banner1199

banner1202

banner1197

banner1203

54 Alman Türkiye sınırından geri çevrildi

Bu yılın ilk 7 ayında 54 Alman vatandaşının Türkiye sınırından geri çevrildiği açıklandı. Alman Dışişleri Bakanlığı 2016 ve 2017 yıllarında Türkiye'de tutuklanan Almanlardan üçünün tutukluluk halinin sürdüğünü bildirdi.

YURT 06.08.2018, 10:56
54 Alman Türkiye sınırından geri çevrildi

DW Türkçe'nin haberine göre, Sol Parti'nin soru önergesine Devlet bakanı Michael Roth tarafından verilen yanıta göre, bu yıl en 54 Alman vatandaşının Türkiye'ye girmesine izin verilmedi. Türkiye'nin sınır kapılarında geri çevrilen Almanların sayısı 2017 yılında 95 olmuştu.

Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'de siyasi nedenlerle gözaltına Alman vatandaşlarının sayısında ise gerileme kaydedildi. Darbe teşebbüsünü izleyen 2016 yılında 24 Alman tutuklanmışken, 2017 yılının ilk yedi ayında altı Alman gözaltına alındı. Tutuklananlardan ikisi tahliye edildi, 2016 ve 2017 yılında gözaltına alınanlardan üçünün tutukluluk hali ise sürüyor.
Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye seyahat uyarısını yumuşatmasının ardından Türkiye'de tatil yapan Alman turist sayısının da rekor düzeye çıkması bekleniyor.

'GÖZALTIN ALINMA VE GERİ ÇEVRİLME RİSKİ YÜKSEK'

Ancak bakanlığın açıklamasında 'gözaltına alınma' ve sınırdan geri çevrilme riskinin yüksek olduğu belirtiliyor. Özellikle Türkiye'de özel ve şahsi ilişkileri olanların 2017 başından bu yana gerekçe göstermeden sınırdan geri çevrilebildiği, bu kişilerin uzun süre gözaltında tutulabildiği ve mobil telefonlarına el konulup içeriğinin arandığı da Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında yer alıyor.

Almanya 20 Temmuz 2017'de Peter Steudtner adlı Alman insan hakları aktivisitinin tutuklanması üzerine Türkiye'ye seyahat uyarısını sertleştirmişti. Tatil yörelerinde tutuklanma riskiyle ilgili uyarı mayıs ayında kaldırılmış, ancak genel tutuklanma tehlikesi seyahat uyarısında bırakılmıştı.

Türkiye'de tutuklanan Alman vatandaşlarının öncelikle terör örgütleri ya da Fethullah Gülen hareketiyle ilişki kurmakla suçlandıkları ve üçüncü şahıslar tarafından yapılan ihbarların bile tutuklanma nedeni olabileceğine de Dışişleri Bakanlığı açıklamasında yer veriliyor.

TURİZMDE YÜKSELİŞ BEKLENİYOR

Terör tehlikesi ve Alman vatandaşlarının tutuklanması nedeniyle tatilini Türkiye'de geçiren Almanların sayısı geçen yıl 3 milyon 600 bine düşmüştü. Turizm Bakanlığı 5 milyon 600 bin olan Alman turist sayısı rekorunun 2018 sonlarına kadar kırılabileceğini tahmin ediyor.

Eylül ve Ekim aylarındaki karşılıklı ziyaretlerin Türk-Alman ilişkilerindeki yumuşamaya katkıda bulunması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P