Vatan Partisi kimlerden oy alır?


Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu

23 Mayıs 2015, 00:09

Vatan Partisi açıkladığı seçim bildirgesi, parti programı ve yöneticilerinin söylemleriyle kamuoyunda ilgi çekmekte. Bu durumuyla Vatan Partisi, diğer partilerden farklılık göstermekte. Söylemleri, yalnızca sözde kalmıyor, çoğu zaman eylemsellikte göstermekte: Suriye, Mısır, İran'la iyi ilişkiler; Ermeni soykırımı, Ege'deki yüz elli iki ada, ulusal bayramları kutlamadaki başarı, Silivri'yi boşaltmadaki kararlılık, işçi grevlerindeki etkin tutum, gençlik mücadelesinde önde bulunma, AKP ve PKK'nın birlikte yaptıkları Cumhuriyet yıkıcılğını teşhir etme, Gladyo'nun ipliğini pazara çıkarma ... gibi.

İçinde bulunduğumuz zor koşullarda Vatan Partisi, ABD-AKP-PKK'nın Cumhuriyeti yıkma, Türkiye'yi bölme saldırısına karşı cepheden savaşım vermekte. Çoğu zaman da bu savaşımda bedeller ödemekte. Türkiyenin AKP'nin on üç yıllık iktidarının en karanlık dönemlerinde Vatan Partililer geri çekilmediler, tersine BOP eşbaşkanlığıyla çetin bir savaşımının içinde oldular. Bu durumuyla Vatan Partililer kamuoyunun geniş kesiminin saygısını kazandı.

Ne yazık ki gerek muhalefet partileri gerekse medyanın ezici çoğunluğu Vatan Partisi'nin önünü kesmek için ortak bir kampanya yürütmekteler. Özellikle YCHP ve MHP sözcüleri, Vatan Partisi'nin kendi oylarını böldüğünü söyleyerek büyük bir haksızlığa imza atarak AKP'ye olanak sağlamaktalar. geçen yıl yapılan hem yerel hem de cumhurbaşkanlığı seçiminde AKP'yi başarıya götüren, seçimlere katılma oranının düşüklüğüdür. Özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminde yaklaşık on beş milyon kişi sandığa gitmemiştir. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu AKP karşıtıdır. Ancak YCHP ve MHP'nin politikalarını da beğenmemekteler. Görünüşe bakılırsa bu kitle, parlamenter sistemden umudunu kesmiş durumda. Bu nedenle bu kitleye yeni bir umut, farklı bir söylem ve bakış açısı gerekmekte. Bu da Vatan Partisi...

Vatan Partisi AKP, YCHP, MHP, HDP tabanlarından da oy alabilecek durumdadır. Söylem ve eylemleriyle bu partilerin tabanlarında heyecan uyandırmıştır. Geçen zaman göstermiştir ki AKP'ye oy vermiş seçmen, iktidardan memnun olmasa dahi YCHP ve MHP'ye oy vermemekteler. O zaman AKP tabanından kaymakta olan oyların yöneleceği bir adres olmalı. Bu da Vatan Partisi'nden başkası olamaz.

YCHP ve MHP yöneticileriyle medyanın Vatan Partisi'ne karşı yürüttükleri olumsuz kampanya AKP-HDP'ye yaramakta. Çünkü her iki parti tabanlarından olası oy kaymaları bu yolla engellenip statüko korunmakta.

Seçime katılma oranının düşük olması AKP'ye iktidar yolunu açarken HDP'ye de baraj aşırır. YCHP ve MHP'nin de oylarını üç aşağı beş yukarı koruduğu düşünülürse var olan siyasal tablo Cumhuriyet güçlerinin aleyhine olarak varlığını sürdürür.

Vatan Partisi'ne karşı yürütülen olumsuz kampanya geçmişte sandığa gitmeyen seçmeni siyasetten soğutur. Bu durum, yıkılmakta olan AKP'nin ekmeğine yağ sürer. Oysa, Vatan Partisi sandığa gitmeyen seçmenin yarısını sandığa götürmeyi başarsa hem barajı aşar hem de AKP'yi iktidardan düşürür. Bu matematiksel gerçeği görmeden Vatan'a karşı saldırganca bir tutum içine girmek, bilinçsizce bir karalama kampanyasının içinde olmak en çok Cumhuriyet düşmanlarına yarar. Kısacası Cumhuriyet güçleri kaybeder, ABD destekli BOP eşbaşkanlığıyla HDP/PKK kazanır.

