Ömür Akkor kimdir? Şef Ömür Akkor kaç yaşında?

MasterChef Türkiye yarışmasına konuk olarak katılan Ömür Akkor'un kim olduğu merak edilip araştırılıyor. 'Ömür Akkor kimdir?' ve 'Ömür Akkor'un biyografisi' araştırmaları gündem olmuş durumda. Peki Ömür Akkor kimdir? Ömür Akkor kaç yaşında? Şef Ömür Akkor'un aldığı ödüller neler? İşte detaylar...

Ömür Akkor kimdir? Şef Ömür Akkor kaç yaşında?
Ömür Akkor

MasterChef Türkiye'ye konuk olarak katılan Ömür Akkor, sosyal medyada en çok konuşulanların arasına girdi.

Ömür Akkor'un kim olduğu merak edilirken, Akkor'un yaşamı hakkında internet üzerinde araştırılmaya yapılmaya başlandı.

Peki Ömür Akkor kimdir? Ömür Akkor kaç yaşında? Şef Ömür Akkor'un aldığı ödüller neler? İşte detaylar...

ÖMÜR AKKOR KİMDİR? ŞEF ÖMÜR AKKOR'UN ALDIĞI ÖDÜLLER NELER?

Ömür Akkor, 1975 yılında Kilis'te dünyaya geldi. Akkor'un Yunus Emre Akkor adında ikiz erkek kardeşi vardır. Ömür Akkor'un babası esnaflık yapmış emekli ve annesi ise emekli öğretmendir.

Ömür Akkor, Uludağ Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 5 yıl Bursa‘nın ilçe ve köylerinde yemekleri kayıt altına aldı. 105 yıldır devam eden ve Türkiye’nin en eski arkeolojik kazısı olan Alaca Höyük’te kazı çalıştayı ekibinde şef olarak bulundu ve 4000 yıllık yemekleri hayata geçirdi.

Ömür Akkor, son 25 yıldır Türkiye mutfağı üzerinde çalışmalar yapmak için 81 ili gezdi ve “Türk mutfağı için 250.000 km” projesini tamamladı. Hazırladığı “Bursa Mutfağı” kitabı, Bursa'nın 500 yıllık yemek kültürünü masaya yatıran ilk yemek kitabı oldu. Kitapta ilk kez yayınlanarak dünya mutfak literatürüne giren 140 tarif yer alıyor. 2012, 2015, 2016 yıllarında yazdığı kitaplar Gourmand Cookbook Awards tarafından farklı kategorilerde ''best in the world'' (dünyanın en iyisi) seçilmiştir.

Ömür Akkor’un 28 yayınlanmış kitabı bulunuyor. 27 yıllık seyahatlerinin ardından ilk kez Türkiye'nin Gastronomi Atlası kitabını Ketebe Yayınları'ndan sevenleriyle buluşturdu. Devamında Balıkesir Gastronomi Atlası ile de ilk kez bir il özelinde kendi çizimleriyle lezzet noktalarını seyahatseverlere ulaştırdı.

Ömür Akkor, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nde Gastronomi Ödülü’ne layık görülmüştü.

ÖMÜR AKKOR'UN RESTORANININ ADI NE?

Ömür Akkor'un Zennup isminde, İstanbul ve Bursa'da şubesi bulunan restoranları bulunmaktadır. Restoran, ismini Şef Ömür Akkor’un babaannesi Zennup Hanım’dan alıyor.

# Ömür Akkor # MasterChef Türkiye