Teröre karşı birlik olma zamanı


Bülent Esinoğlu

Bülent Esinoğlu

08 Eylül 2015, 08:57

Terörle savaşın, iç siyasete oy olarak yansıtılmaya çalışılmasının bedelini maalesef günahsız güvenlik güçlerimiz ve halkımız ödüyor.

Nasıl ki ekonomik krizlerin nimetlerini birileri toplayınca; zararlar da halka pay edilince, birileri de çıkıp, zararların sosyalizasyonu diyorlar ya, işte öyle bir şey…

Terörün bedelini de maalesef gene halkımız ödüyor.

Terörün OSLO Görüşmelerinden beri silah stokladığını bilmeyen sağır sultan kalmamıştı ama…

Erdoğan bugün çıkmış şu cümleleri söyleyebiliyor.

Çözüm Süreci aslında bunlar tarafından bir ihanetle değerlendirildi... Güneydoğu’da, kısmen doğuda kendileri için silah stoklama süreci olarak değerlendirdiler ve çok ciddi bir silah stoklaması yaptılar. Burada bu süreç içerisinde, güvenlik güçlerimiz tabi ‘herhangi bir çatışmaya, şuna buna girmeyelim’ dediler ama daha sonra anladık ki bu süreç içerisinde bunlar bunu yaptılar”.

Gelin bu cümlenin anlamını teker teker analiz edelim.

Birincisi; bu öyle büyük bir itiraftır ki, devletin en sorumlu kişisinin devletle ilgili işleri doğru değerlendirmediğini gösterir.

İkincisi; terörün çözüm sürecini değerlendirmesinin ihanet olduğunu söylüyor. Terör; ihanetin zaten ta kendisidir. Başka türlü değerlendirme, zaten değerlendirme bile değildir. Terörün süreci başka türlü değerlendirmesi de beklenemezdi…

Üçüncüsü; Silah ve mühimmat stokladılar diyor. Siz değil misiniz? Ordu komutanlarını valilere bağlayan, kışlalara mahkûm eden.

Dördüncüsü; içerisinde, güvenlik güçlerimiz tabi ‘herhangi bir çatışmaya, şuna buna girmeyelim’ dediler. Bu cümle de, kendi sucunu gene ordunun üzerine ve ölenlerin üzerine atma gayretini görüyoruz.

Bir de, 400 milletvekili meselemiz var. İnsanlar çok konuşursa çak itirafta bulunuyorlar. Sonra da kalkıp, istediğin kadar tevil etmeye çalış olmuyor.

Sen bu cümleyi hangi maksatla kurarsan kur, içinde 400 milletvekilliği geçtiği sürece; insanlar tek bir şey anlar. PKK ile savaş 400 milletvekilliği içidir.

Önce şunu ifade etmek gerekir. Terörle savaş devlet olmanın gereğidir. Terörle savaşmayan devlet, devlet olarak kalamaz.

Sen terörle savaşmasan bile, terör gelip seninle savaşır.

Terörle savaş; Erdoğan istiyor veya istemiyor ile ilgili bir şey değildir. Onun için bu saray savaşı değildir. Bu vatan savaşıdır.

Bunu birbirinden ayırmak gerekir. Erdoğan olmasa da terörle savaş sürecektir.

Doğrudur. Çözüm süreci terörle mücadeleye çok büyük zarar vermiştir. İtiraf da edilmiştir.

Bu kadar, devletin bekasıyla ilgili, yaşamsal konularda yanlış kararlar alan yönetimlerin, oylarla ödüllendirilmesi asıl felaketimizdir.

Şimdi iç hesaplaşma zamanı değildir. Terörle savaş zamanıdır.

Terörle mücadelede birlik olmak; Türk halkının Erdoğan’a rağmen görevidir. Erdoğan var diye terörün yanında olmak, asıl ihanet budur.

Halkımız, yavaş da olsa, kavramakta ve birlik olma yolunda mesafe alınmaktadır.

Türk halkı bunlara rağmen kazanacaktır.

Bülent Esinoğlu
[email protected]

ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.