Suriye Kürdistan’ını İncirlik’ten kalkan uçaklar mı kuruyor?


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

27 Mayıs 2016, 13:19

Gazeteler ve televizyonlar, PYD/YPG/SDG  ile birlikte, Suriye’de, savaşan Amerikalı ramboları resmediyor.

Suriye topraklarını IŞİD’den alıp, PYD’ye veriyorlar diye gazetelerimiz manşetler atıyorlar.

Bizler yıllardır söyleye geldik. Amerika bizim dostumuz değil düşmanımız diye…

Diyelim ki, Amerika, İncirlik Üssü’nden kalkan uçaklarla Suriye’yi böldü. Arapların yaşadığı bölgelere Kürt yönetimlerini yerleştirdi. Bu yönetim, Arapların çoğunlukta olduğu bu bölgede, nasıl varlığını devam ettirecek?

Bildiğiniz gibi bugünlerde, IŞİD’in elinde bulunan, nüfusunun tamamı Arap olan, Rakka, eğer Kürt yönetimin eline geçerse, nasıl hayatını idame ettirecek?

Fırat’ın doğusundaki Arap nüfuz, kat ve kat Kürt nüfusundan fazladır.

Suriye’de, Fırat’ın doğusunda kurulacak kukla bir Kürt yönetiminin, sürekli bir dış desteğe ihtiyacı olacaktır. Aksi takdirde, Arap çoğunluk her an bu kukla yönetimi yıkar.

Diyelim ki, IŞİD ortadan kaldırıldı. Orada kurulacak, bir Kukla Kürt yönetimini, Suriye devleti kabul eder mi? İran kabul eder mi? Yerli Arap halk kabul eder mi? Türk halkı kabul eder mi?

Kurulacak Kukla Kürt yönetimine iki yerden silahlı destek gelirse yaşayabilir. Birincisi Türkiye’den, ikincisi ise Amerika’dan.

Türkiye, şimdilik, böyle bir yönetimi desteklemeyeceğini ifade ediyor. Ancak İncirlik Üssünden kalkan Amerikan uçakları öteden beri destekliyor. Eğer Türkiye, Suriye’de, özerk/ otonom bir Kürt yönetimin kurulmasını istemiyorsa, İncirlik Üssünü derhal kapatması gerekir.

Aksi takdirde, Irak’ta, Amerika ile birlikte kurduğumuz Barzanistan gibi bir oluşum da, Suriye’de kurulmuş olacaktır.

Eğer durum bu olursa, Türkiye’nin kendi topraklarında, birliği ve beraberliği nasıl sağlayacaktır?

Amerika, bölgede, dört devletten, belli parçaları içine alan, bir Kürdistan kurmakta kararlıdır. Uygulamasını da yapıyor.

PKK’yı kendi topraklarımızda etkisiz hale getirsek bile, Amerika bölgede ayrılıkçı güçlerle birlik olduğu sürece, toprak bütünlüğümüz, birliğimiz, milletimiz tehdit altında olmaya devam edecektir.

Ey Türkiye’yi yönetenler; “Amerika Türkiye’yi bölmeye çalışan düşmandır” demenin zamanı gelmedi mi?

Bu şartlar altında ne yapmalıyız?

Birinci acil iş; Öncelikle, PKK ile olan mücadele kararlılıkla sürdürülmelidir. Amerika’nın, Türkiye’nin müttefiki olmadığını, toprak bütünlüğümüze kast eden kuvvetleri, Türk devletine karşı kullandığını, resmi ağızlardan, açıkça ifade etmeliyiz.

İkinci acil iş; İncirlik Üssünün Amerika tarafından kullanılmasına izin vermemeliyiz.

Üçüncü acil iş, Suriye dâhil bölge ülkeleriyle derhal işbirliğine girmeliyiz.

Bizi tehdit eden bir ülke ile işbirliği içinde olmamız, bizi bölünmeye götüren yolların kilometre taşlarını birlikte döşememiz anlamına gelir.

Amerika ile birlik olmanın anlamı artık çok açıktır; Türkiye’nin toprak bütünlüğüne, birliğine, milletine karşı olmaktır.

Her geçen dakika Türkiye’nin aleyhine işlemektedir.

Bülent Esinoğlu
[email protected]


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adil Aydın - 1 yıl önce
Siyasi partiler çok önemli konuları gündeme almıyor. " Toprak Bütünlüğü Mitingi " yapmalıyız.