banner977

banner1066

21.08.2019, 09:19

TCMB'nin ZK adımı ve piyasalara tepkimesi

TCMB zorunlu karşılık oranlarını ve zorunlu karşılıklara ödenen faizleri TL kredilerin yıllık büyüme oranı ile oranladı,orantıladı.

Yürürlüğe girecek değişiklikler ile ‘’TL zorunlu karşılık oranları ve TL cinsinden zorunlu karşılıklara ödenecek faiz oranı bankaların dövize endeksli kredileri ile bankalara kullandırılan krediler hariç Türk lirası cinsi nakdi kredileri toplamının yıllık büyüme oranları ile ilişkilendirilmiştir.’’

TCMB açıklamasına göre yeni uygulama ile ilk aşamada piyasaya yaklaşık 5.4 milyar TL ve 2.9 milyar dolar karşılığı altın ve döviz likiditesi verilmesi bekleniyor.

Yeni sisteme göre,kredi büyümesi referans değerler olan %10 ile %20 arasında olan bankalar için TL zorunlu karşılık oranları 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli mevduat/katılım fonu ve 3 yıldan uzun vadeli diğer yükümlülükler hariç tüm vade dilimlerinde %2 olarak uygulanacak.

Diğer bankalar için zorunlu karşılık oranlarında herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek.

Kriterleri karşılayan bankalar için uygulanacak %2 zorunlu karşılık oranı eski uygulamada vadesiz ve 3 aya kadar vadelide %7, 6 aya kadar vadelide ise %4 seviyesindeydi.

Şuan ki mevcut durumda TL cinsi tesis edilen zorunlu karşılıklara uygulanan %13 faiz oranı kredi büyümesi referans değerler arasında gerçekleşen bankalar için %15 diğer bankalar için %5 olacak.
Yasin hocam bu karar ne demek bize tercüme et derseniz,

TCMB zorunlu karşılık değişikliği son 1 yılda %10-20 aralığında kredi büyümesi sağlayan kamu bankalarına kaynak sağlamayan özel bankalara ceza derim yani TCMB bu son kararı ile bankalara bana TL getirme piyasaya sür diyor umarım yabancı bankalarda bunu piyasaya sürme yerine LONDRA swap piyasasına Forwardlamaz çünkü kurun tepkimesi bana sanki biraz öyle hissettirdi.

Dolar kurunun 5.57 civarındaki 22 günlük AO ve 5.65 deki 50 günlük AO’sı yukarı yönde geçildi.Mayıs ayında 6.246’nın görülmesi ile başlayan alçalan trendin üzerinde hareket başladı. Kurda kısa vadede 5.62-5.60 bölgesi üzerinde 200 günlük AO’sının da bulunduğu 5.65-5.70 bölgesi geçilmeye çalışılabilir.Bu bölge üzerinde ise yeni hedef 5.80…

Yönün aşağı dönmesi için ise 5.60-5.55 bölgesi altında günlük kapanış yapması gerekir.

Kurun orta vadeli teknik göstergesi MACD sıfır çizgisi altında AL konumunda…

Kısa vadeli göstergelerinden momentum dün yukarı yönde ivme kazanarak alım konumuna geçti.

Dönelim endeks tarafına,

Tepki yükselişlerinde 20 saatlik ortalamasını direnç yapan endeks de göstergeler zayıf.

Kısa vadeli düşüş trendi de yakalayan endeks 20 saatlik ortalamasının yanı sıra kanal üst bandında direnç yapmaya devam edebilir.

YANİ,

Endeks de 96.000 altında düşüş baskısı devam edebilir.

Sevgiler Yasin…
Yorumlar (0)
23°
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P