Almanya Başbakanı Angela Merkel: ''Taliban ile diyalog devam etmeli''

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinin Afganistan'da yürüttüğü tahliye operasyonlarına ilişkin açıklama yaptı. Parlamentoda konuşan Merkel, ''Afganistan’da son 20 yılın kazanımlarını korumak için Taliban ile diyalog devam etmeli'' dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel: ''Taliban ile diyalog devam etmeli''

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Parlamentoda, Almanya'nın Afganistan'daki tahliye operasyonlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkel, "Afganistan’da son 20 yılın kazanımlarını korumak için Taliban ile diyalog devam etmeli. Bu, uluslararası toplumun Taliban ile konuşması gereken bir konu." değerlendirmesinde bulundu.

Afganistan'ın yeniden terörü besleyen bir yer haline gelme riski bulunduğunu dile getiren Merkel, Afganistan’daki Taliban gerçeğinin kabul edilmesinin zor olduğunu ancak bu gerçekle çalışmak zorunda olduklarını ifade etti.

"Afganistan'da ihtiyacı olan insanları ve komşu ülkelerdeki mültecileri desteklememiz gerekli." ifadelerini kullanan Merkel, bu konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirtti.

Afganistan'dan tahliye operasyonlarına, imkan olduğu sürece devam edeceklerini vurgulayan Merkel, mülteciler için 600 milyon avro ayırdıklarını aktardı.

# almanya # Afganistan # taliban # parlamento # recep tayyip erdoğan # angela merkel # almanya başbakanı