Tek başına iktidar olma rüyası


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

07 Ağustos 2015, 14:31

Tayyip Erdoğan’ın Kasım ayında erken seçim istediği ve PKK’ya karşı askeri operasyonların, milliyetçi oyları kazanmak amacıyla başlatıldığı üzerine yorumlar ortalığı kaplamış durumda.

Bu tahlili en başta PKK yapıyor.YCHP’de Atlantik ötesi üzerinden aynı katara eklemlenmiş olarak tahlili tekrar ediyor.

Bir de basın yayın organlarında subaşlarını tutmuş olan “kadrolular” var. Onlar da görevlerini yapıyorlar.

Erken Seçim neden dillendiriliyor?

Kasım’da erken seçim; olanaksız değil ama daha zayıf olan ihtimal.

Sonuç alınır veya alınmaz ama belirtelim ki, erken seçim söylentisi, öncelikle CHP’yi AKP’ye tam teslim alma projesinin bir parçası olarak dillendiriliyor.

Sonra da, Tayyip Erdoğan açısından AKP grubu başında sallanan “Demoklesin Kılıcı” işlevini görüyor.

İkisi de sonuç olarak aynı kapıya çıkıyor: ABD’nin daha seçim öncesinden duyurulmuş olan AKP’nin CHP ile Hükümet kurma planı uygulanmak isteniyor.

AKP, çoğunluğu sağlar mı?

Erken seçim neden zayıf ihtimaldir?

Herşeyden önce erken seçimde AKP’nin oylarını artıracağı bir hayalden ibarettir.

Birincisi: HDP Doğu ve Güneydoğu’da aldığı oyu önemli ölçüde “PKK silahlarının gölgesi”ne borçludur.

Doğu ve Güneydoğu’da yapılan seçimlerde halkın iradesi tecelli etmemiş, ölüm tehdidiyle PKK’nın iradesi halka kabul ettirilmiştir. Yani Türkiye tarihinin en anti demokratik seçimini, 7 Haziran’da Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşadık.

24 Temmuz’da başlayan operasyonlar Türkiye açısından son derece önemli bir yola girildiğini gösterir. Ama PKK’nın son 12 yılda elde ettiği mevzileri ve kitle içinde sağladığı hakimiyetidört ay içinde kırmak, “ha!” deyince olacak iş değildir.

Dolaysıyla önümüzdeki dört beş ay içinde yapılacak bir seçim artık “silahların gölgesinde” değil, bu sefer PKK cinayetleriyle tahkim edilmiş silahların fiili nezaretinde gerçekleşecektir.

Onun için yapılacak bir erken seçimde Doğu ve Güneydoğu’da HDP oylarının düşeceğini beklemek gerçekçi değildir.

Batı’daki oylar

HDP’nin Batı’da aldığı oylara gelince: Başka bir şey yapılmasına gerek yok; sadece barajın düşürülmesi bile HDP oylarını 4 – 5 puan aşağı çekecektir.

Seçim sonrasında yaşanan gelişmelerin ardından HDP’ye giden Türk kökenli yurttaşların oylarının yanısıra, özellikle Batı’da yaşayan Kürtlerden de hatırı sayılır oranda oy HDP’den uzaklaşacaktır.

Çünkü ülkenin bu kesiminde PKK tehdidi Doğu ve Güneydoğu’daki gibi değildir.

Ama HDP’den kopacak olan bu oylar AKP’ye gitmeyecektir. AKP karşıtı olan bu vatandaşlar, Vatan Partisi ve diğer partilere değişik oranlarda yönelecektir.

Devrim çağındayız

Bu gerçeği AKP’nin veya Recep Tayyip Erdoğan’ın bilmemesine olanak yoktur. Bütün bunlara rağmen Erken Seçim olabilir mi? Zayıf ihtimaldir ama olabilir.

Ama en önemli nokta şudur. Erken seçim olur veya olmaz. AKP böyle bir seçimde çoğunluğu sağlar veya sağlamaz. En büyük gerçek, AKP de dahil olmak üzere bu saatten sonra hiçbir sistem partisinin Türkiye’yi yönetemeyeceğidir.

Çünkü bu Partiler izledikleri politikalarla, Türkiye’nin bugün çözüm bekleyen sorunlarını çözmek bir yana, daha da derinleştirmektedirler.

Türkiye, sorunlarının ancak Devrim’le çözülebileceği bir tarihi döneme girmiştir.

Mehmet Bedri Gültekin
[email protected]

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ekrem altun - 2 yıl önce
Sevgili gultekin yoldaşim her satirlariniza aynen katiliyorum tek yol devrim. Devrimci selamlar
Avatar
necdet - 2 yıl önce
Elinize sağlık Mehmet bey