İsmet Özçelik yazdı: 16 Nisan halk oylaması ertelenebilir mi?

Aydınlık gazetesi yazarı İsmet Özçelik, siyasi kulislerde 16 Nisan'da gerçekleşecek Anayasa değişikliği referandumun ertelenme ihtimali konuşulduğunu yazdı. Özçelik yazısında, "İddia son günlerde AKP’ye yakın çevrelerin de dilinde. Sohbetlerde, “Bir savaş çıkar mı?” sorusunun hemen arkasından, “16 Nisan halk oylaması” ile ilgili soru geliyor. Belli ki 16 Nisan’da “Hayır” ihtimali arttıkça bu seçeneği daha çok konuşacağız" dedi.

İsmet Özçelik yazdı: 16 Nisan halk oylaması ertelenebilir mi?

Aydınlık gazetesi yazarı Özçelik'in yazısı şöyle:

Siyasi kulislerde 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasının akıbeti tartışılıyor. “Hayır” oylarının öne geçmesi tartışmayı alevlendirdi.

“Hayır çıkacağı netleşirse halk oylaması ertelenir mi?” sorusu gündemde.

İlk kez uluslararası ilişkileri iyi olan emekli bir generalden duymuştum. “16 Nisan oylaması ertelenebilir” demişti. “Bir bildiğiniz mi var” diye sordum.

“Tahminim” demekle yetindi. Ama bu ihtimalin uluslararası kuruluşlarca da araştırıldığını söyledi.

SÖYLENTİLER ARTTI

İşin açığı abartılı bulmuştum. Ama kulislerde sık konuşulur oldu. Kamuoyu araştırma sonuçları iyi çıkmayınca “seçenek” olarak gündeme oturdu. MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da “Halk oylamasına bir hafta kala savaş gerekçesiyle oylama iptal edilebilir” uyarısı yaptı.

İddia son günlerde AKP’ye yakın çevrelerin de dilinde. Sohbetlerde, “Bir savaş çıkar mı?” sorusunun hemen arkasından, “16 Nisan halk oylaması” ile ilgili soru geliyor.

Belli ki 16 Nisan’da “Hayır” ihtimali arttıkça bu seçeneği daha çok konuşacağız.

SAVAŞ TEHLİKESİ

ABD yeni başkanı Trump yeni CIA Başkanı Mike Pompeo’yu jet hızıyla bölgeye gönderdi. Önce Ankara, sonra Suudi Arabistan. Başka nerelere uğradı bilmiyoruz.

Arkasından Cumhurbaşkanı Erdoğan da bölgedeydi. Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar’a gitti. Bahreyn’de söyledikleri, İran’ı hedef alması, Suriye’de oluşturulacak “güvenli bölge” için “milli ordu” demesi kafaları karıştırdı.

Bir hafta sonra ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford İncirlik’teydi. Hareketliliğe bakılırsa bu işin arkası gelecek.

Bu ziyaretlerin Türkiye’de hangi sonuçlara yol açacağını hep birlikte göreceğiz.

***

GÜLEN KANADA’YA MI KAÇTI?

Türkiye ABD’den Fethullah Gülen’i isterken kulislere, “Fethullah Gülen ABD’den uçtu” bilgisi düştü. Yeni yeri için verilen adres tanıdık. Kanada!

Daha önce Gülen için Kanada’da hazırlıklar yapılmış ve bir çiftlik alınmıştı. Kaçak FETÖ’cüler de aileleriyle birlikte Kanada’ya gönderilmişti. Malum Türkiye ile Kanada arasında “suçluların iadesi” anlaşması yok.

Biz kulislere düşen bu bilginin doğru olup olmadığını araştırırken Başbakan Binali Yıldırım’dan ilginç bir açıklama geldi. Yıldırım önceki gün gazete ve televizyonların yöneticileri ile buluşmasında “ABD, Gülen’i üçüncü bir ülkeye yollarsa olumlu karşılanır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Beklediğimiz, bize iade edilmesi. Bu mümkün değilse ülke dışına çıkarılması müspet adım olarak değerlendirilebilir. ‘Yetmez ama evet’ diyor arkadaşlar.”

Yanıt ilginç. Haber doğru mu bilmiyoruz. Yakında anlaşılır.

***

DAVUTOĞLU DÖNEMİ GİBİ

Başbakan Binali Yıldırım’ın gazete ve televizyon yöneticilerine yaptığı açıklamalar merkez medyada manşetlerdeydi. Ancak “havuz” ve “yandaş” medya ne yapacağını şaşırmıştı.

Aynı Gün Erdoğan da kürsüdeydi. Başbakanı manşete taşıyıp Erdoğan’ı küçük görseler “fırça” yerlerdi. İkisini eşit görseler durum yine değişmezdi. Reis kızardı.

Bir yandaş medya yöneticisiyle karşılaştım. Durumu sordum. “Siz rahatsınız, kafanıza göre takılıyorsunuz. Biz her gün kriz yaşıyoruz” dedi.

En dikkat çekici 1. sayfa Sabah’taydı. Erdoğan tam sayfa manşetteydi. Altta küçük bir yer de Başbakan'a ayrılmıştı.

Sabah’ı görünce nedense Davutoğlu dönemini anımsadım.

***

BYLOCK’CU SİYASİLER

15 Temmuz ABD/FETÖ darbe girişiminin “siyasi ayağı” hala meçhul. Konu Başbakan Yıldırım’a soruldu. “MİT’e sordum. ‘Kardeşim siyasetçi, milletvekili ne varsa getir’ dedim. ‘Yok bir şey’ dediler. Benden bilgi saklıyorlarsa çok büyük bedeli olur. Bu iddiaları ortaya atanlar iddialarını ispatlamalıdır” yanıtını verdi.

Her yere giren FETÖ, siyasete girememiş.

“PKK ile görüştüğümüzü iddia edenler şerefsizdir” açıklamalarından sonra Oslo ve İmralı tutanakları ortaya çıkmıştı.

Bekliyoruz.

ulusalkanal.com.tr

# aydınlık gazetesi # referandum # ismet özçelik # 16 nisan referandum