Yanlışta ısrarın varacağı yer


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

03 Ekim 2015, 12:50

Ülkenin ve milletin geleceği ile ilgili çok önemli bir gelişme konusunda yanlış tavır alan kişi, ciddi bir hata yapmıştır.

Dost eleştirileri ve uyarılarına rağmen yanlış tavırda ısrar eden ise “hata”nın ötesine gider. Safını yeni baştan belirlemiş olur. Vatanını ve milletini, halkın devrim davasını savunmada, o güne kadar omuz omuza olduğu dostlarını vurmaya başlar.
O artık yeni bir mevziye girmiştir. O mevzide yanıbaşında olanlar, o güne kadar savaştıklarıdır.

Bazı sanatçılarımızın imzaladığı ‘Vatan Savaşı Değil Saray Savaşı’ bildirisini eleştiren Doğu Perinçek’e saldıran Ümit Zileli tam da bunu yapıyor. Yazdığı yazının daha ilk cümlesinde girdiği yeni mevziyi olanca açıklığı ile yazmış. Belki yeterince dikkat çekmez diye altını çizmiş. Daha da ileri gitmiş yeni mevzisini belirleyen sözcüğü, ayrıca tırnak içine almış;

“-Sanatçılar Girişimi’nin bildirisi altında imzamın bulunması, kızıma, gelecekte olacağını varsaydığım torunlarıma, milletime ve gelecekteki “bizlere” sunduğum en değerli armağandır, onur duyuyorum...”

Hatırlanacaktır: HDP’nin(PKK), 7 Haziran seçim sloganı “ ‘Bizler’ Meclise” idi. PKK Türk Milletinin yerine, her birini ayrı birer “biz” olarak gördüğü etnik ve dinsel grupları ikame etmek istediği için; bu hedefini “ ‘Bizler’ Meclise” sloganı ile ifade etmişti.

Bu bir programdır. Emperyalizmin, Türkiye gibi Ortaçağ kalıntılarından henüz kurtulamamış olan ülkelerde uygulamaya çalıştığı “geçmişin bölünmüşlüğünü hortlatma” programı.

PKK “Bizler Meclise” sloganı ile 7 Haziran seçim kampanyasında bu programı uygulamaya talip olduğunu ilan etti.

Ümit Zileli, Doğu Perinçek’e saldırırken nereye gideceğinin bilincinde olarak “Gelecekteki ‘bizler’” diyerek gerekli yerlere mesajını iletmiş oluyor.

Emperyalizme karşı tavır

Zileli; Doğu Perinçek’e kara çalmak için akıl almaz bir çırpınış içine girmiş. İnsan üzülüyor sadece. Hangi nedenle olursa olsun bu duruma nasıl düşülür?

Doğu Perinçek adını, “Hürriyet ve İtilaf”, “Artin Kemal” gibi isimlerle yan yana anmak için adına “vicdan” denen kavramla bütün ilişkinin kesilmiş olması gerekir.

Hürriyet ve İtilafçılarla KuvvayıMilliyecileri birbirlerinden ayıran bir tane önemli kıstas vardı. İtilafçılar emperyalizmin safındaydılar. KuvvayıMilliyeciler ise emperyalizmin karşısında.

Hürriyet ve İtilafçılar İngiliz emperyalizminin Anadolu’ya sürdüğü Yunan Ordusunun yanındaydılar. Yunan Ordusuna karşı vatanlarını savunan Kuvvacılara ise “eşkıya” diyorlardı.

Peki bugünkü durum nedir?

Obama’nın “kara gücümüz” dediği PKK Türkiye’ye saldırıyor. Türkiye, ABD’nin üzerimize saldığı bölücü örgüte karşı vatan savunması yapıyor.

Günümüzde de kimin nerede durduğu veya kimin yüzyıl önceki saflaşmada taraflardan hangisine benzediği emperyalizme karşı tavrı ile belirleniyor.

Ve üzerinde en ufak bir tartışma olmayan konu varsa, o da Doğu Perinçek’in emperyalizm ve onun işbirlikçilerine karşı kararlı tavrıdır.

Savaşı kim başlattı?

ABD emperyalizminin PKK’yi kullanarak Türkiye’ye karşı yürüttüğü saldırı, aynı zaman da büyük bir psikolojik savaş kampanyası eşliğinde sürdürülüyor.

Şimdi dört bir koldan, 24 Temmuz’da TSK’nın harekete geçmesi ile savaşın başlatıldığı ve bunun sorumlusunun da Erdoğan olduğu söyleniyor.

Bu iddiada bulunanlar olgulara gözlerini kapamış durumdalar. Gazete arşivlerine bakmak zahmetine bile katlanmıyorlar.

PKK, 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından bir yanda Kars Ardahan Iğdır illerinde, diğer yandan Hakkari Şırnak ve Urfa hattında yoğunlaşan silahlı eylemlerine başladı.