Vatan partisi'ne karşı olumsuz kampanya yürütenlere son sözümüz şudur ki: Cumhuriyet'e değil, AKP'ye hizmet ediyorsunuz. Tıpkı geçmiş on üç yılda AKP'nin her düşüşünde onu yerden kaldırdığınız gibi... Bıırakın Türkiye kazansın, vatan esenliğe ersin; ABD, gericiler, bölücüler kaybetsin.

Adil Hacıömeroğlu
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özgen Kara - 2 yıl önce
Ülkemiz , bu dönemde AKP'nin yıkımlarına boyun eğmiş , muhalif partiler etkisiz kalmışlardır. Bölücü etkinlikler , emperyalizmin saldırıları ve yağmaları ; AKP'nin yağmaları ve Cumhuriyet kazanımlarımızı yok edişi ; ulusal bayramlarımızı kutlamanın engellenmesi v.b. gibi olumsuz ve yıkıcı gidiş karşısında muhalefet de halka güven vermemektedir. İşte bu noktada Vatan Partisi'nin direnişleri anılmaya değer : Silivri'de , Ergenekon tertibine , Ulusal bayram kutlamalarında... Halkın güvenini kazanan Vatan partisi için önceden seçim sandığına gitmeyenlerin de sandığa gitmesi , diğer partilerden umudunu kesmiş seçmen ile birlikte ülkemizin umudunu canlandıracaktır. Konunun ayrıntılı anlatımı Sn. Adil Adalet Hacıömeroğlu bu yazısında. Tşkkr.
Avatar
HAKAN KESİM - 2 yıl önce
vatan partisi oylari cesur yurtseverlerden alir
Avatar
Tanhu GUVERCIN - 2 yıl önce
vatan partisi; ulke,ulus,turkiye cumhuriyeti,ataturk diyen herkesten oy alabilir!!!
vatan partisine basarilar diliyorum!
Avatar
Hasan Kemal - 2 yıl önce
hertürlü engellemeye,çarpıtma ve kötülemeye karşın,güzel ülkemin kurtuluşunu sağlayacak kadrolar vatan partisinde...!vatan kazanacak ve herkes "ama anketler göstermiyordu bunu...!"diyecekler...herşey vatan için.
Avatar
Av.Uğur Efil - 2 yıl önce
yazarın değerlendirmesi hayal ve varsayım değil olgu tespitidir. sandığa katılma oranının artması akp'nin 21 milyon seçmen( tüm seçmenler seçime katılsa gerçek oyu %40 karşılığı) sayısının azalması da düşünüldüğünde %35'in altına düşeceği,büyük şehirlerin milletvekili sayısı da dikkate alındığında çıkartacağı vekil sayısının tek başına iktidar olmasına yetmeyeceği olgusu üzerine çalışma yöntemleri geliştirilmelidir. ayrıca 13 yıldır şartlar lehe olmasına rağmen meclis içi muhalefetin yanlış arayışları nedeniyle altın tepside sunulan iktidar imkanını,çelikten mücadele ile durduran ve püskürtrmeye çalışan vatan partisinin önü karartılmaz ise bundan mecli̇si̇çi̇ muhalefetteki̇ chp ve mhpde yararlı çıkacaktır.
Avatar
onur - 2 yıl önce
pazartesi benden oy alacak oy verme islemleri baslamis burada gidip verecegim..hulki cevizogluna verecegim oyumu ve sevgili saygili komutanlarim var orada..ve ben sayin dogu perincege cok saygi duyuyorum
Avatar
ŞÜKRÜ YILMAZ - 2 yıl önce
chp farkli düşünceleri değer vermeyip atatürk ilke ve inkilaplarini zamana göre algilayamiyarak iktidarin söylemlerinin tersini savunmanin muhalafet olduğunu sanmak,hizipçiliği demokratlik saymak gafletine düşürmüştür.dsp,vatan partisi,ve anadolu partisinin neden oluştuğunu irdelemeden bir bölen yaftasi ile suçlama kolayciliğina siğinmiştir.oylarin bölünmesi iktidara yariyor aczi yerine %10 barajinin kalkmasina çalişmiyor.ecevit'in liderliğine şapka çikarirken partisine düşmanca bakişina anlam verilemiyor.