banner1199

banner1197

banner1203

14.05.2019, 21:53

Soros ayaklanması şablonu

Aslında 2000’li yılların başında Amerikan Derin Devleti'nin yeni geliştirdiği bir yapıydı. İşin başını ünlü para spekülatörü George Soros çekiyordu. Soros, Amerikan derin yapılarının ya da kısa adıyla “gladyo”nun para kaynaklarından birisidir. Bu yüzden parayı veren düdüğü çalar misali bu yeni yapıya Soros hareketi deniliyor. Soros'un kaynak sağladı bazı çeteler,   bazı gençlik hareketleri bir şekilde kurumsal hale getiriliyordu. İlk deneme Yugoslavya'da yapılmıştı. Daha doğrusu Yugoslavya'nin parçalanmasından sonra oluşan yeni Yugoslavya Cumhuriyeti'nde. Amaç Amerikan planlarını bozan Miloseviç e karşı yeni bir iktidar seçeneği yaratmaktı, bunun içinde bir halk ayaklanması yapılması gerekiyordu. Amerikan Devleti, Yugoslavya'yı Savaş sahasında yenememişt, ülkeyi içten karıştırmak gerekiyordu. Bu iç karışıklığı çıkarmak için planlar hazırlanmıştı. İşte Soros destekli ayaklanmaların kısa tarihçesi ya da başlangıç noktası bu oldu. Yugoslavya'da yani yeni Yugoslavya'da “Otpor”adı altında bir örgüt kurulmuştu. İnsanların demokratik haklarını savunduklarını söylüyorlardı,  liberal bir yapıları vardı, özgürlüklerden bahsediyorlardı ve herkesin kabul edebileceği fikirleri öne sürüyorlardı. 

“BAHAR” VURGUSU

Yugoslavya operasyonu başarılı olunca Soros hareketleri dünya geneline yayılmaya başlandı. Gürcistan ve Ukrayna'ya saldırdılar. Oralarda örgütlenmeler kurdular hemen ardından başka ülkelerde de denemeler yaptılar. “Arap baharında” da oldukça önemli etkileri ve rolleri vardı. “Bahar” kelimesini sıklıkla kullanıyorlardı. Yeni bir dönemden bahsettiklerini iddia ediyorlardı. “Arap baharı”, “Türk baharı”,  hatta bazen “Kürt baharı” adını da kullandılar. “Bahar” onlar için bir sembol isimdi. Soros tipi ayaklanmalar için Türkiye'de de planlar yapıldığı aşikar. 

ŞABLONLARI BELLİ

Bir plan hatta şwblon  çerçevesinde çalışıyorlar. Şablonlarını CANVAS eğitim kılavuzu  adı altında yayımladılar, el altından dağıttılar. Hamleleri adım adım ilerliyor önce belli bir planlama yapılıyor ve daha sonra o plan çerçevesinde harekete geçiliyor. Öncelikle hedef alınan ülkenin liderliği ya da hükümeti bir şekilde ele geçirilmeye çalışılıyor genelde ele geçirmek için yeni imkanlar sunuluyor. Eğer hedef aldıkları lider daha önce ABD'ye bağlıysa  eskiden savunduğu politikalara bir başka deyişle Amerikan yanlısı politikalara geri dönmesi için teşvikler başlıyor. Eğer hedef alınan lider Amerika'nin isteklerini yerine getirmezse inceden ayar verilmeye başlanıyor. Özellikle bunun için televizyon kanalları kullanılıyor. Ya yeni televizyon kanalları kuruluyor ya da mevcut televizyon kanallarında Amerikan parasıyla özel yayınlar yapılıyor. Bazen Amerikalılar doğrudan kendi televizyon kanallarını da bu iş için kullanabiliyor. Yugoslavya örneğinde “B” isimli bir kanal faaliyet halindeydi ama esas olarak yayınları Voice of America (VOA) yönetiyordu yani Amerika'nin sesi televizyonu veya radyosu. Voice of America,  bir yerde aktif hale geldiyse faaliyetlerini hızlandırdıysa ve ortaklarıyla birlikte çalışıyorsa işte orada Soros ayaklanması için zemin hazırlanıyor denilebilir. Televizyon ve radyo yayınları sırasında toplumun değer verdiği konular öne çıkarılıyor. Yugoslavya için bunlar daha çok demokrasi, daha çok insan hakları ve belki de daha çok özgürlük olarak tanımlanıyordu yani daha liberal bir hayat tarzı toplum tarafından benimsenmişti ve işte o liberal hayat tarzı için mücadele edileceği söyleniyordu. Türkiye gibi ülkelerde de belki farklı şeyler kullanılabilir. Mesela ilk akla gelen din ve Mustafa Kemal Atatürk. Amerikan destekli yayınlarda özellikle toplumun hassas olduğu konular işleniyor ve hassas konulara zarar verildiği yönünde propagandalar yapılıyor. Bunu yaparken de özel bir dil seçiliyor. Hedef alınan iktidarın geçmişte yaptığı hatalar özellikle ön plana çıkarılıyor ve bu hatalar üzerinden yıkılmak istenen iktidar bir şekilde hedef gösteriliyor. Kamuoyu desteği almak için de toplumun bazı öncü kesimleri konuşturuluyor. Sokak hareketleri çıkarmak için adaletsizlikler, hukuksuzluklar,  insan hakları ihlalleri gibi bazı durumlar öne çıkarılıyor olmasa bile yaratılıyor ya da mevcut bazı durumlar daha fazla öne çıkarılırken bazıları da abartılıyor. Bir şekilde insanları sokağa çıkaracak unsurlar bulunmaya çalışılıyor. Bunlar yapılırken gerçekten muhalif kesimlerinde sesi kesilmeye çalışılıyor yani gerçek anlamda çözüm olabilecek sokak hareketleri ya da meydan hareketleri engellenmeye çalışılıyor. Bunun yerine kaosa dayalı Sokak kalkışmaları planlanıyor. Elbette amaç iç cepheyi yıpratmak. Soros hareketleri kapsamlı bir saldırı öncesinde yada savaş meydanında yaşanan başarısızlık sonrasında Amerikan devleti tarafından kullanılan bir yöntem.

Teoman Alili
ulusal.com.tr
Yorumlar (0)