Yarbay


Oktay Yıldırım

Oktay Yıldırım

26 Ağustos 2015, 13:48

Bir astsubayın oğlu... Harp Okulu ile birlikte Denizcilik Okulu’nu da kazandı. Babası o sırada İzmir-Menteş’teki eğitim kampına gelip, “haydi oğlum, gidelim” dediğinde, “ölmek var dönmek yok” dedi.

Askerlik onun için bir yaşam biçimiydi. Diyarbakır Özel Harekât Grup Komutanlığı’na atandığında kendisinden önceki grup komutanı şehit, ondan önceki de yaralanarak gazi olmuştu. Askerlerini canından çok severdi. Arazi aramasında bir mağaraya girilecekse, en önde kendisi olurdu. Görev yaptığı süre boyunca bir tek şehit vermeden 200 teröristi etkisiz hale getirdi.

Defalarca pusuya düşürdüler, ama başa çıkamadılar. En son Elazığ İl Jandarma Alay Komutan Yardımcısı olarak karakolları denetlemeye giderken, yola döşedikleri uzaktan kumandalı bombayı patlattılar. Alay komutanı ve koruması yaralanırken, er Sinan Gümüştaş ile birlikte kendisi de şehit oldu.

Eşi, cenazesinde hiç ağlamadı, meydan okurcasına baktı etrafına, çünkü hayattayken ona söz vermişti, hainleri sevindirmeyecekti… Arkasından şöyle dedi: “Vatan sağ olsun. Vatanım için iki oğlum, iki askerim daha var…” Gazeteciler, oğlu Doğukan’a mikrofon uzattıklarında, “asıl mesaj orada, babamın tabutunun üzerinde” cevabını aldılar.

Adı, Yarbay Âlim Yılmaz… Yüzbaşıyken, bir haber programında askerlerinin önünde büyük bir coşkuyla okuduğu şiir gibi yaşadı ve geriye bir miras gibi o dizeleri bıraktı:

Sızlasa da gönüler düşenlerin yasından
Koşar adım gitmeli onların arkasından.
Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından,
İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.

Şimdi…
Şehit Yüzbaşı Ali Alkan’ın, ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan’ın cenaze törenindeki haykırışlarını çarpıtanlara bir çift sözüm var: Bu, vatan savaşıdır. Türkiye’nin sadece PKK ile değil ABD ile savaşıdır. Ve tıpkı Âlim Yarbay gibi Yarbay Mehmet Alkan da iki kardeşiyle birlikte bu savaşın en ön cephesinedir. Onun ciğerini yakan ateşi siz tutuşturdunuz…
Yani konumuz yarbay değil, vatanı bölme cürmünü işleyenlerin çatal dilidir.

Çatal Dilli Vatansızlar

Bugün Mehmet Yarbay’ın ardından uzatılan dili, Âlim Yarbay’ın ardından da uzatmışlardı. Nasıl işlerine gelirse öyle...

Zaman ve Bugün gazetelerine göre Yarbay Alim’in cenazesini Ergenekon kışkırtmıştı. (29 Ağustos 2008) Terörün tek sebebi bu orduydu işte… Ergenekon demek Türk Ordusu demek değil miydi? O çatal dil ABD patentli açılım için çalıştı o günlerde, Alim Yarbay’ın cenazesi üzerinden orduya vurdu…

Şimdi ortaklık bozuldu, asker vurdukça can havliyle bağırıyor PKK, ABD “yeniden açılım” diyor… İşte o aynı dil açılımı yeniden sahneye sürmek için dönüyor şimdi. Yarbay’ın isyanına sarılıyor. Kim olduklarına bakın, Kobaneciler, açılımcılar, sürekli kıble değiştiren iktidar yanaşmaları… Kimisi sahip çıkıyor, kimisi saldırıyor yarbaya…Ali Yüzbaşıya pusu kuranların sesiÖzgür Gündem bile bu yüzden sarıldı yarbayın sesine.

Yoksa onların derdi ne Alim Yarbay’ın şiiri, ne Kenan Astsubay’ın türküsü, ne de Mehmet Yarbay’ın ağıtıdır…
Vatansızdırlar. Ama paralıdırlar. Para için vatansız olmuşlardır. Vatan için verilen can, yakılan ağıt, söylenen türkü sadece malzemedir onlar için. Daha çok para uğruna vatan için can verenlerin evlerinin dökülmüş sıvasını da çocuklarının yırtık çoraplarını da kullanırlar.

