Sorun çözümünde yeni yöntem: Vazgeçme ve görmezden gelme


İsmail Hakkı Pekin

İsmail Hakkı Pekin

29 Mart 2015, 12:23

Bazen ne yapılmaya çalışıldığını anlamak mümkün değil. İktidar çözemediği ya da sıkıştığı her kritik durumda, sorunu vazgeçerek, görmezden gelerek çözmeye alıştı. Kendisi alıştığı gibi uygulanan algı yöntemiyle halkın büyük kısmı pasif hale getirildi. Doğru dürüst bilgi veren olmadığı gibi milli çıkarlarımızı ilgilendiren hususlarda kamuoyu aydınlatılmıyor bile.

‘’ Açılım süreci’’ diyerek ve bu konuda PKK terör örgütüne ve onun uzantılarına önemli tavizler vererek- PKK’nın silah bırakmasını temin etmeden sürecin başlatılması ve PKK’ya operasyon yapılmasına engel olunması vb.- sorun içinden çıkılmaz hale getirilmiştir. Sükunet ve çatışmasızlık denilerek PKK ‘nın güçlenmesine ve şehirlere inmesine sebep olunmuştur. Barış ve çözüm diyerek ülke daha kanlı bir iç çatışmanın eşiğine getirilmiştir.

Kıbrıs, Doğu Akdeniz ve Ege’deki adalarla ilgili konulardaki hak ve menfaatlerimiz için ne yapılıyor? Ne yapıldığı açık. Sadece seyrediyoruz. Hak ve menfaatlerimizin gasp edildiğini görüyor ancak sorun etmiyoruz. Sorunları görmeyince ya da sorun olarak görmeyince zaten çözüldüğünü farz ediyoruz. Bu konularda Yunanistan’ın fiili durum yaratmasına karşı, diplomasinin en önemli aracı olarak Deniz ve Hava Kuvvetlerini kullanmaya gerek duymuyoruz. Bu konuda TSK’lerini engelliyoruz.

Irak ve Suriye’deki gelişmelerin aleyhimize geliştiğini ve Türkiye’nin bütünlüğü için büyük bir tehdit arz ettiğini göre göre aynı politikaları uygulamaya devam ediyoruz. Bize bir şey olmaz mantığı siyasette de hakim ilke haline gelmiş.

Ortadoğu’da Suudi Arabistan – gerçi Mısır ile ilgili görüş ayrılıklarımız var- ve Katar dışında herkesle kavgalıyız. Komşularımızla barış çok uzak görünüyor.
İçine yuvarlanmaya başladığımız ekonomik krize yönelik ciddi bir tedbir ortalıkta görünmüyor. Sadece konuşuyor ve tartışıyoruz. Peki krizden kurtulmayı sağlayacak yapısal düzenlemelere ve üretime yönelik tedbirleri alıyor muyuz? O da yok.

O zaman iktidar niye var? Muhalefet niye var ? Medya, aydınlar(!) ne alemde? Ya da TBMM ne yapıyor? Sorun çözmenin yolu sorunları yok farz etmekten geçiyor. Yeni bir yönetim konsepti geliştirdi AKP iktidarı . Ne diyelim hayırlı olsun. Bari patentini alın.

İsmail Hakkı Pekin
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.