Çiftçiler, Vatan Partisi önderliğinde buluştu

Vatan Partisi Nevşehir İl Örgütü ve Orta Anadolu bölge üreticilerinin ortaklaşa düzenlemiş olduğu "Derinkuyu Tarım Günü Halk Buluşması" Nevşehir Derinkuyu'da gerçekleştirildi. Başkanlığını Vatan Partisi Çiftçi Bürosu üyesi ve Ulusal Kanal programcısı Ziraat Mühendisi Cenk Özdemir'in yaptığı halk buluşmasında "Derinkuyu'da patates ve kuru fasulye üretimi, sorunlar ve çözüm yolları" konuşuldu. Oturumun sonunda, halk günü etkinliğinin danışmanlığını yapan Vatan Partisi Çiftçi Bürosu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Çakır, konuşmacıların ortaya koyduğu sorun ve çözüm yollarını değerlendirdi. 

Çiftçiler, Vatan Partisi önderliğinde buluştu

Vatan Partisi Nevşehir İl Örgütü ve Orta Anadolu bölge üreticilerinin ortaklaşa düzenlemiş olduğu "Derinkuyu Tarım Günü Halk Buluşması" Nevşehir Derinkuyu'da gerçekleştirildi. Başkanlığını Vatan Partisi Çiftçi Bürosu üyesi ve Ulusal Kanal programcısı Ziraat Mühendisi Cenk Özdemir'in yaptığı halk buluşmasında "Derinkuyu'da patates ve kuru fasulye üretimi, sorunlar ve çözüm yolları" konuşuldu. Oturumun sonunda, halk günü etkinliğinin danışmanlığını yapan Vatan Partisi Çiftçi Bürosu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Çakır, konuşmacıların ortaya koyduğu sorun ve çözüm yollarını değerlendirdi. Nevşehir’de çiftçilerin sorunları, Vatan Partisi’nin düzenlediği etkinlikte tartışıldı, çözüm yolları arandı.

Açış konuşmasını Vatan Partisi Nevşehir İl Başkanı Prof.Dr. Meliha Atalay’ın yaptığı etkinlikte, üretici Süleyman Yükeri, üretici ve pazarlamacı Erol Güven ve üretici Metin Güven'in konuşmacıydı. 

KOOPERATİFLEŞMENİN ÖNEMİCenk Tümer Özdemir, kooperatifleşmenin sorunların çözümünde etkili olacağını belirterek, örgütlü bir çiftçi olup olmadığını sordu. Çiftçiler sadece Meram Elektrik Dağıtım (MEDAŞ)’dan sulama için elektrik aldıklarını ancak pazarlama konusunda örgütlenebilecekleri bir kooperatifin olmadığını anlattı. Çiftçiler MEDAŞ’ın elektrik ödeme biçiminin de değişmesini istedi. Çiftçiler “Elektrik borcumuzu hasat aldıktan sonra toplu olarak ödeyelim” önerisinde bulundu.

Patates üreticisi Süleyman Yükeri, Orta Anadolu’nun patates üretimindeki önemini anlattı, sorunlarını sıraladı."Bulunduğumuz bölge, patates üretiminde dünyanın gözbebeğidir. Humuslu, killi ve kumlu bir toprak yapısına sahip olan bölgemiz patatesçiliğe çok elverişlidir. Patates yasağından önce 2004'ten önceki yıllarda dünyada, dekar başına yaklaşık 3 ton patates alınırken, Derinkuyu, Kaymaklı, Ağcaşar'da yani Kapadokya Bölgesi'nde yetiştiricilerimiz dekar başına 5,5-6 ton patates alıyorlardı.’’

ÜRETİCİLERN BİRLİĞİ VE DEVLET DESTEĞİ

Yükeri, çiftçilerin sorunlarının çözümünde tarım müdürlüklerinin duyarsız kaldığını vurguladı.

 ‘’Bu konuda defalarca tarım il ve ilçe müdürlüklerine müracaat etmemize rağmen bir sonuç alınamamıştır. Bu konunun çözümü açısından bölge halkı hiçbir şekilde bilinçlendirilmemiştir.  Birincisi, birlik lazım. İkinci olarak da devlet desteği lazım.”Halk buluşmasının bir diğer konuşmacısı üretici Metin Güven’di. Güven, tarımın iç ve dış piyasada pazarlama ayağını ele aldığı konuşmasında şunları söyledi:

‘’Dış pazarlara gidebilmemiz için de daha önce dediğim gibi devlet üreticiden aldığı ürüne bir taban fiyatı koyacak ve iç piyasada tüketicinin haklarını koruyabilmek için de devlet muhakkak kendinden fedakârlık yapması gerekir çünkü daha önce olduğu gibi kendi kendine yetebilen bir ülke olabilmesi için bunu yapması şarttır.

Halk buluşmasının son konuşmacısı Vatan Partisi Çiftçi Bürosu Başkanı Prof. Dr. Cengiz Çakır’dı. Çakır, alternatif ürünlerle daha kazançlı bir tarım için bölgede münavebeli ekim yapılması gerektiğini vurguladı. Ülke ve bölge tarımının içinde bulunduğu olumsuz durumun içinden çıkmasının tek yolunun örgütlü bir çiftçilikten geçtiğini de belirten Çakır örgütlenme konusunda Vatan Partisi Çiftçi Bürosu olarak her konuda yardıma hazır olduklarını belirtti.

Haber: Cenk Özdemir
ulusal.com.tr
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.