7 Temmuz-23 Temmuz tarihleri arasındaki PKK eylemlerinin bir dökümünü çıkardık. Yol kesme, araba yakma, taciz ateşi açma, yollarda kimlik kontrolü yapma türünden tam 96 eylem saydık. Daha güvenlik kuvvetleri tek bir adım atmamıştı.
TSK 24 Temmuz’da harekete geçti. PKK bunun üzerine feryadı kopardı, ‘Erdoğan Vatan Savaşı değil, Saray Savaşı yapıyor’ diye.

PKK’nın feryadını onunla saf tutanlar da paylaştı.

Gerçekte Erdoğan, Türkiye’nin 24 Temmuz’da ABD’nin kara gücüne karşı harekete geçmesini sağlayan kişi değil, gelişmelerin peşinden sürüklenen kişidir.

Türkiye’nin ABD ile karşı karşıya geldiği bu süreç, Erdoğanların da tarihin çöplüğüne atılması ile sonuçlanacaktır.

Bu gerçeği görmeyen ve milli güçlerin ön plana çıktığı gelişmelere gözlerini kapayanlar, düşmanın kendileri için hazırladığı mevzilere atlamaktadırlar.

Nasıl bir miras

Farkındalar veya değiller; Ümit Zileli ve onunla aynı tutumu alan diğer aydınlar, TSK’nin ABD destekli bölücü teröre karşı şehitler vererek yürüttüğü savaşı “Saray savaşı” olarak niteleyerek önemli bir tercih yapmışlardır.

İnsan yanılabilir, hata yapabilir.

Ama eğer kişi hatasını söyleyen arkadaşına gözü dönmüşçesine saldırıya geçmişse ortada yeni bir durum var demektir.

Doğu Perinçek’e saldırı yazısında Zileli; Ulusal Kanal Ana Haber Sunuculuğu, Aydınlık Gazetesi Yazarlığı ve Vatan Partisi Milletvekili Adaylığı ile gerçekle ilgisi olmayan ifadeler kullanmış. Üzerinde durmaya değmez.

Herkes safını seçmekte elbette özgürdür. Ve herkes yaptığı tercih ile kendisinden sonraya aynı zamanda bir miras bırakır.

Kimi miraslar “onurla”, “saygıyla” anılır ve her zaman hatırlanır. Kimi miraslar ise bir müddet sonra “mirasçılar” için taşınamaz bir yüktür ve binbir çabayla unutturulmak istenir.

Ümit Zileli şimdi işte bu ikinci türden bir miras bırakmak çabası içine girmiştir.

Mehmet Bedri Gültekin
[email protected]

ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sadık Erkin Erk - 2 yıl önce
Sayın perinçeği herkes anlayamaz o bir Akedemidir herkes kayıt yaptırır ama bir kaç kişi mezun olur. Umit zileli de mezun olamaynalar arasında safını belirlemiş.Şaşırmadım Biz ne dönekler, ne liboşlar, ne numaralı Cumhuriyetciler, ne vatansız solcular gördük.
Avatar
halit - 2 yıl önce
zileli acaba chp den mv adayı olacak mı çok merak ediyorum.
Avatar
Ertan - 2 yıl önce
Ümit Zilelinin derdi baska, Perinceke saldiranlarin safindan kacirdigi firsatlara ermek istiyor, insan Kirk yil bir hareketle ici ice olup ne söylediginin anlanmamasi durumuna düsüyorsa,niyeti baskadir. Ümit Zileliyi severdik ancak, su son yaptigi yenilir yutulur cinsden degil.
Avatar
mehmet kahraman... - 2 yıl önce
ümit zileli, yapay ayrılık yaratarak Tuncay özkanlar gibi, kolay olanı seçti,kimbilkir belki milletvekili de olabilir.............
Avatar
Sedat Tuac - 2 yıl önce
Bugün Doğu Perinçek 'i,Aydınlık ve Ulusal Kanalı anlamak demek özellikle son 13 yıl Türkiye' sinde zihinleri güncelleştirerek emperyalizme verilen mücadelede Kuva-î milli hareketini anlamak demektir...
Avatar
ramazan erbey - 2 yıl önce
ümit zileli hep böyleydi ama torpilli olduğu için baştacı yapıldı.hiç şaşırmadım.
Avatar
vedat Tunca - 2 yıl önce
İnneyi başkasına çuvaldızı kendimize batırmalıyız. Eren Erdem gibi silik bir insan meşhur yapıldı.
Avatar
Cem Hayrullah Özbudun - 2 yıl önce
Ne kadar yazık...köstebekler ve dönekler tarafından sarılmış durumdayız...her tarafımızda tuzaklar kurulu. AMA bu bizi yıldırtmayacak...bilakis hırslandırıp güçlendirecek VE... yüz yıl evvel olduğu gibi, her türlü olanaksızlığa rağmen...TEKRAR biz kazanacağız ! Herşey VATAN için...herşey geleceğimiz ve torunlarımız için: TAM BAĞIMSIZ ve HÜR...TÜRKİYE İÇİN ! Tüm Dünya izlesin, örnek alsın! Bu doğrultuda, ödenmeyecek bedel yoktur!