banner1199

banner1197

banner1203

Kar hayatı olumsuz etkiledi

Kar yağışı Doğu Anadolu'da etkisini sürdürüyor. Ulaşıma kapanan çok sayıda köy yolunun ulaşıma açılması için Karayolları ve Belediye ekipleri yoğun çaba sarf ediyor.

YURT 02.02.2020, 18:59
Kar hayatı olumsuz etkiledi

Doğu Anadolu Bölgesindeki 5 ilde, kar ve tipi nedeniyle 416 köy ve mahalleye ulaşım sağlanamıyor.

Kar ve tipi yüzünden Erzurum'da 158, Erzincan'da 127, Tunceli'de 62 ve Kars'ta 52 köy yolu ulaşıma kapandı.

Iğdır'da ise kar nedeniyle kapanan 60 köy yolundan 43'ü ulaşıma açıldı. Ancak yüksek kesimlerdeki 17 köye hâlâ ulaşım sağlanamıyor.

Iğdır-Ağrı ve Iğdır-Kars karayollarında, Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri, kar küreme ve tuzlama çalışmaları yapıyor.

Ağrı'da da 2 gün süren kar ve tipi nedeniyle kapanan köy yollarını açmak için İl Özel İdaresi ekipleri, 78 iş makinesi, 91 personel ve 8 mobil ekipler çalışmalarını gece gündüz demeden sürdürüyor.

Ekipler, kapalı 450 köy yolunun tamamını ulaşıma açtı.

Karayolları 123. Şube Şefliği ise iş makineleriyle kar temizleme, buzlanma ve don olaylarına karşı tuzlama çalışması yaptı.

Kar yağışının ardından hava sıcaklığının sıfırın altında 22 dereceye düştüğü Kars'ta bazı araçlar dondu. Sarıkamış ilçesinde bina çatılarında uzun buz sarkıtları oluştu, ev ve iş yerlerin camları buz tuttu.

Van, Hâkkari, Bitlis ve Muş'ta da kardan kapanan bin 555 yoldan 954'ü açıldı.

Kırsal bölgelerdeki mahalle yollarını açan ekipler, yolda kalan vatandaşların da imdadına yetişiyor.

Van'ın Erciş ilçesine bağlı Dövenci Mahallesi ve Çağdaş mezrasında araçları kara saplanan 7 kişi yetkililerden yardım istedi. 

Bölgeye yönlendirilen karla mücadele ekipleri, 3 saat süren çalışmalar sonucu mahsur kalanları kurtardı.

ulusal.com.tr

Yorumlar (0)