Yenilen Fransız tarihidir


Oktay Yıldırım

Oktay Yıldırım

11 Ocak 2016, 13:12

Winston Churchill, işgal yılları için: “Türkiye başını kaldırıp da yenenin İngiltere olduğunu görünce rahat bir nefes aldı” demişti…

İşgal yılarının başında özellikle güney cephesinde yaşayan halk gerçekten de bu durumdaydı.

Doğan Avcıoğlu Milli Kurtuluş tarihini anlatmaya bununla başlar. Kurtuluş savaşımızın ilk kurşunu Hatay-Dörtyol’da Fransız üniformalı Ermeni birliklerine atıldı. Fransızların bütün öncü kuvvetleri Ermeni birliklerinden oluşuyordu ve yaptıkları zulümler İngiliz askeri raporlarına kadar yansımıştı. O kadar ki, halkın işgale karşı tepkisi sırf Ermeni birliklerinin zulümleriyle doğmuştu. Yoksa ilk etapta söz gelimi İngiliz işgaline karşı bir tepki olmadığı gibi, Fransız işgali altındaki halk, Ermeni zulmü yüzünden İngiliz makamlarına başvurup onların işgalini istiyordu.

ASALA’nın Yatağıydı

Cumhuriyet kurulduktan sonra da diasporanın en güçlü olduğu ve Türkiye’ye karşı en güçlü baskıların yapıldığı ülke yine Fransa idi…

Orly katliamı yapıldığı sırada Fransa İçişleri Bakanı, Fransa’daki Ermeni mafyasının kadrolu avukatı olan Gaston Deferre idi. Ve Orly katliamı davasında yargılanan Ermeni teröristlerin avukatı, ASALA ile Fransız hükümetinin organik bağı olduğunu söyleyerek bunu mahkeme kayıtlarına geçirmişti. Bu avukatın da hikayesi, Nazi SS birliklerinden CIA ve Gehlen örgütüne kadar uzanıyordu…

Başta Bahaeddin Şakir olmak üzere İttihat Terakki’nin ileri gelenleri ve cumhuriyetten sonra da çok sayıda diplomatımız Fransa’da ASALA tarafından şehit edilmiş, Fransız polisinin ört-bas edici tutumu tarihe geçmiştir.

Yenilen Fransız Emperyalizminin Tarihidir

Bir tarihi miras gibi sürdürülen bütün bu pis ilişkilerin dayandığı meşruiyet kaynakları ise, kendi emperyalist günahlarını da gizlemek için kullandıkları sözde Ermeni soykırımı yalanıydı. Bu yalanı uluslararası kamuoyunda en çok kullananlar Fransızlardı.

Bu bakımdan tarihe Perinçek-İsviçre davası olarak geçen tarihi bir hukuk zaferinin Fransa’daki sonuçları başka ülkelere göre çok daha önemlidir. En son Fransız Anayasa Mahkemesi de bir kararında Perinçek-İsviçre davası kararı ışığında, Ermeni olaylarının Yahudi soykırımı ile bir benzerliği olmadığına karar verdi.

Bu kararın Alman ya da belki İngiliz mahkemelerinde verilmesi de önemlidir ama Fransız mahkemelerinde verilmesi bir tarihin tevilidir. Fransız hukuku kendi tarihindeki emperyalist mirasla yüzleşmiş ve onu mahkûm etmiştir.

Yani sözün kısası, Fransız anayasa mahkemesinin o kararında yenilen Fransız emperyalizminin tarihidir…

Oktay Yıldırım
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selahattin Güleç. - 2 yıl önce
Çok değerli bir bilgilendirme yazısı. Beynine sağlıl, Oktay Bey.