banner1199

banner1197

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Yeni askerlik sistemi için partilerin uzlaşı arayışı sürüyor

GÜNCEL 12.06.2019, 19:39
Yeni askerlik sistemi için iktidar ile Meclis'teki muhalefet partileri arasında uzlaşı arayışı sürüyor. Ak Parti, toplu terhis ve Cumhurbaşkanına verilecek yetkiler için gelen eleştirileri değerlendirmeye alacak. Saat 21'de Ak Parti Genel Merkezi'nde kapalı grup toplantısı yapılacak. Toplantıda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da sunum  yapacak.

Asker alma kanun teklifindeki bazı maddeler için iktidar ile muhalefet arasındaki uzlaşı arayışı sürüyor.

Genel Kurul'da görüşülmeye başlanan kanun teklifi 65 maddeden oluşuyor ve bedelli askerliği kalıcı hale getiriyor.

Teklifin 45'inci maddesine göre Cumhurbaşkanı gerekli görülen sahalarda özel olarak görevlendirilen gönüllüleri askerlikten muaf tutabilecek. Muhalefet ise maddeye Genelkurmay Başkanlığı'nın teklifi ve Milli Güvenlik Kurulu'nun onayı şartlarının maddeye eklenmesini istiyor.

Ak Parti ise geçmişte askerlikten muafiyet yetkisinin yasalarda olduğuna dikkat çekiyor. Ancak yeni düzenlemenin sınırlarının belirlenebileceği görüşü var.

Kanun teklifine göre uzun dönem askerlik süresi de 12'den 6 aya düşecek. Kanun yasalaştığında da yaklaşık 130 bin asker erken terhis olabilecek. Muhalefet burada da zafiyet olacağı eleştirileri var.

İktidar ise zafiyet olmaması için gerekli tedbirlerin Türk Silahlı Kuvvetlerince alındığı belirtiyor.130 bin değil 106 bin askerin terhis olacağı belirtilirken, önümüzdeki iki celp döneminde 50'şer binden yüz bin askerin silah altına alınacağı kaydediliyor.

Ak Parti konuya ilişkin kapalı grup toplantısı yapacak. Toplantı da muhalefet partilerinden gelen eleştiriler masaya yatırılacak.

 
Yorumlar (0)