Aşı randevusu nasıl alınır?

Salgınla mücadelede en önemli silah aşı. Türkiye’de toplam aşı yapılan kişi sayısı 15 milyonu aştı. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlar ile birlikte eşleri de 29 Mart Pazartesi itibariyle aşılanmaya başladı.

Aşı randevusu nasıl alınır?

Haber: Buse Gençtürk / Dilek Doğan / tSamet Can Kocagür

Kamera: Uğur Pideci / Emre Alp Genç / Özgür Doğu Saymaz

Kovid-19 ile mücadele önemli bir yer tutan aşılama işlemi devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Türkiye’de uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı miktarı 15 milyonu aştı. Birinci aşamada yer alan 65 yaş ve üstü vatandaşlar, sağlık çalışanları, yaşlı, engelli ve koruma evlerinde kalanlar ile buralarda çalışanların aşılamaları tamamlandı. Aşılama takviminde ikinci aşamanın ikinci grubuna geçildi.

60 yaş üstündeki vatandaşlar ve eşleri için aşılama süreci başladı. Bu yaş grubunun yanı sıra risk grubunda olan bazı hastalar da aşılanıyor.

Risk grubundaki morbid obez, malign tümörü olan kanser ve diyaliz hastaları ve down sendromu olanlara aşı yapılıyor. Bağışıklık sisteminin direncinin bastırılması ve otoimmün bozuklukların tedavisi edilmesinde kullanılan immuno supresif tedavi alanlar da bu aşamada öncelikli aşı olabilecek.

Ankara’da toplam aşı olan kişi sayısı ise yaklaşık 1 milyon 200 bine ulaştı.

İzmir’de 60 yaş üzerindeki vatandaşların aşı çalışması devam ediyor. Kentte bugüne kadar 1 milyon 18 bin kişiyi aşkın aşı yapıldı.

Vatandaşlar e-Nabız üzerinden veya 2023’e mesaj göndererek aşı olacak kişiler arasında olup olmadığını kontrol edebiliyor.

Aşı için Merkezi HekimRandevu Sistemi uygulamasından randevu alınıyor. Randevu günü geldiğinde hastane veya sağlık ocağında aşı olunabiliyor.

# sağlık # izmir # hastane # ankara # Kovid19 # aşı # mücadele # çalışan # tedavi # eNabız # kanser # bağışıklık # tümör # hekim # randevu # doz # risk # diyaliz # morbid obez