Vatan için ölmenin anlamı


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

14 Kasım 2016, 14:43

Elazığ’da CHP yöneticisi bir arkadaşla uzun bir sohbetimiz oldu. Dile getirdiği görüşler münferit değil. Bugün CHP örgütü tarafından yaygın olarak dillendiriliyor.

Ergenekon tertibi çöktü. Bu genel doğru ne yazık ki her alanda geçerli değil. 2010 yılında tertibin bir parçası olarak CHP’ye yapılan operasyonun sonuçlarına bakıyoruz: Tertibin en azından CHP ile ilgili olarak ne yazık ki başarıya ulaştığını görüyoruz.

CHP’li dostumuzun dile getirdiği görüşlerin başlıcaları şunlardı:

“Vatan” bir yurttaşın hayatından daha önemli olamaz. “Vatan sağolsun” edebiyatıyla yapılan kaba bir ırkçılıktır.”

“HDP ile ittifak yüzde 35 ile 45 arasında oy demektir. AKP’yi götürmenin tek yolu budur.”

“HDP’ye yapılan operasyon yasal siyaset yollarını kapatmakta ve silaha başvurmaya meşruiyet kazandırmaktadır.”

“Batı dünyası bugün ırkçılığa ve her türden gericiliğe karşı değerlerin hakim olduğu bir ülkeler topluluğudur.”

Bu görüşleri, bugünden başlayarak birkaç makalede ele alarak değerlendireceğiz.
 
Yüzyıldır uğruna can feda edilen dava

“Bir insan hayatı, vatandan daha  önemlidir” diyenler, insanlığın yüzlerce yıldır uğruna mücadele ettiği büyük davaları görmezden geliyorlar.

“Vatan”, Fransız devriminin ve bütün diğer demokratik devrimlerin kutsal kavramıydı. Hitler faşizmine karşı 20 milyon Sovyet insanı da “Sosyalist Anavatan” için canını verdi.

“Vatan” ve “Millet” kavramları çağımızda, ezilen dünyada milyonların, uğrunda hâlâ ayağa kalktığı en büyük değerlerdir.

20. yüzyılda emperyalizmin sömürgesi veya sömürgeleşme tehdidi altında olan halklar “Vatan” için savaştılar. Milyonlar “Vatan” için canlarını verdiler.

Ezilen halklar sömürgecilik dönemini bu şekilde sona erdirdiler. Kölelik zincirlerini böylece kırdılar. Dünya nüfusunun yüzde 80’i temel hak ve özgürlüklere bu mücadelelerin sonucunda kavuştu.

Bu gerçeklik yok veya önemsiz sayılabilir mi?
 
Vatan yoksa…

Yaşanarak görüldü ki vatanınız yoksa hiçbir şeyiniz yoktur. Bağımsız ve özgür vatanınız yoksa yaşama hakkı başta olmak üzere hiçbir haktan bahsedemezsiniz. Yaşama hakkı, mülkiyet hakkı, geçimini sağlayacak bir iş bulabilme hakkı, mesleğini icra edebilme hakkı, mülkiyet hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı vb. vb.

Bütün bunlar, eğer bir vatanınız varsa söz konusu olabilir.

Bağımsız ve özgür bir vatanınız yoksa durumun ne olduğunu bugünkü Afganistan, Irak, Suriye ve Libya örnekleri yeterince ortaya koyuyor.

Türkiye’de şimdi “vatan”ın varlığı, bütünlüğü ve güvenliği ağır bir tehdit altındadır. Bu tehdit ancak, vatanı kendi hayatından daha değerli gören evlatlarının, can pahasına fedakârlığı ile alt edilebilir.

İşte bu noktada CHP’li dostlarımızın, “Vatan, bir insan hayatından daha değerli olamaz” şeklindeki söyleminin vahameti ortaya çıkıyor.
 
Vatan savunulmadan insan hayatı savunulamaz

Ayrıca bu söylem gerçekte insan hayatını kurtarmaya yönelik bir çabanın da ifadesi değildir.

Afganistan’da bugüne kadar bir milyon, Irak’ta 2 milyon, Suriye’de 600 bin ve Libya’da ise yüzbinlere varan insan hayatını kaybetti.

Sözünü ettiğimiz ülkeler hâlâ evlatlarını kurban vermeye devam ediyor.

Emperyalist tehdide karşı vatanınızı savunmadınız mı veya savunmada başarılı olmadınız mı insanlarınızın hayatı kurtulmuyor. Tam tersine kıyaslanmayacak sayıda daha fazla insan hayatını kaybediyor.

Onun için “vatan sağ olsun” diyenler gerçekte, “Vatanımda yaşayan insanlarım sağolsun” demektedirler.

“Vatan sana canım feda” diyenler gerçekte, “vatandaşlarım yaşasın diye ben canımı feda etmeye hazırım” demektedirler.

Başkalarının yaşaması için kendi hayatını feda etmek, insanı insan yapan özelliklerin en yücesidir.
           
Bilinçleri teslim almak

CHP’lerin “vatan” karşıtı düşünceler dillendirmeleri, durup dururken akıllara gelen bir yanlış düşünce değildir.

Gerçekte Türkiye’nin toprak bütünlüğüne ve milli birliğine kastedenler, hedeflerine ulaşabilmek için her şeyden önce insanlarımızın beynini teslim almak istemektedirler.

Bir milletin zihninde vatanı savunma bilinci bulanmışsa kolayca teslim alınabilir.

Türkiye’yi teslim alma, ordumuzu dağıtma ve yurtseverleri etkisiz kılma amaçlı Ergenekon tertibi, CHP’ye yönelik olarak şimdilik amacına ulaşmıştır.

CHP saflarında dile getirilen görüşler, emperyalist saldırının insanlarımızın en azından bir kesiminin düşünce dünyasında amaçladığı hedefe ulaştığını gösteriyor.
 
Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.