Yeni kabinenin şifreleri


Mehmet Ali Güller

Mehmet Ali Güller

30 Ağustos 2014, 12:41

“Yeni Türkiye’nin doğum gününde”

Erdoğan’a “restorasyon hareketini sürdüreceğiz” sözü veren Ahmet

Davutoğlu, Çankaya’nın onayladığı restorasyon hükümetini açıkladı. Yeni kabinede önemli değişiklikler var:

CEMAATİN İSTEMEDİĞİ İSİMLER YOK!

Kabinenin en önemli isimlerinden biri olan Beşir Atalay artık yok!

Kabinede olmayabileceği konuşulunca Endonezya’daki Medeniyetler İttitakı toplantısına katılmaktan son dakikada vazgeçen ve AKP Kongresi ile devir teslim törenlerine katılan Atalay, yine de yerini koruyamadı.

Atalay, AKP-PKK müzakerelerinin önemli ismi ve Açılım Koordinatörü’ydü. Davutoğlu’nun Atalay’ın olmadığı kabineyi açıkladıktan sonra onu arabasına alarak cuma namazına götürmesi, belki de bir gönül alma olayıydı. Ancak Atalay’ın

durumunu şu üç olguyla birlikte yorumlayabiliriz:

1) Cemaat kalemşorlarının büyük çoğunluğu, Davutoğlu’nun başbakanlığına olumlu yaklaştılar. Hatta bir bölümü tabana, onun başbakanlığının cemaate baskıyı belli oranda frenleyeceği mesajını verdiler.

Dahası Cemaatin önemli isimlerinden Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Davutoğlu’ndan açık açık yeni bir sayfa açmasını istedi.

Oysa Erdoğan açık açık Davutoğlu’nu paralel yapıyla mücadele edeceği için seçtiğini söylüyor, Davutoğlu da her fırsatta Erdoğan’a paralel yapıyla mücadele edeceğinin sözünü veriyordu.

2) Cemaatin hedefinde üst sırada

hep iki isim oldu: Beşir Atalay ve Hakan Fidan.

Cemaatin kalemşorları her ikisini de İrancı olmakla suçluyordu!

3) 7 Şubat operasyonun merkezinde olan, Cemaatin “İrancı” ilan ettiği Hakan Fidan’ın Davutoğlu’nun boşalttığı Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturacağı konuşuluyordu.

Ancak Erdoğan’ın en güvendiği isimlerin başında gelen Hakan Fidan, beklenenin aksine Dışişleri Bakanı olamadı!

Böylece Cemaatin istemediği isimler kabineye girememiş oldu!

CUMHURBAŞKANLIĞI KOMİSERİ AKDOĞAN

Açılım Koordinatörü olan Beşir Atalay’ın görevini Yalçın Akdoğan yapacak! Akdoğan’ın ismi iki kere önemli:

1) Akdoğan kabinede aslında cumhurbaşkanlığı komiseri sıfatıyla yer alıyor. Akdoğan hem Erdoğan’ın Davutoğlu hükümetindeki müfettişi olacak, hem de Erdoğan’ın Açılım misyonunun takipçiliğini yapacak.

2) Erdoğan ve Davutoğlu tarafından “yeni yetme” Akdoğan ile “eski yetme” Bülent Arınç’ın ikisinin birden Başbakan Yardımcılığıyla görevlendirilmesi ise 2015 öncesi dengeyi koruma ihtiyacı olarak görünüyor.

Gül’den yana ağırlık koyduğu için Erdoğan’ın takımı tarafından hedef alınan Arınç’ın herşeye rağmen kabineye girebilmesi, partiyi dağılmaktan koruma çabası olarak yorumlanabilir.

GÜL’ÜN ADAYI BABACAN KABİNEDE

Ali Babacan, Davutoğlu’nun kabinesinde de yerini korudu. Üstelik yerini korurken Mehmet Şimşek’in Maliye Bakanlığı’nı ve ekonominin bürokratlarının konumunu Davutoğlu’na kabul ettirdi!

Bu şundan önemliydi. Merkez Bankası’nın faiz politikaları nedeniyle Erdoğan ile Babacan’ın arası açıktı. Babacan, Erdoğan’ın yerden yere vurduğu ekonomi bürokratlarına sahip çıkıyor ve onların politikasını Başbakan’a rağmen uygulatıyordu. Dahası Babacan “ileri demokrasi yalan oldu” gibi çıkışlar da yapıyordu.

Öte yandan Davutoğlu’nun isminin belirlendiği AKP, MKYK toplantısında Beşir Atalay’ın Davutoğlu yerine Ali Babacan’ı önerdiğini de önemle not edelim. Cemaat ise Atalay’ın bu hamlesini, “yumurta tokuşturma” girişimi olarak yorumlamıştı!

ERDOĞAN’IN İŞİ ZOR

Sonuç olarak ortaya bir denge kabinesi çıkmış oldu: İçinde Gül’ün izlerinin bulunduğu, Arınç’ın ve Babacan’ın yerini koruyabildiği, F tipi yapının üstünü çizdiği isimlerin olmadığı, Erdoğan’ın bir komiser yerleştirdiği, AKP’yi parçalanmaktan koruma ihtiyaçlı bir denge kabinesi...

Bu tablo şu iki sonuca işaret etmektedir:

1) Erdoğan’ın Çankaya’da işi

zordur!

2) Davutoğlu kabinesi ve AKP

çözülme riskleriyle karşı karşıyadır!
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.