Yıkımı tamamlamanın adı: Yeni Anayasa


Mehmet Bedri Gültekin

Mehmet Bedri Gültekin

24 Kasım 2015, 23:15

  Yüzde 49’luk seçim başarısının ardından AKP, “Yeni Anayasa” girişimini yeniden başlatacak gibi görünüyor.
Bilindiği üzere Tayyip Erdoğan 2011 seçimlerinin ardından 2012 ve 2013 yıllarında, düşlediği Ortaçağ sisteminin Anayasasını yapmak üzere kolları sıvadı. CHP, MHP ve HDP ile yoğun bir mesaide bulundu.
Ama Sistem Partileri, üzerinde anlaştıkları maddeleri bile halkoyuna sunmaya cesaret edemediler.
AKP’nin yeni Anayasa girişimi o yıllarda yükselen kitle hareketi ve İşçi Partisi’nin (Vatan Partisi) Türkiye çapında milletimizin farklı kesimlerini birleştirerek yürüttüğü “Milli Anayasa” mücadelesi ile boşa çıkarıldı.

“Darbe Anayasası’ndan kurtulalım” yalanı
AKP, “Yeni Anayasa” girişimini o zaman olduğu gibi bugün de; “12 Eylül”ün Darbe Anayasasından kurtulalım” sözleri ile şirin göstermeye çalışıyor.
Burada da büyük bir aldatmaca söz konusudur.
Gerçekte 1982 yılında kabul edilen 12 Eylül Anayasası, sonraki yıllar içinde çeşitli iktidarlar tarafından yapılan değişiklikler sonucu hemen hemen tamamen değişmiş bulunuyor.
Yani ortada,“Darbe Anayasası” diye bir varlık gerçekte kalmamıştır.
Yüzde 10 barajı gibi bazı değişmeyen maddeler ise en başta AKP olmak üzere sistem Partilerinin hepsinin elbirliği ile duruyor.
Dolaysıyla yapılmak istenen “Darbe Anayasası”nın değişmesi değil, Cumhuriyetin tamamen tasfiyesidir. Türkiye Cumhuriyeti’nin, emperyalizm ve işbirlikçisi Ortaçağ güçlerinin istekleri doğrultusunda yok edilmesidir.

Hedef; “Türk Milleti”
Yenilen pehlivan güreşe doymazmış. Tayyip Erdoğan 2014 öncesinde 330’a yakın milletvekili ile başaramadığını şimdi 317 milletvekili ile yeniden denemeye soyunmuş görünüyor.
Öncelikle bu yeni Anayasa’nın ne olduğuna bakmak gerekiyor.
Leyla Zana milletvekili yemininde Yeni Anayasa’nın en önemli amaçlarından birini gündeme getirdi. “Türk Milleti” Anayasa’nın dışına sürülecek!
Tayyip Erdoğan gazetecilerin konu ile ilgili sorusuna “benden görüş almayın” diyerek aslında Leyla Zana’nın girişimine yeşil ışık yakmış oldu.
AKP’nin kurmaylarından Mehmet Ali Şahin ise, içinde “Türk Milleti” geçmeyen yeni yemin metni önerisini açıkladı.
Yani AKP ve PKK, Yeni Anayasa’da Türk Milletinin olmaması noktasında aynı fikirde olduklarını ilan etmiş oldular.
YCHP yönetimi ise dünden hazır. “Kambersiz düğün olmaz” misali, “Yeni metin getirilsin hemen geçirelim” açıklamasını da onlar yaptılar.

Ortaçağ’ın Anayasası
Tayyip Erdoğanların büyük bir istekle Yeni Anayasa konusunu gündeme getirmelerinin nedeni, Ortaçağ farklılıkları temelinde toplumsal ve siyasal hayatımızı yeniden düzenlemek istemeleridir.
Din, mezhep ve milliyet farklılıkları temelinde milletin parçalanması, Ortaçağ’a ait bu toplulukların resmileştirilmesi, ulusal tekil devletin tasfiye edilerek, özerk eyaletlere bölünmüşdevletin kurulması…
Başka bir ifadeyle anlatacak olursak Anayasa’nın ilk dört maddesinin yeniden yazılması…
“Buzdolabına kaldırılmış olan “açılım politikası” da bu şekilde yeniden ısıtılıp piyasaya sürülecek…
Elbette bütün bunlar “Başkanlık Sistemi”ne geçişle birlikte kotarılacak…
AKP ve HDP bu konuda fikir birliği içindedirler.
Kılıçdaroğlu’nunYCHP’si de çeşitli vesilelerle Anayasa’nın ilk dört maddesinin yeniden ele alınmasından yana olduğunu ilan etti. Keza Türk milletinin Anayasa dışına sürülmesi noktasında da uzlaşmaya hazır olduğunu çeşitli vesilelerle dile getirdi.

Son sözü Türk Milleti söyleyecek
Emperyalist merkezlerde ve sistem partilerinin yönetim organlarında yeni Anayasa konusunda kararlar alınabilir, bir takım planlar yapılabilir.
Ama bir de, o Anayasa dışına sürülmek istenen Türk milletinin de söyleyecek sözü mutlaka olacaktır.
Önümüzdeki dönemin temel görevi AKP’nin ve PKK’nın Anayasa hamlesini boşa çıkarmaktır.
Bütün milletin harekete geçirilmesi, bu ihanet girişimine karşı örgütlenmesi bu görev kapsamındadır. Bu amaçla bütün il ve ilçe merkezlerinde en geniş kesimleri temsil edecek inisiyatifler oluşturulmalıdır.
2012 ve 2013 yıllarında yürütülen başarılı mücadelenin dersleri ışığında yeni mücadele dalgası örgütlenmelidir.
Öncelikle yurdun dört bir yanında bildiriler, paneller ve konferanslarla halk aydınlatılmalıdır. Salon toplantıları, yürüyüş ve mitinglerle halkın tepkisi ortaya konmalıdır.
Aydınlık ve Ulusal Kanal başta olmak üzere konuya duyarlı basın yayın organlarında Yeni Anayasa girişiminin amacı konusunda halk bilgilendirilmelidir.
Bu mücadelenin sonunda kazanan yeniden Türk milleti olacaktır.


Mehmet Bedri Gültekin
ulusalkanal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
toraman - 2 yıl önce
katılıyorum, çok doğru tesbitler.