ABD'nin Orta Asya'da konuşlanma planı

ABD yönetiminin, Afganistan'dan çekeceği askerleri Orta Asya'daki ülkelere özellikle de Özbekistan ve Tacikistan'a gönderme planları yaptığı iddia edildi. Wall Street Journal'in kaynaklarına dayandırdığı haberde ABD'nin yeni planı ile Rusya'nın bölgedeki 'büyük askeri varlığını' ve Çin'in artan nüfuzunu zorlamayı hedeflediği belirtildi.

ABD'nin Orta Asya'da konuşlanma planı

Afganistan'daki askerlerini çekmeye başlayan ABD yönetiminin, Orta Asya'da Rusya ve Çİn'e karşı yeni bir konuşlandırma planı yaptığı belirtildi.

Wall Street Journal'in Beyaz Saray ve Pentagon kaynaklarına dayandırdığı haberine göre ABD yönetimi, 11 Eylül'e kadar çekeceği askerleri Orta Asya'daki ülkelere özellikle de Afganistan'la sınırı bulunan Özbekistan ve Tacikistan'a gönderme planları yapmaya başladı.

ABD'nin askerlerini ve askeri teçhizatını konuşlandırmak için üslere ihtiyacı olduğunu belirten kaynaklar, Washıngton yönetiminin yeni planının amacını ise Rusya'nın bölgedeki 'büyük askeri varlığını' ve Çin'in artan nüfuzunu zorlamak olduğunu ifade etti.

Habere göre ABD yönetimi adı geçen ülkelere üs kurma konusunda henüz başvuruda bulunmazken Pentagon, şu anda bu planın artı ve eksi yönlerini tartışıyor. Kaynaklara göre karar alma sürecinde ABD Dışişleri Bakanlığı ile Beyaz Saray da yer alıyor.

Beyaz Saray ve Pentagon temsilcileri, Afganistan'dan çekilecek askerlerin Basra Körfezi ülkeleri ile bazı donanma gemilerinin de olası konuşlanma noktaları arasında gösterdi.

1 Mayıs'ta başlayan ve 11 Eylül'e kadar tamamlanacak çekilmede şu ana kadar 60 C-17 uçağı yükü kadar ekipmanın çıkarıldığı ve çekilmenin yüzde 2 ila 6 tamamlandığı açıklanmıştı.

# abd # rusya # çin # ABD Dışişleri bakanlığı # Afganistan # asker # abd çin # Tacikistan # 11 Eylül # pentagon # Beyaz Saray # Özbekistan # abd rusya # ABD askerleri # konuşlanma # ABD askeri # orta asya # ABD Yönetimi # Wall Street Journal # basra körfezi # askeri varlık