İzmir'de 16. Mahrem İmam Operasyonu

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının Türk Silahlı Kuvvetlerine sızan FETÖ'cülerin kripto yapılanmasına yönelik operasyonda işlemler tamamlandı. Gözaltına alınan 172 kişiden 41’i tutuklandı. 95 kişi serbest bırakıldı. Soruşturma savcısı Sulh Ceza Hâkimliği’nin salıverme kararlarının tamamına itiraz etti.

İzmir'de 16. Mahrem İmam Operasyonu

Haber: Ufuk Akkaya

İzmir’de FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri içinde sızan kripto unsurlarına yönelik soruşturmada gözaltına alınan 172 asker şüphelinin işlemleri tamamlandı. 33 kişi savcılık sorgusunda itirafçı oldu, 41 kişi tutuklandı, 92 kişi de nöbetçi hâkimlikte etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak adli kontrol şartıyla salıverildi.

5 kişi delil durumu nedeniyle 1 şüpheli de mükerrer işlem nedeniyle serbest bırakıldı.

İzmir Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay, 135 kişinin tutuklanmasını talep etti. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, 41 kişinin tutuklanmasına karar verirken 92 kişi için İse etkin pişmanlık, kuvvetli suç şüphesi bulunsa da adli kontrol tedbirinin ölçülü olması, sağlık durumu gibi nedenlerle adli kontrol tedbirine karar verdi. Tutuklanması talep edilen 3 şüpheli de Sulh Ceza Hakimliklerindeki sorgunun ardından serbest bırakıldı.

Soruşturma savcısı, Sulh Ceza Hâkimliği’nin serbest bıraktığı bütün şüpheliler hakkında itiraz da bulundu.

Hakkında gözaltı ve yakalama kararı verilen 9 şüphelinin de firari olduğu açıklandı.

16 OPERASYONUN BİLANÇOSU

İzmir’de Mahrem İmam soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay’ın soruşturmalarda bugüne kadar 16 operasyon düzenlendi. Soruşturmalar kapsamında bugüne kadar bin 755’i muvazzaf asker olmak üzere 2 bin 298 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verildi.

16 operasyonun sonunda 980 şüpheli tutuklandı. 311 şüpheli itirafçı olduğu için serbest bırakıldı. Tutuklanması istemiyle Sulh Ceza Hâkimliklerine sevk edilen 749 şüpheli ise etkin pişmanlık hükümleri uygulanarak adli kontrol kaydıyla serbest bırakıldı. 41 şüpheli ise sonradan değişen delil, sağlık durumları gibi nedenlerle salıverildi.

60 şüphelinin ise farklı birimlerde işlem yapılması, Kovid-19 ve sağlık sorunları nedeniyle gözaltına alınma talimatları iptal edildi. 162 şüpheli de firari konumunda.

Ankesör ve sabit hat üzerinden FETÖ'nün mahrem imamları ile irtibat soruşturmaları Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı, Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın koordinasyonu ile yürütülüyor.

# izmir # Türk Silahlı Kuvvetleri # tsk # soruşturma # gözaltı # deniz kuvvetleri # fetö operasyon # şüpheli # jandarma # MİT # Milli İstihbarat Teşkilatı # izmir operasyon # zanlı # kripto # tutuklu # sulh ceza hakimliği # mahrem imam # FETÖ mahrem imam # İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı # izmir FETÖ # izmir FETÖ operasyon # fetö tsk # FETÖ kripto # İzmir Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay # FETÖ Türk Silahlı Kuvvetleri # mahrem imam operasyonu