Bakanlardan 10 Kasım mesajları

Bakanlar, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Bakanlardan 10 Kasım mesajları

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Şentop, mesajında, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk başkanı, Milli Mücadele'nin başkomutanı, Cumhuriyet'in banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vefatının 83. yılında saygı ve şükranla andıklarını belirtti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamanın, "Onun, Türk milletiyle birlikte yedi düvele karşı verdiği mücadeledeki liderliğini örnek alarak Türkiye'nin milli menfaatlerini daima önde tutmak, tam bağımsızlık, onurlu bir gelecek, bilimsel ilerleme ve kalkınma mirasına sahip çıkmak" olduğunu vurguladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Mücadele'yi zafere taşıyan ve bu zaferi Cumhuriyet ile taçlandıran Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, sadece Türk tarihinin değil, dünya tarihinin de en önemli lider ve devlet adamlarından olduğunu ifade etti.

Akar, "10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü" dolayısıyla yaptığı açıklamada, ilkeleri ve düşünceleriyle Türk milletinin hafızasında ve yüreğinde yaşayan, Milli Mücadele'nin Başkomutanı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'ü ebediyete intikalinin 83'üncü yılında rahmet ve minnetle yad etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında, yol göstericiliği, idealleri ve davasıyla gönüllerdeki tazeliğini sadece Türk milleti için değil, bütün mazlum milletler için de muhafaza eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 83. yılının idraki içinde olduklarını belirtti.

Hedefleri, gayeleri ve köklü geçmişleri olan milletlerin köklü değişim dönemlerinin, bir başka deyişle tarihlerinin kırılma anlarının da olduğunu dile getiren Soylu, şu ifadeleri kullandı:

''Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yine böylesi bir dönemde, dünyada her milletin kendisine bir 'emperyalist' seçmek zorunda bırakıldığı bir zaman diliminde sorumluluk almış, her alanda bağımsız olmayı esas alan, milli menfaatlerden asla taviz vermeyen, baskıya ve esarete karşı boyun eğmeyen anlayışı ile hem aziz milletimizin hem de insanlığın geleceğine silinmez bir imza atmıştır.''

# hulusi akar # Atatürkü Anma # atatürkü anma programı # atatürkü anmak # atatürkü anma 10 kasım # atatürkü anma töreni # atatürkü anma video # atatürkü anma resmi # atatürk ü anma saygiyla aniyoruz 10 kasım # atatürk ü anma # atatürkü anma saygı duruşu # atatürkü anma etkinlikleri # atatürkü anma günü etkinlikleri # 10 kasım etkinlikleri # 10 kasım atatürk # 10 kasım atatürkü anma # 10 kasım anma programı # 10 kasım anıtkabir # 10 kasım atatürkü anma anlamı # 10 kasım atatürkü anma etkinlikleri # 10 kasım # tbmm # mustafa şentop