Onlar bizim gibi değildir. Biz ölülerimizin ardından ağlarız. Ağıtlar yakarız. Dede Korkut anlatır: Yalançu oğlu YaltaçukBamsıBeyrek’in kanlı gömleğini getirdiğinde, beyler hüngür hüngür ağladılar. Töremizdir, beyler bile yiğitlerin ardından hüngür hüngür ağlar. İnsanlığımızdır bu… Ama yeri geldiğinde de gümbür gümbür vuruşurlar. O ağlamalardan başka anlam çıkarılmasın.

Vatansızın Ağıtı Olmaz

Vatanı uğrunda en sevdiklerinden vazgeçenlerin ağıtı olur. Vatansızın ağıtı olmaz, kesesi olur. Onu doldurmaya bakar. Vatansız, o meclisin kıyısına ilişip acıya ortak gibi görünerek ne kapacağına bakar.
Yalançu oğlu Yaltaçuk gibidirler. Tek dertleri kanlı bir gömlek getirip, Banı Çiçek’in koynuna girmektir. O kan gerçek kandır, ama BamsıBeyrek’in kanı değildir. Yalancu oğlu, bir geyiğin kanına bulamıştır. Bunlar da onun gibidir işte…

Bazı ağızlarda sürekli sorulan bir soru var: Neden hep fakir çocukları ölüyor? Soru doğru sorudur, ama soranlar ve bu soruyu sorma amaçları farklıdır. Çünkü kurdukları o cümlenin sonundan şu gelmektedir: “Madem zengin çocukları ölmüyor, o halde siz de askerlik yapmayın, siz de nöbet tutmayın hudut boyunda…”
Bunu söyleyenlere bakın. Aynı adamlardır:Kobaneciler, açılımcılar, iktidar yanaşmaları, ABD piyonları… Alim Yarbay’ın cenazesindeki tepkiyi eleştirirken, Mehmet Yarbay’ın isyanını çarpıtanlardır.
“İşte ben huduttayım, vatanımızı bekliyorum sen de gel” demezler, “madem sen yoksun, kimse nöbet tutmasın” derler…

Parasıyla ya da nüfuzuyla askerden kaçanın değildir bu vatan. O zaten vatansızlığı, parasızlığa tercih etmiştir. Böyle diyerek, bu vatanın asıl sahiplerini de vatansızların cephesine sürüklemeye çalışmaktadırlar.

Bizden de şunu bekliyorlar: “Ya öyle mi? Madem zengin çocukları ölmüyor, o halde biz de askerlik yapmaya gitmeyelim.”

Hayır!..
O savaş verilecek, ABD piyonu PKK ezilecek ve o çatal diller koparılacaktır.
Bu yolda toprağa düşenlerimizin ardından ağıtlar da yakılacak, yaslar da tutulacak, destanlar da yazılacaktır.
Ve bu ABD planlarına her neresinde olursa olsun, hizmet vermiş olanlardan Ali Yüzbaşıların, Kenan Astsubayların, Alim Yarbayların hesabı sorulacaktır.

Oktay Yıldırım
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M. Vehbi. - 2 yıl önce
Eline saglik...Ancak bu kadar acik ve net anlatilabilirdi...
Avatar
Selahattin Güleç - 2 yıl önce
Beynine ,kalemine sağlık Oktay kardeşim.
Avatar
memduh menekşe - 2 yıl önce
Sevgili Oktay Yıldırım.
her şeyi demişsin. Tabii ki son söz söylenmedi.
Bir Ulusal gönüllüsü.
Avatar
Nuri - 2 yıl önce
Kalemine sağlık ağabeyim..
Avatar
ahmet şimşek - 2 yıl önce
kalemine sağlık yürekli adam
Avatar
HAYDAR BEKER - 2 yıl önce
ÇARPIKLIKLARI DÜZELTEN, ANLAŞILMASI GEREKENİ ANLATAN SÖZLER. BU SÖZLER ÜZERİNE DAHA SÖYLENECEK NE OLABİLİR.AĞZINA ,DİLİNE, YÜREĞİNE SAĞLIK.
Avatar
Bilal dede - 2 yıl önce
yüreğine kalemine sağlık
Avatar
t.karabay - 2 yıl önce
tek kelime..muthis.