Yeni bir seçime giderken Partiler


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

22 Ağustos 2015, 09:30

Genel Seçimin üzerinden ikibuçuk ay geçti. Yeni seçimin tarihi aşağı yukarı belli oldu.

Çözümsüzlüğün adresi olan Sistem Partileri, beyhude bir çırpınış içindedirler. Tek tek Partilerin durumuna bakıldığı zaman bu gerçek daha iyi görülecektir.

AKP
13 yıldır Türkiye’yi yönetmekte olan bu Parti, ne yapacağını bilemez durumdadır. Her alanda izlediği politikaların sonucu olarak ülkeyi batağa sürüklemiştir ve bir çözümü yoktur.
“Açılım” politikası ile terörü büyütmüş, Bölücü Örgütün şehirlerimizi silah deposu haline getirmesini seyretmiş. Güvenlik güçlerinin elini kolunu bağlayarak PKK’nın önünü açmıştır.
Gelinen aşama hergün çok sayıda şehit cenazesinin gelmesidir.
Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin PKK eliyle “ikinci İsrail” için bir koridor inşa etmesi AKP’nin bu ülkeye ihraç ettiği terör sayesindedir. Sınırımıza bitişik Kamışlı ile Ayn-el Arap arasındaki bölgeye hakim olan PKK, Güneyimizdeki yeni komşumuz olmuştur.
Dolar 3 TL’nin üzerine çıktı. AKP’nin borçlanma ekonomisi iflas etmiş, ekonomi çökmüştür.
Mezhepçi politikalarla toplum bölünmüş, ülke bu açıdan da her an patlamaya hazır barut fıçısına dönmüştür.
Tayyip Erdoğan; izlediği keyfi politikalar, saltanat hevesi ve Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluklarının sorumlusu olarak tecrit olmuştur. Hesap verme korkusu içindedir ve kumar oynamaktadır.
Yeni “Kumar”ın adı 1 Kasım’da erken seçimdir.

CHP
Açılım da AKP ile yarıştı. Son olarak milletvekilleri PKK mitinginde boy gösterdi.
Genel Başkan Yardımcısının “Ben ve ailem seçimde HDP’ye oy verdik” sözleriyle, seçimlerde başka bir Parti için çalışan ilk Parti olarak tarihe geçti.
Genel Başkanının ağzından “İktidar olursak Ekonomi yönetiminde Kemal Bey’e görev vereceğiz” sözleriyle, 14 yıldır uygulanan ekonomi politikalarına sahip çıktı.
AKP ile koalisyon kurabilmek uğruna her türlü tavizi vermeye hazır olduğunu Genel Başkan başta çeşitli yöneticilerinin ağzından defalarca ilan etti.
Tam bir ay boyunca AKP ile koalisyon pazarlığı yaptıktan sonra “AKP bize hiç koalisyon teklifi getirmedi” diyerek inanılmaz bir gaflet ve beceriksizlik abidesi olduğunu ortaya koydu.
CHP intihar etmektedir.

MHP
MHP her zamanki rolünü oynamaya devam etti.
CHP ile birlikte, seçim kaybetmiş İktidar Partisinin Meclis Başkanlığını kazanmasını sağladı.
PKK’nın, Suriye’nin kuzeyinde ilan ettiği kantonları birleştirmek için ABD uçakları eşliğinde harekete geçtiği günlerde “Çin, Uygur bölgesinde Müslümanlara zulüm yapıyor” diyerek Türkiye kamuoyunun dikkatini başka yere çekti.
PKK’nın güvenlik güçlerine saldırılarını yoğunlaştırmasına karşı Batı illerinde Kürt yurttaşlara yönelikkışkırtmaların başına geçerek ABD planlarının hedefine ulaşması için gerekli etnik boğazlaşmanın Partisi olduğunu bir kez daha gösterdi.

HDP (PKK)
Bir yıl önce Doğu ve Güneydoğudaki yerel yönetimlerin önemli bir kısmını aldıktan sonra Haziran’da 80 milletvekili çıkararak Türkiye siyasetinde ağırlıklı bir konum elde etti.
Sadece Kürt kökenli yurttaşlardan değil, Türkler başka diğer etnik kökenli yurttaşlardan da önemli bir destek aldı.
Bununla birlikte seçimin hemen ertesinden başlayarak yol kesmeye, araba yakmaya, şehir merkezlerinde hendek kazmaya, sağa sola patlayıcı yerleştirmeye, karakol ve kışlalara taciz ateşi açmaya ve öldürme eylemlerine başladı.
PKK’nın, TSK’nın harekete geçtiği 24 Temmuz’a kadar gerçekleştirdiği eylem sayısı yüzlercedir. Sadece 7 – 23 Temmuz tarihleri arasında 100’ü aşkın şiddet eylemi gerçekleştirmiştir.
Bütün bunlar PKK’nın durduğu yerden bakıldığı zaman anlaşılamaz. ABD’nin Bölge politikaları açısından bakıldığı zaman anlaşılır. PKK, ABD’nin bölgedeki kara gücüdür.
HDP yapılacak erken seçimde, 7 Haziran’da “Barış” yalanları ve “Tayyip’ten kurtulmak” paranoyası sayesinde aldığı oyların gittiğini görecektir.

Vatan Partisi
7 Haziran seçimleri sonrasına ilişkin kendi alacağı oy dışında diğer bütün öngörüleri doğru çıkan tek Partidir.
Vatan Partisi, ABD’nin seçim sonrasında AKP-CHP koalisyonu planladığını (Koalisyon gerçekleşmedi ama seçim sonrasında CHP, HDP ve MHP’nin böyle bir koalisyonu isteyen açıklamaları önemli), HDP barajı geçerse PKK’nın terör eylemlerine derhal başlayacağını, Ekonomik krizin kaçınılmaz olduğunu ve Türkiye’nin sistem Partileri açısından artık yönetilemez bir ülke olduğunu söyledi.
Vatan Partisi seçmen karşısında alnı açık başı dik olan biricik Parti’dir.

Devrimci çözüm
Siyasi Partilerin içinde bulunduğu bu durumda, yapılacak bir seçimden kendileri açısından daha iyi bir sonuç çıkacağını beklemek ham hayaldir.
AKP’nin oyunu artırması değil tam tersine azaltması daha büyük ihtimaldir.
Sistem Partilerinin alacağı oy ne olursa olsun, Türkiye bu Partiler açısından yönetilebilir bir ülke olmaktan çıkmıştır.
Seçim olsun, gene iki ay geçmeden Türkiye yeni bir seçimi konuşacaktır. Hiçbir ülke üç ayda bir yeni bir seçim lüksünü kaldıramaz. Hele Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulları düşünürsek….
Türkiye, sorunlarını ancak Devrimle çözebileceği bir tarihi devrimci bir döneme girmiştir.

Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.