banner1199

banner1197

banner1203

Saka kuşu yakalayanlara rekor ceza

Her sene, doğada sesi güzel olduğu için avlanan "ötücü" kuşlar, sadece bu avlanma sırasında büyük ölçüde telef oluyor. Narin bir kuş türü olan sakaları avlayan Suriye uyruklu 3 kişiye, Dikili İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri operasyon düzenledi. Operasyon sonrasında kuşlar, tekrar ait oldukları doğaya bırakıldı.

YURT 08.08.2019, 15:40 08.08.2019, 15:42
Saka kuşu, küçük ve narin bir kuş türü. Tüyleri canlı renk ve desenlerle kaplı. Dış güzelliğine, bir de nameli ötüşü eklenince, insanlar onları evlerinde, hep yanlarında tutmak istiyor. Avcılar da, kuşları doğadan toplayıp, bu işin ticaretini yapıyor.

Ancak sakaların avlanıp, kafese konulmaları yasak. Çünkü daha avlanırken, narin olan bu kuş türünün büyük çoğunluğu telef oluyor.

İzmir'in Dikili ilçesinde, Jandarma Komutanlığı ekipleri, kaçak kuş avcılığı ihbarı üzerine, bölgedeki bir kamyonette, kafes içinde 120 saka kuşu buldu. Ekipler, sakaları avlayan Suriye uyruklu 3 kişinin av malzemelerine el koydular. 

Kontroller yapıldıktan sonra, sakaları tekrar doğaya salan jandarma, söz konusu kişilere, her bir kuş için 640 lira ceza kesti. Avcılar, kapan kurmak ve av sezonu olmadan avlanmak suçlarından toplam 81 bin 795 lira cezaya çarptırıldı.  

ulusal.com.tr
Yorumlar (0)