Yumruk gibi kenetlenen TSK ile kimse başa çıkamaz!


Soner Polat

Soner Polat

08 Ağustos 2015, 08:22

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), tartışmasız bu topraklardaki en büyük güvencemizdir. Eğer arkasında güçlü bir tarih olan çelik yumruklarımız olmasaydı, Irak ve Suriye’nin kaderini yaşardık! TSK tabi ki en ileri teknolojileri başarı ile kullanan çağdaş ve modern bir teşkilatlanmadır. Ancak asıl gücünü birbiri ile etle tırnak gibi bütünleşen fedakâr ve cefakâr mensuplarından alır. Kutsal silah arkadaşlığı en büyük değerdir. Hiyerarşi, otorite ve disiplin baskı ve zorlama ile değil, kendiliğinden işler. Çünkü amir-mahiyet, ast-üst ilişkilerinin kökeninde sevgi, saygı ve gönül beraberliği yatar.

Subay, astsubay, uzman erbaş, erbaş, er, sivil memur ve işçileri ile TSK Türkiye’deki en etkin ve en güçlü örgütlenmedir. Bu çağdaş yapının statü grupları arasındaki ilişkilerin kalpten gelen dayanışma duyguları ile sürdürülmesi, hiç kuşkusuz TSK’nın göz kamaştıran muharebe etkinliğini daha da artıracaktır.

Üzülerek ifade etmeliyim ki fetret devrine dönüşen ve nefret duyguları ile beslenen karanlık süreç bu en güçlü yönümüzde, küçük de olsa lekeler oluşturdu. Güneş gibi parlayan bazı hasletlerimizin üzerine gölgelerdüştü! TSK’ya yönelik sahte davaları fırsat bilen fitne ve fesat çevreleri içimize nifak tohumları serpmeye çalıştı. Birlik ve beraberliğimize kasteden kötü niyetli çevreler statü gruplarını birbirine karşı kışkırttı. Kısaca bizi içeriden yıkmak için ellerinden geleni yaptılar…

TSK’nın sınır ötesinde gerçekleştirdiği, her Türk’ün gurur duyacağı muhteşem harekât, dağınık Türk toplumunu topladı, birleştirdi. Milletimizin birlikte yaşama azim ve iradesini pekiştirdi. Halkımıza büyük bir özgüven ve cesaret verdi. Daha da önemlisi emekli askerler ile muvazzaf aslanlar arasındaki dostluk ve dayanışma köprüsünün temelini kuvvetlendirdi.

Bu çerçevede atılacak bir adım daha var… Nasıl ki siyasi partilerimiz demokrasimizin vaz geçilmez unsurları ise astsubaylarımız da TSK’nın can damarı, hayat kaynağıdır. Bir fırkateyni düşünün! Topçu, torpido, güdümlü mermi (füze), radar, sonar, elektronik, elektrik, motorcu, atış kontrol, seyir, yara savunma, elektronik harp astsubayları olmadan bu gemiyi işletebilir misiniz? Kesinlikle hayır!

Naçizane TCG TURGUTREİS firkateyninin komutanlığını yaptım. İki üç ayı bulan uzun seyirlere çıktık. NATO görevlerinde bu süre bir seneyi buluyor… Fırtınalı havalarda dev gibi dalgalarla boğuşarak tatbikatlar yaptık. Cehennemi bu dünyada gördük. Seyir astsubayları ve güverteye çıkmak zorunda kalan astsubaylarımızı resmen kalın iplerle bağlıyorduk. Bir hafta boyunca patates ve leblebiden başka bir şey yiyemedik. Bir ömür boyunca gemide yapmak görev yapmak hiç de kolay değildir.

Bunları niçin mi anlatıyorum… Yeni mezun genç bir radar astsubayını gözünüzün önüne getirin! Bu genç meslektaşımız, yukarıda anlattığım koşullarda gemilerde en az 15-20 yıl görev yapacaktır. Ama hiçbirmesleki zorluğu ve riski olmayan bir büro memuru ile aynı derece ve kademede işe başlatılmaktadır.

İlave yetenekler olarak astsubay kardeşimiz lisans düzeyindeki Meslek Yüksek Okulu (MYO) mezunudur; emir verildiğinde hizmet bitene kadar görev yapma mecburiyetindedir. Nöbet, tatbikat, gece eğitimi ve özel görevler nedeniyle ayda ortalama 4-6 gün 24 saat esasına göre hizmet vermektedir.Tüm bu faaliyetleri için tek bir kuruş bile fazla mesai ücreti almamaktadır. Ayrıca, sefere/tatbikata çıktığında evinden uzun süreler ayrı kalmaktadır. Teröre karşı mücadele nedeniyle yaz-kış dağda yatanları düşünürseniz, bu çok büyük bir sosyal fedakârlık değil midir?

Ayrıca ortada gözlerden kaçırılamayacak kadar büyük bir haksızlık ve eşitsizlik vardır. Görev koşulları ve sorumluluk açısından astsubaylarla kıyaslanamayacak 9/2 lisans düzeyindeki MYO mezunu devletin diğer birçok sivil memuru8’inci dereceden memuriyete başlamaktadır.Sakın yanlış anlaşılmasın! Bu statüdeki memurlara yönelik yapılan uygulamayı kalben destekliyorum. Ancak elimizi vicdanımıza koyduğumuzda,daha ağır koşullarda, kellesini koltuğunun altına alan astsubay kardeşimizin 9’uncu dereceden başlatılmasını nasıl izah edebiliriz!

Bu şekildeki haksız bir başlangıç emeklilik dönemini de etkileyen ciddi ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Ama daha da önemlisi, bu yurtsever kitle kendisini devletin şefkatli kollarından mahrum hissetmektedir.

Doğal olarak bu sorun TSK’dan daha çok Türk devletinin ve T.C. Hükümeti’nin çözmesi gereken ciddi ve önemli bir meseledir. Ancak bu konuda TSK’nın da Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Maliye Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapmasında büyük fayda vardır. Çünkü astsubayları her an harbe hazır bir bedeni ve ruhsal zenginlikte tutma sorumluluğu TSK’nın üzerindedir.

Konu hak, adalet ve eşitlik prensipleri çerçevesinde masaya yatırıldığında, kişisel olarak kolayca çözüm bulunabileceğini değerlendiriyorum. Çünkü Türk devleti, Türk milleti ve T.C. Hükümeti’nin hayatını ülke güvenliğine adayan astsubay evlatlarını gönülden kucaklayacağına yürekten inanıyorum. Bu konuda hiçbir kuşkum yok!

Bu yönde TSK’nın elinden geleni yaptığına inanıyorum. Çünkü TSK, her zaman ve her dönemde mensuplarının özlük haklarının iyileştirilmesi için yoğun çalışmalar yapmıştır. Bu uygulama TSK da devamlılık arz eden bir faaliyettir. Bu tür sorunları çözebilme beceresini gösterebilirsek, pusuda bekleyen fitne ve fesatçıların kirli oyunlarını kolayca bozabiliriz. TSK içindeki birlik, beraberlik ve dayanışma duygularını daha da pekiştirebiliriz.

Kahraman astsubaylarımız her hal ve şartta vatan kavgasına ve şehit olmaya hazırdır. Bundan eminiz. Ama bizim de millet olarak onlara vefa duygularımızı gösterme zamanı gelmedi mi?

Amiral Soner Polat
ulusalkanal.com.tr
[email protected]

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adnan fuat özdemir. - 2 yıl önce
TSK NIN EN ÇOK BİRLİĞE VE BERABERLİĞE İHTİYACI OLDUĞU BU GÜNLERDE SAYIN POLAT IN BU ÇOK DEĞERLİ VE ÖNEMLİ TESPİTİNİN MUTLAKA İLGİLİ DEVLET ERKLERİNCE NOT ALINMASI, ÜZERİNDE KONUŞULUP ÇALIŞILMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM. KRONİKLEŞMİŞ VE YILLARCA HALININ ALTINA SÜPÜRÜLEREK HEP KENDİLERİNDEN SONRAKİ KADEMELERE VE MAKAMLARA DEVREDİLMİŞ BİR BÜYÜK SORUNU İNSAN HAKLARINA VE ADALETİNE GÖRE MÜKEMMEL YORUMLAYAN BU YAZIYA VE GÖRÜŞE TAMAMEN KATILIYOR TEŞEKKÜR EDİYORUM..
Avatar
Selahattin güleç - 2 yıl önce
Soner paşanın neden diğer paşalardan farklı olduğunu açıklayan bir yazı bu. Aslında Assubayların kırgın,küs ,buruk,Haksızlığa uğramışlık gerçeği Türk Ordusunun savaş yeteneğini yüzde yüz azaltan bir olgudur. Ne yazıkki Çözümü de yok gibidir. Çünkü komutanlara Paylaşım duygusu verilmemektedir. Bu Çağda bir Assubayla bir subay aynı mekanda niye Çay içemesinler?

Konunun radikal Çözümü ,Assubaylık Mesleğinin tamamen kaldırılıp her mensubun aynı statüden işe başlatılmasında olabilir. Yeteneği olan ilerler.

