SYRİZA misyonunun bizdeki sahibi kim?


Osman Başıbüyük

Osman Başıbüyük

10 Şubat 2015, 12:13

 SYRİZA’nın Yunanistan seçimlerinden zaferle çıkması, Avrupa’nın diğer çevre ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de herkesin gözünü kamaştırdı. Başta Y-CHP, HDP ve ÖDP olmak üzere birçok parti, “komşuda pişer bize de düşer” mantığı ile kendisini SYRİZA’ya benzetip, benzemekten pay kapma peşinde.

Y-CHP, HDP ve ÖDP’nin SYRİZA ile benzer yanı var mı?

Sorumuzun cevabını Yunanistan’daki bir partinin programından küçük bir özet yaparak aramaya başlayalım. Parti programı şöyle diyor:

Yunan halkını, AB, Memorandum (Troyka ile Yunan hükümetinin imzaladığı kurtarma paketi anlaşması) ve Uluslararası Siyonist oligarşinin yıkıcı gücüne karşı bir arada tutacağız.
İlk hedefimiz milli bağımsızlıktır. Yunanistan her şeyden önce yabancı güçlerin himayesinden çıkıp, bağımsız, egemen bir ülke olmalıdır.
Troyka ile yapılan anlaşma milli gelirde korkunç bir düşüş yaratarak işsizliği patlatmış, ülke borç yükünü inanılmaz boyutlara yükselterek ekonomik ve sosyal yapıyı yıkmıştır.
1974 yılından buyana dış borçlar incelenecek ve illegal borçlar geri ödenmeyecektir.
AB’ye girilmesi, Yunan sanayiini, sanatkârlığını ve tarımını çökertmiştir. Ortak para birimi Avro, bir facia ile sonuçlanmıştır.
Birinci önceliğimiz Yunanistan’ın gıda gibi temel tüketim maddelerinde tamamen kendi kendine yeterli olmasıdır.
Devlet garantisi altında kredi sağlanarak kurtarılan bankalar devletleştirilecektir.
Yunan halkına ücretsiz sağlık hizmeti ve sosyal yardım sağlanacaktır.

Sizce bu parti SYRİZA mı? Hayır, değil. Tam karşıtı; yani faşist parti Altın Şafak. SYRİZA’nın parti programında da benzer şeyler var. Garip değil mi?

Bu çarpıcı örneği niye verdim? Sorunun cevabı Avrupa’nın diğer ülkelerinde yükselişe geçen partilerde saklı!

Avrupa’da ulusalcılık yükselişte

Avrupa’nın diğerlerine göre daha fakir çevre ülkelerinde ulusalcı sol partiler yükselişte. İspanya’da 1 yıl önce kurulan SYRİZA’nın benzeri sol parti PADEMOS önümüzdeki seçimlerde muhtemelen birinci parti olarak çıkacak. İrlanda da kendini “milliyetçi sol” olarak tanımlayan Sinn Fein yükselişte. İtalya’da komünist parti Rifondazione Comunista ve sosyal demokrat parti Left Ecology Freedom, SYRİZA’nın yolunu takip etmek istiyor.

Avrupa’nın zengin ülkelerinde ise sağ partiler yükselişte. Fransa’da milli ekonomiyi koruma yanlısı olan aşırı sağ parti Ulusal Cephe (Front National) 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Fransa'da birinci çıkarak parlamentoya 23 milletvekili gönderdi. Aynı şekilde İngiltere’de de ülkenin AB’den çıkmasından yana olan milliyetçi Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) Avrupa Parlamentosu seçimlerinden birinci parti olarak çıktı. Hollanda’da ise yine AB karşıtlığı ve yabancı düşmanlığı ile bilinen aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) Avrupa Parlamentosu seçimlerinden üçüncü parti olarak çıktı.

Avrupa’da yükselişte olan sol ve sağ partilerin ortak bir özelliği var: Hepsi de küreselleşme ve neoliberal politikaların karşısında, milli duruşu ve ulusalcılığı ön plana çıkarıyorlar. Buna karşılık liberal ekonomi düzenine ve Küreselleşmeyi savunan sistem partileri ise her seçimde artan oranda eriyor. Anlayacağınız Avrupa’nın tamamında kimi zaman sol, kimi zaman sağ parti olarak ulusalcılık yükselişte. Ulusalcı yükselişin siyasal yelpazenin hangi kanadında güç bulacağını ise o ülkenin tarihi geçmişi, sosyoekonomik ve kültürel yapısı belirliyor.

