İsrail'in Gazze planı ortaya çıktı! Saldırılarda yeni aşamaya mı geçilecek?

İsrail, Gazze saldırılarında yeni bir aşamaya geçmeye hazırlanıyor. Gazze Şeridi'ni ikiye bölecek olan yol projesinin çalışmaları hızlandı. Bu sayede İsrail, Gazze içindeki hareketliliğini güvenle arttırmayı hedefliyor.

İsrail'in Gazze planı ortaya çıktı! Saldırılarda yeni aşamaya mı geçilecek?

Gazze Şeridi'nde saldırılarını sürdüren İsrail, kara harekatından istediği sonucu alamamıştı. The Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, İsrail kara saldırılarında yeni bir aşamaya geçmeye hazırlanıyor. Gazze'yi kuzey ve güney olarak ikiye bölecek olan yol projesi üzerinde çalışan İsrail, bu yolla Gazze içindeki hareketliliğini güvenle arttırmayı hedefliyor. 

İSRAİL'İN GAZZE PLANI! İKİYE AYIRACAKLAR

İsrail ordusundan yetkililere dayandırılan haberde, İsrail'in yapımı devam eden yaklaşık 8 kilometre uzunluğundaki çakıl taşlı yolun, İsrail sınırından Akdeniz kıyısına uzanarak Gazze kentini ikiye böldüğü kaydedildi. Uydu görüntülerine göre, Gazze kentini doğu-batı ekseninde kesen eski yolun kuzeyine inşası süren yeni yol, tarlalar ve az nüfuslu yerleşim bölgelerinden geçiyor.

İsrail'in Kanal 14 televizyonunda 17 Şubat'ta yayınlanan görüntüler kanıt gösterilerek, İsrailli mühendislerin tasarladıkları güzergah üzerindeki yapıları yıkmayı planladığı ve askeri koridoru genişletmek için yola çakıl dökmeye başladığı bildirildi. Haberde, söz konusu yolla İsrail ordusunun bölgedeki hareket kabiliyetini "güvenli şekilde" arttırması hedeflenirken, yolun Gazze'deki operasyonlarını sonlandırana kadar ise İsrail'in kontrol ve kullanımına tabi olacağı aktarıldı.

SALDIRILARIN BİR SONRAKİ SAFHAYA TAŞINMASI HEDEFLENİYOR

Öte yandan, yol inşasının İsrail'in Gazze'deki saldırılarını bir sonraki safhaya taşıyacağına işaret edildi. Eski İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi Başkan Vekili Jacob Nagel, Gazze kentinin kuzey ve güney olarak ayrılmasını "sembolik" olarak nitelendirdi. Nagel, yolun paralelinde bir duvar inşa edilmesini beklemediğini fakat yol üzerinde kontrol noktaları oluşturulabileceğini söyledi.

İsrail ordusu ayrıca, Filistin sınırında, Gazze'nin içerisinde yaklaşık 1 kilometre çapında tampon bölge kuruyor. ABD yetkilileri, Filistinlilerin girişine izin verilmeyeceği belirtilen tampon bölgenin inşasına karşı çıkmıştı.​​​​​​​

Kaynak: Anadolu Ajansı

# israil # filistin # gazze