Vatan'ın yurt dışı rotası


Soner Polat

Soner Polat

15 Haziran 2018, 09:16

Siyasi partilerin dış politika söylemleri muğlak ifadeler içeriyor. Ama Batı’ya ve Avrupa-Atlantik yapının bütün kurumlarına sadakatle hizmet hedefi gözden kaçmıyor. Komşu ülkeler, Doğu ve Avrasya ile ilişkiler ise yasak savmak için kaleme alınmış! Kararsızlık ve şaşkınlık, çok yönlü dış politika örtü ve aldatmasının arkasına gizlenmiş! Batı’dan kaynaklanan tehdit ya görülmüyor ya da bunu açıkça ifade etme cesareti yok! Aslında partilerin neredeyse tamamı Avrupa-Atlantik sistemin çarklarını döndürmek için oluşturulmuş. Bu nedenle, sisteme yaslanmadan yol alma yetenek ve birikimleri yok! Sadece Vatan Partisi farklı bir söylemle seçmenlere sesleniyor. Ara başlıklar bana aittir. Kulak verelim:

SAVAŞ NASIL ÖNLENİR?

Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz’den İran-Arap Körfezi’ne kadar uzanan cephede ciddî tehditlerle karşı karşıyadır. ABD-İsrail merkezli bu tehditleri göğüslemek için Vatan Partisi, komşularımız Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Rusya yanında Çin Halk Cumhuriyeti gibi etkili ülkelerle güvenlik ve ekonomi alanlarında işbirliği ve dayanışma için yıllardan beri verimli çalışmalar yürütmüştür ve hükümet görevleri yapmıştır. Bu açıdan Perinçek Hükümeti göreve hazırdır. Bölgemizde savaşı önleyecek ülke Türkiye’dir ve Türkiye’de savaşı önleyecek hükümet de, Perinçek Hükümetidir. Çünkü günümüz koşullarında savaşı önlemenin biricik yolu, ABD ve İsrail tehdidine karşı Batı Asya ülkeleri ile dayanışmadır.

SURİYE VE İRAN İLE KUCAKLAŞMA

Bölgedeki bölücü ve yobaz terör örgütlerini etkisiz kılmak, iki kardeş ülkenin toprak bütünlüğünü sağlamak ve Batı Asya’da kalıcı barış için, Suriye Hükümetiyle sürekli görüştük ve anlayış birliği içindeyiz. Her alanda ortak eylemde kararlıyız.ABD’nin İran ile Nükleer Anlaşmadan çekilmesi ve yaptırım uygulama yönündeki açıklamaları, yalnız İran’a değil, aynı zamanda Türkiye’ye tehdittir. Vatan Partisi, ABD’nin tehdidine karşı İran ile dayanışmasını ilan etmiştir. Kuracağımız Hükümet, ABD’nin İran’a uygulayacağı yaptırım ve ambargolara kesinlikle katılmayacaktır.

BATI TEHDİDİNE AVRASYA İLE CEVAP!

Çin ve Rusya, birinci ve ikinci ticaret ortaklarımızdır. Almanya, üçüncü ticaret ortağımızdır. Türkiye ekonomisi, Avrasya ile bütünleşmektedir. Nesnel gerçek budur. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Şanghay İşbirliği Örgütü’ndeler. Almanya başta olmak üzere Batı Avrupa’nın büyük devletleri, ABD’ye kafa tutuyor ve Asya’ya yaklaşıyor. Avrasya Birliği adım adım oluşuyor. Bu koşullarda hiçbir güç, Türkiye’nin Avrasya’nın öncüleri içindeki onurlu konumuna yerleşmesini önleyemez.Türkiye, dünyada ve bölgemizde güvenlik ve barış için, başta Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti, Orta Asya Cumhuriyetleri, Hindistan, Pakistan olmak üzere Avrasya ülkeleriyle işbirliği ve dayanışmasını güçlendirecek, dünya dengelerini değerlendirecektir. Vatan Partisi, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü içindeki bağımsız yerini almasını programına alan tek partidir. Böylece ülkemizin ABD ve AB ile ilişkilerini normalleştireceği ve karşılıklı yarar esasına oturtacağı koşullar da yaratılmış olacaktır.

DEĞERLENDİRME

Batı bir yandan ekonomisini bütünüyle kendi insafına bağladığı ülkemizi kriz ortamına itmekte öte yandan sıcak para tuzağına düşürdüğü Türkiye’yi bu yolla siyasi ve stratejik tavizlere zorlamaktadır. Mışıl mışıl uyuyan ülkedeki siyasi partiler görmese de şimdiye dek Batı’nın Türkiye’nin uluslararası bir meselesine dostane yaklaştığı görülmemiştir. Batı ile ittifak zoraki, yapay ve devlet teorisine aykırıdır. Sürdürülme nedeni, Batı’ya bağlı çıkar gruplarının ülkemizdeki siyaseti yönlendirmesidir. Hükümete yakın olanlar, Atatürkçü görünenler de dâhil Türkiye’deki kitle iletişim araçlarının büyük bir bölümü Avrupa-Atlantik sisteminin denetimi altındadır. Bu nedenle Türkiye’nin gerçek ulusal hamleleri tabu gibi topluma sunulmaktadır. Vatan Partisi tüm bu engelleri aşarak Türkiye’yi bu alanda da düzlüğe çıkarmak için büyük bir mücadele sergilemektedir. Vatan’ın yurt dışı rotası Türkiye’nin güvenliğini garanti altına alacak tek çıkış yoludur.

Amiral Soner Polat
ulusal.com.tr

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.