Değerli Amiralimiz ,bu yazınız çok Çalışmaya referans olacaktır. Elinize beyninize sağlık.
Avatar
Atilla ABAYLI - 2 yıl önce
Teşekkürler sayın AMİRALİM ; Silahlı kuvvetlerinin biz Astsubayların en önemli bir sorununu dile getirdiniz.Umarız yeni komuta kademesi ve hükümet bu konuya acil çözüm bularak ondört yıldır yapılmıyan İNTİBAK işlemleri ile sonuçlandırır.Bu inanılmaz başlangıç dereceleri konusu ile bizlerin sorunlarından biri çözümlenir.Tekrar sag olun var olun..
Avatar
taner haydar koçak - 2 yıl önce
Güzel anlatım.Sağolsun amiralimiz. Ancak bazı yerler olması gerekenin anlatımı ama şuan temenni.Çünkü bazı konular gerçekten Assubayları derin yaraladı vede kendilerine yapılan davranışlar olmaması gereken hale daha yoğunluklu gelmiştir.Kanunlara aykırı keyfi uygulama yapanlar hala korunmakta, mağduriyetler de taraf tutulmaktadır algısı yansıyabilen bazı mahkeme kararlarında da görülüyor. Birde, büyük güç TSK nın personel sorunları karşısında elinden geleni yaptığı konusuna inanmakta zorlanılıyor. Çünkü istenen avanta değil, peşkeş değil yılların birikmiş sorunların çözülmesi, hak gasp larının giderilmesi.Bunların çözümü TSK için hem olmazsa olmaz olmalı,hemde kolaydır.Her şeye rağmen assubaylar TSK ya ihanet etmeyecek, ettiği yemine her zorluğa rağmen sadık kalacaktır. Assubaykarında kıymeti bilinmrlidir.Saygılar
Avatar
Ahmet ÇAM - 2 yıl önce
Yazılanları BİRE BİR doğru olarak TESBİT etmiş olan AMİRAL de TSK personelidir,ASSUBAYLARI ÇAYCI statüsünde gören 2 nci Bşk da TSK personelidir. Sn AMİRAL HAKSIZLIKLARI AZ bile anlatmıştır. TAZMİNATLAR aynı UÇAKTA-GEMİDE-HELİKOPTERDE-TANKTA - ARAÇTA bulunan kişinin RÜTBESİNE göre DEĞİŞİRMİ ? RİSK her personel için AYNI değil midir? Birde Subayların aldığı 6 tazminat ver iken ,2 nci Bşk olacak ŞAHSIN TAZMİNATLAR ASSUBAYLARIN HAKKIDIR ,alamadıklarından dolayı bunun için ÜZÜLÜYORUM diyeceğine GÖREVİN yaparak ALMALARINI sağlamak daha DOĞRU bir DAVRANIŞ olmaz mı?
İşte burada ÖNYARGI devreye GİRİYOR ve "BENİM " Tğm.den HİÇ BİR ASTI DAHA FAZLA MAAŞ ALAMAZ zihniyetiyle TSK da AYIRIM ÖTEKİLEŞTİRME başlamaktadır. ASIL mesele KOMUTA kademesinin ASSUBAYLARA karşı olan ÖN YARGININ kırılmasıdır.ASSUBAYLAR artık TSK nın KOMUTA kademesine GÜVENMEMEKTE,İNANMAMAKTADIRLAR.
Avatar
mehmet öztürk - 2 yıl önce
Bu yazıyı bizden çok yeni gen.kur.bşk'nı okumalı. özellikle assubaya çaycı yakıştırması yapan, kendilerini genel müdür görenlerin okuması şart . 50 yıldır anlatmaya çalıştığımız assubay sorunlarının çok kısa bir özeti. pası hükümete atanlar, çözüm adresinin kendileri olduğunu çok iyi biliyorlar. Amiralime teşekkür ederim.
Avatar
Atilla ABAYLI - 2 yıl önce
Asb. MYO yasasından önce assubay nasbedilenlerinde intibaklarının 9/2 dereceden yapılması görevdeki personelin moral ve hizmet verimliliğini emekli personelin kuruma olan aidiyet duygusunu yeniden arttıracak ve adalet sağlanacaktır. Her kurum kendi personelini koruyup kollarken TSK assubaylarını mağdur etmesi düşünülemez. Saygılarımla.
Avatar
Mustafa BOZ - 2 yıl önce
TSK içerisindeki Astsubay sorunları ile ilgili sanıyorum bir ASKER üstelik Amiral/General düzeyinde yazılmış ilk yazı.Bu sebeple Sayın Komutanımızın dertlerimize ortak olma ve çözüm üretme konusunda göstermiş olduğu hassasiyet ve sağ duyu için şahsen teşekkür ederim.Umarım ortak akıl için bir başlangıç olur görevdeki asker ve sivil yetkililer aynı hassasiyetle konuya yaklaşır.