Strazburg akıncıları ve davanın düşündürdükleri


Ahmet Yavuz

Ahmet Yavuz

01 Şubat 2015, 20:00

 Milletimizin onuruna sürülmek istenen lekeye karşı verilen mücadele derslerle dolu. Bu nedenle, yürütülen çalışmalar sadece heyecan verici değil, aynı zamanda ufuk açıcı ve umut verici özellikler taşıyor.

Umut verici. Zira AİHM önünde sabahın erken saatlerinde toplanan kalabalığın niteliği, Cumhuriyet’in içinden geçtiği bunalımı aşabilecek insan birikimine sahip olunduğunu gösteriyor. Aydınlık yüzlü ve kafalı insanlarla yaptığım sohbetler, bu gerçeği bir kez daha teyit eder mahiyette. Sorgulama ve çözüm arama vasıflarına sahip her yaştan insanın yurt sevgisi ve kararlılığıgözlerinden okunuyor ve dillerinden dökülüyor. Kadınlarımızın çokluğu ve dirençli tavırları ayrıca not edilmeye değer. Gösterideki disiplin saygıyı hak ediyor.
Sabiha Gökçen’e karşılama maksadıyla akın edenlerin de aynı özellikleri taşıdıklarını not edelim.
Bu birikimi güce dönüştürmek, görev olarak önümüzde duruyor.
Mücadeleye ucundan bulaşmış bir kişi olarak öğrendiklerimibir yazıya sığdırmam mümkün değil. Dolayısıyla bu yazıda,davanın yürütülmesindeöne çıkan akıl, cesaret ve vatan sevgisine değineceğim.

AKIL
Akıl merkezli yürütülen bir mücadele var.
Çünkü o akıl, ülkemizi yönetenlerin her geçen gün kıymetten düşürmeye çalıştığı ama Norveçlilerin dara düştüklerinde kullanmayı tercih ettikleri “Mustafa Kemal gibi düşünmek” deyiminin bilinciyle davranıyor.
Çünkü o akıl, Einstein’ın dediği gibi ”aynı şeyleri yaparak farklı bir sonuç alınamayacağı ilkesini” biliyor.
Çünkü o akıl, sorunun çözümü için insanlığın felsefi birikimine sahip. Bu nedenle işin felsefesini doğru koyuyor. Saldırıyı yapan emperyalist merkezleri kendi silahlarıyla vuruyor: Düşünce özgürlüğüne sahip çıkıyor. Nitekim 29 Ocak tarihli DERNİERES NOUVELLES D’ALSACE (Alsace’dan Son Haberler ) gazetesi buna vurgu yapıyor.
Çünkü o akıl, doğru bir stratejiye sahip: Hakikati savunuyor.Tarih önüne çıkmış bütün gerçekleri dile getiriyor. Bunu yaparken kimseyi incitmiyor. Ermenilerin acısına saygı duyuyor ama Ermenilerin yaptığı zulmü anlatmaktan da geri durmuyor.Ve en önemlisi, bilgiyi ve bilimsel bakışı rehber edinerek “emperyalist yalanı” hedefe koyuyor.
Çünkü o akıl, bu stratejiye uygun taktikler geliştiriyor: Mücadeleyi örgütlü yürütme becerisi gösteriyor. Buna uygun olarak halkın en duyarlı kesimlerini seferber edebiliyor.
Çünkü o akıl, başarıyı kendisine değil, mücadeleye katılan herkese mal etmenin yollarını her fırsatta arıyor ve buluyor.
Çünkü o akıl, paylaşımcı. Önerilere ve işbirliğine açık.

CESARET
İkincisi büyük bir cesaret örneği görüyoruz.
Çünkü gerçeğin açığa çıkmasından hiç çekinmiyor. Bu nedenle konuyu tarihçilere bırakma tercihini dillendiriyor.
Çünkü yürütülen algı yönetiminin yalanlarla oluşturulduğunu biliyor.
Çünkü cesaret kaynağının bilgi olduğunun farkındalığıyla davranıyor.
Çünkü İngilizlerin Malta’ya sürdüğü 144 vatansever hakkında Kraliyet Başsavcılığının dava açamadığının farkında. Haklı olduğundan emin.
Çünkü Kemal Tahir’in Karılar Koğuşu adlı eserinde dediğinin aynısını söylüyor: “Cesaret ikinci bir vatandır.”

VATAN SEVGİSİ
Üçüncü olarak vatansevgisinin nelere kadir olduğunu sergiliyor.
Çünkü kendi varlığını vatanıyla özdeşleştiriyor.
Çünkü ancak onunla birlikte yüce olunacağının bilincini yansıtıyor.
Çünkü çocuklarına nasıl bir ülke bırakması gerektiğinin sorumluluğunu taşıyor.
Çünkü daha Silivri’de yatarken kendi davasından çok AİHM’deki davayla ilgileniyor.
Çünkü Ergenekon’dan açık alınla çıkıyor. Ağlamıyor, sızlanmıyor. “Önce vatan” diyor.
Sayın Doğu Perinçek ve arkadaşlarına, bu mücadeledeki tavırlarından dolayı derin bir saygı ve minnet borçlu olduğumuzunfarkında mıyız?
Bu saygı ve minnet duygusunu yansıtmayanlara bakarak, Voltaire’in şu sözünü hatırlar gibiyim: “Bir ülkenin çökmesi, bilgili insanlarının olmamasından veya olup da yetkili makamlarda bulunmamalarından kaynaklanır.”
Memleketin haline bakınca, başka hangi söz hatırlanabilir ki?
Ama biz onların tavrına değil, geleceğimizi inşa edebileceğimiz akıncıların tavrına bakalım: Onur da, coşku da, zenginlik de, umut da orada yeterince var…
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.