Şimdi gelelim “Y-CHP, HDP ve ÖDP’nin SYRİZA ile benzer yanı var mı?” sorumuza. Bunlardan hangisi ulusalcı?

Y-CHP, bünyesindeki ulusalcıları birer birer ihraç ediyor; küresel sistemin kendisine şans vereceği umuduyla partiyi her geçen gün biraz daha mafya-tarikat düzeninin merkez partisi haline getiriyor. CHP bu yapısıyla bırakın SYRİZA’ya benzemeyi, benzese benseze PASOK’a benziyor.

HDP’ye gelince. Ana gövdesini Kürt ayrılıkçı hareketinin oluşturduğu, içine soldan dönme birkaç isim alan HDP, sistem medyası tarafından, bu dönmelerle bir sol koalisyon görüntüsü verilerek SYRİZA’ya, lideri Demirtaş da gençliğinden ötürü Çipras’a benzetilmeye çalışılıyor. Yapılan benzetmenin her şeyi biçimsel. Öze gelince, benzerlik değil, karşıtlık olduğu görülüyor. SYRİZA her şeyden önce bir etnik parti, bir bölge partisi değil… Yunan ulusunun ve Yunanistan’ın bütününü temsil etme misyonuna sahip bir parti… Programıyla, siyasi çizgisiyle, sosyal bileşimiyle ve iddiasıyla böyle bir parti. Yunanistan’ı etnik temelde bölme ve bu amaçla sırtını ABD ve AB’ye dayayarak ülkede binlerce cana mal olan terör siyaseti yürütmüş bir parti de değil. Yunanistan halkının bütününün gözünde meşruiyeti olan bir parti. HDP bu bakımdan da SYRİZA ile karşıtlık içinde. Ve son olarak Demirtaş da lider değil. Apo ve Kandil’den izin almadan tuvalete gidemeyecek bir emanetçi… Bu kadar karşıtlığı, boya posa bakarak benzerliğe çevirmek ancak Amerikancı medyanın marifetidir.

Kendisini SYRİZA’ya benzeten bir diğer parti ÖDP’yi ise konuşmaya bile gerek yok. Kendini “parti olmayan parti” olarak tanımlayan bu neosol kuruluş, kendisine ait bu tanıma uygun olarak yıllardır PKK/HDP’nin kuyrukçusu olmak dışında ve parti demeyi hak edecek bir pratik ortaya koymamıştır.

Ulusalcılar iktidara yürüyor

Sadece Avrupa’da değil bütün dünyada ulusalcı bir yükseliş var. Neoliberal politikaların sebep olduğu bu yükselişi durdurmak mümkün değil. Bu yükselişe önderlik edecek Türkiye’de de bir partide ortaya çıkacak. Bu kaçınılmaz bir sonuç.

Ne yazık ki Y-CHP şansını kaybetti. Dünyadaki gidişatı okuyacak kurmaylara sahip olmadığı için ulusalcıları kovup, Altı Ok’u reddederek kendisini PASOK’un kaderine, yani eriyip yok olmaya mahkûm etti.

Artık Türkiye, AKP ile de yola devam edemez. Neoliberal politikaların en ateşli uygulayıcısı AKP hükümetleriydi. Satmadık bir “donumuz” kaldı! Yakında para sıkıntısından kamu malı diye Ak Saray’ı da satılığa çıkarırlarsa şaşırmayın. Doların hızlı yükselişi, AKP saltanatının sonunu haber veriyor.

MHP ise hala kış uykusunda! Küreselleşmeci sistem tarafından dayatılan alanın dışına çıkma yanlısı değil. Bahçeli ve dar ekibi partinin başında olduğu sürece de uyumaya devam edecek.

Peki, o zaman ulusalcı yükselişe Türkiye’de kim önderlik edecek?

Ulusalcılık ülkemizde Atatürk’ün Altı Ok’uyla ile ifade bulmuştur. Sağ sol demeden, siyasi yelpazenin değişik kesimlerinden “önce VATAN” diyerek cumhuriyetin bu temel değerlerine sahip çıkanların toplandığı yer hepimizin adresi olacak. İşte bu adres, Türkiye’de SYRİZA’nın önünü açtığı koltuğa oturacak.

Mehmet BORİ
ulusalkanal.com.tr


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AV.YENAL ÜNSELİ - 3 yıl önce
doğru düşünüyorsunuz sayin bori...size katliyorum.
Avatar
singapurdan Bulent - 3 yıl önce
Kalemine saglik...