Muharrem Sarıkaya yazdı: Yeni Anayasa’nın olmazsa olmaz iki şartı bunlar

Habertürk internet sitesinde Muharrem Sarıkaya, ''Yeni Anayasa’nın olmazsa olmaz iki şartı: '1- Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, 2- Üniter yapı'' adlı yazıyı kaleme aldı.

Muharrem Sarıkaya yazdı: Yeni Anayasa’nın olmazsa olmaz iki şartı bunlar

Habertürk internet sitesinde Muharrem Sarıkaya, ''Yeni Anayasa’nın olmazsa olmaz iki şartı: '1- Cumhurbaşkanlığıhükümet sistemi, 2- Üniter yapı'' adlı yazıyı kaleme aldı.

Sarıkaya'nın yazısı şu şekilde:

Birhafta kadar önce Cumhurbaşkanı’na yakın bir isimle sohbet ederken, hazırlığı devam eden reform paketine değinmiş ve aynen şöyle demişti:

“EKONOMİK VE YARGISAL REFORM, YENİ BİR ANAYASA HAZIRLIĞININ DA ZEMİNİNİ OLUŞTURACAK…”

Anayasa değişikliğinin nasıl olabileceği konusunda epey uzun süren sohbette bulunmuştuk.

Cumhurbaşkanı Erdoğandün açıklayınca hafızam beni o günkü sohbete götürdü.

Öncelikle Anayasa tartışmasının reform paketi zemininde gerçekleşmesi hedefleniyor.

Bu kapsamda bazı kurumların hak ve özgürlükler kapsamında Anayasa’dan çıkarılması öncelikli hedef; YÖK ve RTÜK bunun başında geliyor…

Bir diğeri ise kurulduğu günden sonra birkaç toplantı yapıp, yıllardır bir araya gelmeyen Ekonomik ve Sosyal Konsey…

Bu kurumların Anayasa metni dışına çıkarılması amaçlanıyor.

Yeni yüzyılın hak ve özgürlükler kavramına uygun bir Anayasa’ya ihtiyaç duyulduğunun da altı çiziliyor.

“NEDEN BİR ÖNCEKİ DEĞİŞİKLİKTE BUNLAR GERÇEKLEŞMEDİ DE BUGÜNE BIRAKILDI?”

Verilen yanıt, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin öncelikli olduğu dolayısıyla, başka tartışmalara konuyu çekmemek için sürecin bugüne bırakıldığı yönünde.

Cumhurbaşkanı’nın da dünkü konuşmasında vurguladığı gibi, askeri rejimler döneminde yapılan iskeletini koruyan Anayasa’yı daha sivil bir iskelete kavuşturma amaçlanmış.

YENİ ANAYASA'NIN KIRMIZI ÇİZGİSİ

Hatta çok daha cesur bir çıkışla bu paketin getirilmesinin hedeflendiğine de dikkat çekiliyor.

Anladığım kadarıyla iki başlık hariç, Anayasa’nın bütün maddeleri masada olacak.

Baştan sona birçok metinde görülen Türkçe bozukluklarının giderilmesi için de bazı maddelerinin elden geçirilmesi de hedefler arasında.

Olmazsa olmaz, kırmızı çizgi olarak gösterilen iki şart var:

1- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin devamı,

2- Türkiye Cumhuriyetinin üniter devlet yapısı ve bölünmez bütünlüğü…

DAHA ÇOK HAK VE ÖZGÜRLÜK

Yanlış algıya neden olmamak için dönüp bir daha sordum, Anayasa’nın var olan Cumhuriyetin temel ilkelerinde kökten değişiklik yapılacağını kast etmediklerini belirttiler.

Bunların Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkeleri, bayrağı, milli marşının korunmasının yeni Anayasa için de geçerli olduğunun altını çizdiler.

Ancak yarım asır öncesinin darbe dönemi şartları ile bugünün hak ve özgürlüklerinin tarif edilemeyeceğine de işaret edip, bunları daha ileri taşıyacak unsurların eklenmesiyle güçlü bir Anayasa hedeflediklerini söylediler.

Cumhuriyet, demokratik, sosyal hukuk devleti ilkelerinden kopmanın söz konusu olmayacağını belirtiler…

HEDEF 2023SEÇİMİ

Dolayısıyla 2023 seçimi öncesi bir paket çıkarıp, seçimi Anayasa değişikliği, hak ve özgürlükler zeminine oturtmakta kararlılar.

Anlaşılan o ki, AK Parti, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğanın karşısına sistemi koyup, Anayasa değişikliği ile çıkma gayretine kendi değişikliği ile kontur çekiyor…

Eğer bu şekliyle devam ederse, seçimin zemini tamamen Anayasa değişikliği üzerine oturacak gibi görünüyor…

Ancak AK Parti kesiminin bu kez önündeki en büyük sorun önceki Anayasa değişikliğinde vaat ettikleri üzerinden yenisinin değerlendirilecek olması…

Burada da unutulmaması gereken bir gerçek var ki Erdoğan, kendi yarattığı kitlesini dönüştürme başarısına eriştiren lider.

Unutmayın ki AK Parti kurulduğunda AB yoluna koyulmuş, liberal, demokrat, çoğunlukçu, özgürlükçü hedeften, 2016 sonrası güvenlikçi milliyetçi muhafazakar yapıya dönüşen de aynı sosyolojik taban...

Yazını devamını okumak için tıklayınız.

# erdoğan # ak parti # cumhurbaşkanlığı # yeni anayasa # seçim # YÖK # habertürk # rtük # 2023 # Muharrem Sarıkaya # hükümet sistemi # 2023 seçimi