Üst akıl istedi Erdoğan vurdu


Rıza Zelyut

Rıza Zelyut

27 Kasım 2015, 21:29

 Rusya Federasyonu ile kapışma noktasına geldiğimiz şu süreç, tesadüfen oluşmadı.
Bunu ABD planladı…
Planı yaparken de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaaflarını kullandı.
Aydınlık’taki yazımda Rus uçağını düşürmemizi değerlendirirken; Sayın Erdoğan’dan “Yeni Enver Paşa” diye söz etmiştim.
Onun, kazandığı başarılardan coşarak ve kendisinde olağanüstü güçler bulunduğuna inanarak gücünü aşan ataklar yapmaya hazır olduğunu Amerika anlamıştı. Üstüne üstlük ABD; Fethullah Gülen’i koruyarak Erdoğan’a karşı olduğunu ortaya koymuştu. Bundan paniğe kapılan Erdoğan’ın Amerika’ya kendini dost göstermek için her atağı yapacağını biliyorlardı.
Erdoğan, ABD’ye kendini beğendirmek için yapacaklarını, iç seçmene mesaj verecek biçimde kullanabilirdi. Başkanlık yolunda, seçmeni etkilemek için, Rusya’ya bile kafa tutan lider imajı yaratmak isteyecekti.
Üstüne üstlük Erdoğan’ın, “Beşşar Esat’ı devirme saplantısı” ile yanıp tutuştuğu ortada idi.
İşte Amerika, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklarını görerek onu kışkırttı. Ve Rusya ile aramızı derinlemesine bozan o saldırı yapıldı.
***
Rusya için düşürülen sadece 1 uçak değildir. Rusya; ABD ile dünya çapında kapışmayı göze almış… Önce Kırım’a el koymuş; sonra ABD’ye rağmen Suriye’ye girmiş ve burada hava gücünü kullanmaya başlamış. Fakat hiç ummadığı bir yerden saldırıya uğramış…
Bu iki büyük güç, kendi aralarındaki savaşı bile şeklen kendi aralarında anlaşma yaparak yürütürlerken; Türkiye sanki bu iki güçten daha büyükmüş gibi bir atak yapmıştır. Rusya’nın hiç beklemediği bu darbe, onun küresel prestijini yaralamıştır. O yüzden Rusya’nın tepkisi bir uçak yitirmenin ötesine geçmiştir.
***
Bunun bize faturası çok ağır olacaktır.
ABD; Ortadoğu’daki devletleri parçalama işini, Türkiye gibi en sağlam devleti parçalama aşamasına taşıyacaktır. Bunun için de PKK ile bunun Suriye kolu PYD’yi kuvvetlendirecektir. Rusya da artık bu projeye karşı çıkmayacaktır. Önümüzdeki dönemde Rusya ile PYD arasında yeni ilişkiler geliştirilirse kimse şaşırmasın. Eğer Saddam başarısız edilirse; Kuzey Suriye, artık PYD’ye daha kolay teslim edilecek ve Erdoğan’ın güya PYD’ye engelleme projesi de çöpe atılacaktır.
Cumhurbaşkanı Erdoğan; Rusya ile çatışmaya girerek; istemeden bile olsa, Türkiye’nin parçalanmasına giden yola bir taş döşemiştir.
***
Sorumuz şudur: Türkiye’nin Rus uçağını vurması, sadece sınırlarımızı koruma refleksinden mi doğdu?
Cevabı yukarıda verdik…
Ama AKP iktidarlarının topraklarımızı koruma konusunda hiç de duyarlı olmadığını yaşananlar gösterdi. Rusya bizim toprağımızı işgal etmedi ama Yunanistan Ege Denizi’nde bize ait 16 adaya el koydu. Yani elimizden toprağımız gitti. Peki Sayın Erdoğan, hava sahamıza giren herhangi bir Yunan uçağının vurulmasını istedi mi?
PKK, Güneydoğu’da Kürdistan adlı devlet kurma peşinde. ABD; bunlara Suriye ve Irak’ta destek oluyor. Acaba bırakın bir Amerikan uçağını vurmayı; ABD bu yönde hiç eleştirildi mi?
Gücünü aşan maceracılık, demokratik yönetim yerine tek kişi yönetimi; Türkiye’yi daha derin bir bunalıma iteklemiştir.
Yaşadığımız şu son olay, başkanlık sisteminin ne kadar tehlikeli olabileceğini göstermiştir. Parlamenter sistemin denetleyen ve denetlenebilir olması Türkiye’yi bu kazalardan koruyacak tek sistem olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.Rıza Zelyut
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adam - 2 yıl önce
AKP hükümetinin başından beri ısrar ettiği "Esad gitsin" tavrından vazgeçtiği, Beşar Esad'ın Cumhurbaşkanı olduğu bir geçiş sürecini kabullendiği öğrenildi.20 Ekim 2015. madem neden şimdi rus uçagi duşurulur.