Bakan Tüfenkci ve TBMM Başkanvekili Aydın, Malatya'da

"18 Mart'ta Çanakkale Zaferi'ni kutladık. İnanın 16 Nisan da yeni bir Çanakkale Zaferi, Çanakkale Zaferi kadar da önemli bir seçim" - "Bugüne kadar yargıyı kullanarak bu ülkede iktidarmış gibi davrananlar vardı"

Bakan Tüfenkci ve TBMM Başkanvekili Aydın, Malatya'da

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 18 Mart'ta Çanakkale Zaferi'nin kutlandığını anımsatarak, "İnanın 16 Nisan'da yeni bir Çanakkale Zaferi, Çanakkale Zaferi kadar da önemli bir seçim." dedi.

Bakan Tüfenkci ve TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, halk oylaması çalışmaları kapsamında bulundukları Malatya'da, merkez Yeşilyurt ilçesine bağlı Topsöğüt Mahallesi'ndeki bir düğün salonunda vatandaşlarla bir araya geldi.

Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 16 Nisan'da çok önemli bir yol ayrımına gireceğini belirterek, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini oylayacaklarını söyledi.

Birilerinin dediği gibi Türkiye'nin rejimini değil hükümet sistemini oylayacaklarını aktaran Tüfenkci, "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu artık rejim değişikliği demiyor o da anladı bunun bir sistem değişikliği olduğunu. Kendisi de o gün bunun bir rejim değişikliği olduğunu ifade ederken de biliyordu bunun bir sistem değişikliği olduğunu ama bizim gözümüze baka baka her zaman olduğu gibi yalan söylemeye devam ediyordu." diye konuştu.

"Milli iradeye ipotek koyuyorlardı"

Halk oylamasının önemine dikkati çeken Tüfenkci, şöyle devam etti:

"18 Mart'ta Çanakkale Zaferi'ni kutladık. İnanın 16 Nisan da yeni bir Çanakkale Zaferi, Çanakkale Zaferi kadar da önemli bir seçim. Onun için 16 Nisan'da hep beraber 'evet' demeye var mıyız? Biz istiyoruz ki millet hakim olsun. Çocuklarımız, torunlarımız istikrarlı bir ülkede güven, huzur içerisinde yaşasın, bizim çektiklerimizi çekmesin diye böyle bir sisteme 'evet' diyoruz. Bu sistem arızalarıyla millet çok çekti. 1982 Anayasası'nda evet yargı bağımsızdı ama biz diyoruz ki yargının bağımsız olması yetmez aynı zamanda tarafsız olması gerekir. Peki yargının tarafsız olmasından kim ne için endişe eder ve 'hayır' der çünkü bugüne kadar yargıyı kullanarak bu ülkede iktidarmış gibi davrananlar vardı. Sizlerin seçmiş olduğu oy verdiğiniz vekilleri, siyasetçileri, hükümetleri yargıyla susturuyorlardı. Yargıyla projeleri iptal ettiriyorlardı. Anayasa mahkemeleriyle partinizi kapatıyorlardı, milli iradeye ipotek koyuyorlardı ama inşallah 16 Nisan'dan sonra cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtikten sonra hiç kimse bu milletin iradesine ipotek koyamayacak. Onun için yargının tarafsız olmasından korkanlar 'hayır' diyor. Oysa biz diyoruz ki eğer yargı bir taraf tutacaksa o da milletten yana taraf tutması lazım."

"Bu seçim çocuklarınızın gelecek seçimi"

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın ise terör örgütlerine ev sahipliği yapan Avrupa ülkelerinin, aynı zamanda "Hayır" kampanyası yürüten herkese bir nevi devlet desteği verirken, bakanların programlarının engellendiğini söyledi.

Aydın, Türkiye düşmanlarının bir araya geldiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Onlar Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasını istemezler. Türkiye'nin güçlü bir şekilde zalimlerin karşısında mazlumların yanında dirayetli bir duruşu hazmedemezler. Onlar dünyanın en büyük projelerini yapan bir Türkiye'yi çekemezler, kabullenemezler. Onların alıştığı bir eski Türkiye ve eski bir düzen vardı. Bu seçimde herhangi bir siyasi partiye, herhangi bir kişiye oy vermeyeceksiniz. Bu seçim kendi seçiminiz, çocuklarınızın gelecek seçimi. Bu böyle 3-4 yılda bir önümüze gelen sandıklar yok. 100-150 yılda gelebilecek olan bir fırsat ayağımıza geldi. Onu çok iyi okumamız, irdelememiz lazım. Bu tarihi fırsatı inşallah Malatya'da da tarihi bir oyla perçinlememiz lazım."

Mevcut sistemi eleştiren Aydın, artık Türkiye'nin 1,3 ya da 5 aylık hükümetlerle kaybedecek zamana, enerjiye tahammülü olmadığını ifade etti.

Aydın, koalisyon dönemlerinin Türkiye'nin kriz, yoksulluk, yasaklarla dolu yılları olduğunu dile getirerek, yeni Türkiye'de böyle günler yaşamak istemediklerini kaydetti.

Mevcut sistemden dolayı Türkiye'nin çok şey kaybettiğini anlatan Aydın, yeni sistem hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hem Meclisi seçeceksiniz hem de yürütmeyi, hükümeti seçeceksiniz. Meclis de cumhurbaşkanı da millete hesap verecek. Yine cumhurbaşkanı millet adına aynı zamanda Meclise de hesap verecek. Demokratik olan budur. Meclis kendi görevini yapacak, yürütme cumhurbaşkanlığı sisteminde hükümet kendi görevini yapacak. Birbirlerinin işine karışmayacaklar. Peki şimdi böyle mi? Şu anda mevcut sistemde yürütmeden habersiz Meclis tek bir adım atamaz, tek bir yasa hükümete rağmen bu Meclisten geçmez, tek bir denetim sonuca ulaşmaz, bu sistem böyledir. Bu tarihi bir fırsattır. Türkiye artık kendi kaderini kendisi tayin edecek. Tam bağımsız bir ülke olarak istiklalini, istikbalini, istikrarını korumak adına 16 Nisan'da sandıkların çok güçlü bir şekilde 'evet' oylarıyla patlaması lazım. Atacağınız her bir 'evet' o terör örgütlerine bir Osmanlı tokadı olarak gidecektir. Atacağınız her bir 'evet' o Türkiye karşıtı batılılara, Avrupalılara bir Osmanlı tokadı olarak gidecektir, bunu böyle bileceksiniz."

-Bakan Tüfenkci'den taziye ziyareti

Öte yandan Bakan Tüfenkci, Bitlis'te meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden polis memuru Feyzullah Köse'nin ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Bakan Tüfenkci, beraberinde Malatya Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AKP Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal ile Köse'nin Battalgazi ilçesi Göztepe Mahallesi'nde oturan ailesini ziyaret ederek, başsağlığı diledi.

Baba Halil Köse ile bir süre görüşen Tüfenkci, şehitler için de dua etti.

# malatya # halk oylaması # gümrük ve ticaret bakanı bülent tüfenkci # bülent tüfenkci # ahmet aydın # TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın