Türkiye siyasetinde üç kutup


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

02 Nisan 2016, 14:57

Haziran ayaklanması, Türkiye’de ABD işbirlikçisi iktidar blokunu çatlattı. Arkada kalan 10 yıllık AKP iktidarı döneminde FETÖ ve PKK, gizli koalisyon ortakları olarak AKP ile birlikteydiler.

Haziran ayaklanması ile birlikte ABD, AKP ile Türkiye’de yoluna devam edemeyeceğini gördü. Bu ülkenin yönetim çevrelerinden; “1978 yılında yaptığımız hatayı tekrarlamayalım. Şah’ta ısrar ettik, sonunda bütün İran’ı kaybettik. Şimdi de AKP’de ısrar edersek Türkiye’yi tümden kaybedebiliriz.”

FETÖ’nün, 17 ve 25 Aralık tarihlerinde harekete geçirilmesi ABD’nin alternatif iktidar planının bir parçasıydı.

7 Haziran seçimlerinin hemen ardından PKK’nın harekete geçirilmesi ise, ABD’nin Kuzey Irak’tan Akdeniz’e, Suriye’nin kuzeyinden bir koridor açma planının sonucuydu. Sonuçta FETÖ’den sonra koalisyonun diğer ortağı PKK da, AKP ile karşı karşıya gelmiş oldu.

Bütün bu gelişmelerin sonunda bugün üç kutuplu bir siyaset tablosu ortaya çıkmıştır. 

1. ABD kutbu

ABD Türkiye siyasetinin doğrudan içindedir. Türkiye’ninbölücü ve gerici terörekarşı yürüttüğü mücadelede taraftır.

ABD elçiliği adeta bir siyasi Parti gibi hareket etmektedir. Elçilik hemen her konuda görüş açıklamakta, Can Dündar davasında da görüldüğü üzere her gelişmede taraf olduğunu ortaya koymaktadır.

Abdullah Gül takımı, FETÖ, PKK ve YCHP; siyasi saflaşmada bugün ABD kutbunun yanında yer alıyorlar.

Bu kutbun programının birinci maddesi, devletin PKK’ya ve FETÖ’ye karşı yürüttüğü mücadelenin durdurulmasıdır.

Hedef; Türkiye’de özerklik veya federasyon, Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e PKK’nın kullanılarak koridor açılmasıdır.
 
2. AKP kutbu

AKP, ABD ile ilişkilerinin bozulmaya başladığı 2013 yılından buyana giderek birikinci kutup olarak Türkiye siyasetinde yer almaktadır. AKP’nin toplumsal taban olarak tarikat ve cemaat yapılanmasına dayanması, bu Partinin ayrı bir kutup olarak Türkiye siyasetinde yer almasını mümkün kılmaktadır.

AKP kutbu, bir yanda FETÖ ve PKK ile mücadele halindedir. Bu tutumuyla Türkiye Cephesi içinde yer almaktadır.

Ama öte yandan komşularımıza yönelik düşmanlık politikası, ülkenin altına dinamit döşemek anlamına gelen bölücü anayasa girişimi ile Türkiye’nin bölücülüğe karşı mücadelesini zayıflatmakta ve 1 Kutba hizmet etmeye devam etmektedir.

3. Vatan Partisi kutbu

Vatan Partisi bir yandan ABD emperyalizmine, öbür yandan bölücü ve gericiteröre karşı ülkenin bütünlüğü ve tam bağımsızlıkiçin mücadele eden biricik Parti olarak Türkiye siyasetindeki üçüncü kutuptur.

Vatan Partisi, bir yandan tam bağımsızlığı ve ülke bütünlüğünü savunmaktadır. Batı Asya ülkelerinin emperyalizme karşı birliği, bu hedefe ulaşmanın olmazsa olmaz şartıdır.

İkinci olarak Vatan Partisi AKP’nin bölücü ve gerici Anayasa girişimine karşı en başından net olarak karşı duran tek Parti’dir. Milli Anayasa Hareketi’nin bölücü Anayasa’ya karşı ülke çapında milletin muhalefetini örgütleme çabasını bütün gücüyle desteklemektedir.

Üçüncü olarak Vatan Partisi artık yolun sonuna gelmiş olan borçlanma ekonomisine karşı üretim ekonomisini savunmaktadır.

Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan mücadele; ABD kutbu ile Vatan Partisi’nin merkezinde olduğu Türkiye kutbu arasında cereyan etmektedir.

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.