Tayyip Erdoğan, Atatürk’ü anmadan 19 Mayıs’ı anlattı


Rıza Zelyut

Rıza Zelyut

19 Mayıs 2015, 16:44

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs’ı anlatırken bile kutuplaştırmaya devam etti. Sadece imam hatipli türünden gençleri çağırmıştı. Onlara nutuk atarken sık sık Osmanlıyı övdü. Ve 19 Mayıs ruhundan söz ederken, Samsun, Amasya, Sivas, Erzurum toplantılarına vurgu yaparken; Ankara’da ilk Meclis’in açılışından ayrıntıyla söz ederken bile Atatürk’ün onun fedakâr yol arkadaşlarının adını anmadı.

Bu zihniyetin televizyonlarına baktım. Onlarda da ekrana Atatürk figürü konulmamıştı.

İDAM ETMEK İSTEDİLER
İngilizler, 30 Ekim 1918’de Osmanlı Devleti’ni Mondoros silah bırakışması ile teslim aldılar. Peşinden de İngiliz-Fransız-İtalyan-Yunan gemilerinden oluşan savaş gemileri Çanakkale Boğazı’ndan en küçük bir direnişle karşılaşmadan geçtiler, İstanbul’un önüne gelip toplarını şehre çevirdiler. Türkiye artık işgal edilmekteydi. Herkes derin bir umutsuzluk içindeydi. 7 yıldır savaşan ve perişan hale gelen millet de kaderine razı olmuş, beklemekteydi.
İşte bu karanlık günlerde işgale karşı direnmek için hareketi başlatan isim Çanakkale kahramanı diye ün salan Mustafa Kemal Paşa oldu. Onun düşmana direneceği anlaşılınca İstanbul’daki kukla Osmanlı hükümeti kendisini geri çağırdı. Lakin Kemal Paşa askerlikten istifa etti ve sıradan bir sivil olarak mücadeleyi yürüttü.
Bunun üstüne Osmanlı hükümeti, Mustafa Kemal Paşa ile arkadaşlarını askeri mahkemeye verdi, oradan idam kararı çıkarttı.
Yani; düşmana direnenleri ölüme mahkum eden bir padişah ile bakanları vardı İstanbul’da…
Yetmedi, Padişah Vahdettin; o zamanki en büyük din adamı olan Şeyhülislam Dürrizade Abdullah’tan bir fetva çıkarttırdı. Bu fetvada, İslam dinine göre; Mustafa Kemal ve arkadaşlarının öldürülmelerinin dinin emri olduğu söyleniyordu. Kuva-yı Milliyeci denen kahramanları, eşkıya ilan etmişti Osmanlılar…
Bunların bu suçlamaları üzerine Düzce, Hendek, Bolu hattında dinciler, düşmanla savaşan Türk askerlerini arkadan vurmaya başladılar. İsyanlar Yozgat, Konya, Zile taraflarına sıçradı.
İngilizlerin altınla beslediği bazı din adamları bu bozguncuları, “Din ve halife adına savaşın!” diyerek Kemalist kuvvetlerin üstüne saldırtıyorlardı.

7’DEN 70’E YALANI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün iddia ettiği gibi, Kurtuluş Savaşı’na 7’den 70’e bütün millet katılmadı. Milletin içinde padişahın ve onlara bağlı hain din adamlarının kandırdığı bir kesim vardı. Bunlar ordumuzu arkadan vurdular. Örneğin, o hain din adamlarından birisi olan İskilipli Atıf hoca, İzmir’e çıkan Yunan ordusunu, “Padişahımızın ordusu!” diyerek güzel gösteriyordu.
İşte bu haininin adını, AKP iktidarı İskilip’te açılan bir hastaneye verdi.
Nasıl ki bugün birileri dini, Allah’ı milleti kandırmak için kullanıyor ise, 19Mayıs’ta ve sonrasındaki çetin savaş yıllarında Türk milletini din, Allah, padişah-halife kavramlarını ile aldatıp kullanan bir siyasi kadro ve zihniyet vardı.
Kemal Atatürk, savaştan sonra bu gerici kadroyu milletin başına bela olmaktan çıkarmak için çok mücadele etti. Atatürk devrimlerinin hedefi de bu idi.
İşte bu sebeple, gerici kesim, Atatürk’e de onun devrimlerine de düşmandır.

YA YENİ CHP
Tayyip Erdoğan ve benzerleri İskilipli Atıf çizgisine yakınlar, Atatürk’ten uzaklar; bunu uygulamalar gösteriyor. Peki ya şu Yeni CHP’nin yeni genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ne oluyor?
Zaman Gazetesi’ne verdiği röportajda, Bay Kemal, tıpkı Tayyip Erdoğan gibi “Tek Parti” dönemi diyerek 1930’lu devrim yıllarını kötülemiş.
Bu da, onu hala Atatürk çizgisinde görmeye çalışan iyi niyetli CHP’lere ders olsun.
2015’te; Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP düşmanlığında yan yana görmek hiç mi hiç şaşırtıcı gelmedi bana…
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arif gedik - 2 yıl önce
farkındamısınız malum şahıs hiç atatürk demiyor.bazen gazi bazen mustafa kemal bazende gazi mustafa kemal diyor.
Avatar
sydneyden turan - 2 yıl önce
daha iyi oldu erdoganin agzina yakismazdi zaten. 19 mayis kutlu olsun.