Türk milletine hakaret


Teoman Alili

Teoman Alili

13 Şubat 2016, 16:23

https://www.youtube.com/watch?v=gDlOOBNZx1Y

Yazının başında yer alan bu linki tıkladığınızda Makedonya'da yayınlanan bir televizyon programından bir kesit izlemiş oluyorsunuz. Programda konuk olan kişi Makedonya anamuhalfet partisi Genel Başkanı Zoran Zajev. Programı sunan kişi ise CİTEL isimli televizyonun yetkili bir programcısı olan Dragan Pavloviç Latas. Makedonya'da bilinen adıyla Latas. Neden mi o linki paylaştım? Bu kısa bölümde gazetecilik veya televizyonculuk hatta insanlık ahlakından uzak bir hakaret var. Üstelik hakaret sadece bay Zajev'e değil aynı zamanda büyük milletimize yapılan bir hakaret. Bay Latas konuğu konuşurken aynen şöyle diyor: "Yalan söylüyorsunuz Zajev, yalan söylüyorsunuz Zajev, Zajev Türk gibi yalan söylüyorsunuz" Bu büyük hadsizlik karşısında elbette Makedonya Türkleri ayağa kalktı ve Türk Büyükelçiliği Bay Latas'ı istifaya davet etti. Ben de bu açık ırkçı ve ayrımcı tavır karşısında Makedonya kökenli bir Türk olarak, dahası 17 yıllık gazeteci ve televizyoncu kimliğimle Bay Latas'ın hadsiz hakaretini hem Türkiye'ye duyurmak hem de mesleğimin onurunu korumak için bu yazıyı kaleme alarak tarihe yazılı bir not düşmüş oluyorum. 

AÇIK ÇAĞRIM VE TALEBİM

Bay Latas'ın yaptığı hakaretten sonra özür dilediğini ve gaf yaptığını biliyorum ancak bu bahse konu şahsın ilk gafı veya hatası değil. Elbette hatalar affedilir ama tekrar edilirse hata olmaktan çıkar kasıt halini alır. Bir gazeteci olarak konuğa açıkça "yalan söylüyorsunuz" şeklinde hitap edilmesinin ahlaken doğru olmadığını düşünüyorum. Bir Makedonya Türkü olarak da Büyük İskender'den başlayarak gerek tarih gerek coğrafi açıdan 2500 yıla yakın ortak hayatımızın karalandığını görüyorum. Makedonya kökenli olan Atatürk'ün hatırası bile zarar görmüştür. Irkçı söylemler çağımızın en büyük zehridir. Kaldı ki Bay Latas'ın isminin hala Latas olması ve dilini özgürce konuşup, dinini rahatça yaşıyor olması da yine Türk milletinin ortak tarihte ne kadar adil olduğunu gösterir. Ben gazetecilik onuru ve mesleki ahlakım için bu ırkçı hakareti sineme çekemiyorum. Bay Latas'ın istifa etmesi en doğrusudur ve insanlık onuru bunu gerektirir. Tekrar belirtmeliyim ki; özür yetersizdir çünkü hata değil ısrarla tekrar edilen hakaretler vardır. Türkler, Arnavutlar, Makedonlar, Romanlar, Sırplar ve diğer milletler elbette soylarının tarihi ve kültürleriyle övünme hakkına sahiptir ama bu hak başka bir soyu hedef alma hakkı vermez. Hele o soy devletler kurup millet olmayı başarmış ve 350 milyona yakın nüfusuyla dünyaya yayılmış bir soy ise bu durum daha da önem kazanır. Ben Makedonya vatandaşı bir Türk gazeteci olarak görevimi yapıyor ve bu abes durumu bildiriyorum. Bundan sonrası önce kendi milletinden biri olan siyasi parti liderine yani aynı zamanda tüzel bir kişiliğe sonra da koca milletime hakaret eden bay Latas'ın vicdanı ve ahlakına kalmıştır. 
Teoman Alili
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
A Çepni - 2 yıl önce
Alili cesur-bilgili örnek adamsın