geldik.

Türkiye kendi güvenliği için Suriye’de bir şey yapacaksa, Amerika ile birlikte yapacaktır. Suriye devleti ile birlikte, Suriye’den bize gelen tehdide karşı Amerika ile birlik olmak.

Anlamı; biz Amerika ile birlikte iş tutmaktan hiçbir şartta vaz geçmeyiz.

Bu manevra, Rusya’yı ikinci kez kandırma anlamına gelir. Asıl önemli olan Rusya’nın ya da İran’ın kandırılması değil, kendimizi kandırmaktır.

Neden kendimizi kandırmaktır? Amerika bölgede bir Kürdistan kurmaktan vaz mı geçti de, biz gene, ABD ile Suriye devletinin bölünmesinde iş tutacağız?

Yukarıda anlatmaya çalıştığım konu üzerinde makaleler yazan ve aynı zamanda Putin muhalifi olan stratejistler, Erdoğan’ı erken affetmedik mi diye yazılar yazmaya başladılar.
Suriye’de Amerika ile birlikte hareket etmenin anlamı şudur;

1-15 Temmuz Darbe girişimin ardında Amerika yoktur. Kemalist subaylar ve Cumhuriyetçiler vardır.

2-Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşması yanlıştı. Bu yanlışı düzeltmek gerek.

3-Fırat’ın doğusunda da, Bir Kürt Oluşumuna ileride durum uygun olunca, göz yumabiliriz.

4-Hem Barzani ile iyi ilişkiler kurduk ta, zarar mı ettik! Irak’ın kuzeyinden petrol akmaya devam ediyor.

Bu sıraladığım son dört madde; Türkiye’deki mutlu azınlığın yol haritasının iktidara yansımış halidir.

Son Amerika’nın Rakka Tuzağı, inşallah Türkiye’yi yönetme iddiasında olanların düşeceği son tuzak olur.

Bu tuzağa da düşenlerin, felaketten sonra, Aldatıldık diyecek imkânlarının olacağını sanmıyorum.

Bülent Esinoğlu
[email protected]

ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.