ABD'nin hezimetle sonuçlanan 20 yıllık işgal planı

ABD bölgede yenildi ve mecburen geri çekiliyor. 2001 yılında Ortadoğu'yu parçalamak için BOP planını devreye sokan ABD, Irak'ı işgal etti, Afganistan'a da binlerce asker yığdı. Ancak Batı Asya'da işler ABD'nin planladığı gibi gitmedi. 20 yılda peş peşe ağır yenilgiler alan ABD, 11 Eylül'e kadar Afganistan'dan da askerlerini çekeceğini açıkladı. İşte ABD'nin 20 yıllık işgal ile başlayan hezimet ile sonuçlanan bölme planları...

ABD'nin hezimetle sonuçlanan 20 yıllık işgal planı

ABD11 Eylül 2001 saldırılarını bahane ederek geldiği Afganistan'dan 20 yıl sonra yine 11 Eylül'e kadar çekiliyor.

ABD başkanı Bush döneminde başladı Ortadoğu'yu parçalama planları. ABD Dışişleri Bakanı Condelica Rise, Pentagon'un işgal ve bölme planını Büyük Ortadoğu Projesi adıyla açıkladı. Hedef Ortadoğu'daki 22 ülkenin sınırlarını değiştirmekti.

11 Eylül 2001 Salı sabahı ABD'liler güne Usame Bin Ladin'in El Kaide'si tarafından yapıldığı belirtilen terör saldırıları ile uyandı. Dünya Ticaret Merkezi olarak bilinen İkiz Kuleler'e ve ABD Savunma Bakanlığı'na uçaklar çarptı.

ABD'yi sarsan bu saldırılar sonra dönemin ABD başkanı George W. Bush, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in iade edilmediği gerekçesiyle 7 Ekim 2001'de Afganistan'ı işgal ederek Taliban rejimini devirdi ve ülkede iktidara Batı'ya daha yakın duran Hamid Karzai geçti.

Afganistan'a asker yığan ABD'nin bir sonraki hedefi Irak olacaktı. Demokrasi götürüleceği söylenen Irak'ı işgal bahanesi de kimyasal silah yalanıydı. 20 Mart 2003'te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı olmadan Irak'ı işgal etti ve Saddam Hüseyin'i devirerek idam etti. Irak Anayasası değiştirildi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi Vahabi yönetimleri yanına alan ABD, İsrail'in çıkarları doğrultusunda işgal planlarını ilerletti. ABD'nin BOP planına karşı çıkan yönetimler darbe ya da baskılar ile saf dışı bırakılıyor direnenler ise diktatör ilan edilerek ülkeleri işgal ediliyordu.

Irak işgali sonrası hedefte iki ülke daha vardı. Beşar Esad yönetimindeki Suriye ve Muammer Kaddafi liderliğindeki Libya.. 15 Mart 2011'de paralı teröristler ile Suriye'de iç savaş başlatıldı. 4 gün sonra 19 Mart 2011'de de Lİbya'ya müdahale edildi. NATO uçakları ile bombalanan Libya'da Kaddafi 20 Ekim 2011'de linç edildi. Aşiretlerin bulunduğu Lİbya'da siyasi istikrar sona erdi.

ABD, DEAŞ, EL Kaide ve PKK gibi terör örgütleri üzerinden yürüttüğü vekalet savaşına direnen Suriye yönetimi teslim olmadı. Radikal gruplara para , PKK'ya ise binlerce TIR silah gönderen ABD için Suriye'de yolun sonu görünüyor.

Türk Ordusu'nun ABD'nın PKK/YPG üzerinden ikinci İsrail Koridoru yaratma girişimini 3 kez bozguna uğrattığı Suriye'de, Atlantik'in gerilemesi başladı. Koridoru oluşturamayan ABD bölge ülkelerinin iş birliği ile adım adım geriletildi.

Irak'taki gücünü yitiren ABD, IKBY'de bağımsızlık referandumunu yapamadı. Türkiye, Irak ve Suriye'nin ortak tatbikatı, Atlantik cephesini hezimete uğrattı. Bir önceki ABD başkanı Donald Trump, sahadaki başarısızlıklara rağmen harcanan paraları gündeme getirmesi ülkede iki farklı cephe yarattı. Sahadaki yenilgiyi kabul eden Trump, 7 trilyon doları Ortdoğu çöllerine yatırdık hala başarı yok diyerek çekilme takvimini açıkladı.

Pentagon'a rağmen Suriye, Irak ve Afganistan'dan çekilmek isteyen Trump yönetimi, Taliban yönetimi ile anlaşmıştı. İşgalin 20. yıl dönümünde 1 Mayıs'ta çekilme tamamlanacaktı.

Atlantik'in düşüşe geçtiği bu süreçte Avrasya ise yükseldi. Tek kutuplu dünya çok kutuplu oldu. Yeni dünya düzeni seçime giden ABD'yi kendi içinde kutuplaşmaya götürdü. Ülkesinin ulusal çıkarlarını savunan Trump, içe kapanmayı Pentagon'un adayı Biden adayı eski ABD'yi geri getirmeyi vaat etti. Hile iddiaları ve kaos sürecinde yapılan seçimde Trump, yerini Pentagon'un desteklediği Biden'a bıraktı.

Büyük vaatler ile iş başına gelen Bİden yönetimi "ABD geri gelecek" dese de sahada istediği sonuçları alamadı. Irak'ta peş peşe saldırıların hedefi olan ABD'de gelinen son süreçte Afganistan'da da tutunamadı. Gecikmeli de olsa çekilme kararını açıkladı. Çekilme 11 Eylül'e kadar tamamlanacak.

Kafkaslar'da Türkiye-Rusya ve Azerbaycan ortaklığına yenilen, Doğu Akdeniz'de direnişi Türk Ordusu'nun kararlığını aşamayan, Karadeniz'de arkasında olduğu Ukrayna'nın ihtiyaçlarını karşılayamayan ABD Suriye'de de zor durumda.

Türkiye, Rusya ve İran'ın ortaklaşa yürüttüğü Astana süreci büyük başarılar kaydetti. Katar'ın dahil olduğu ABD karşıtı cephenin önünde Suriye'deki ABD varlığını sona erdirmek var. Hedefte İdlib ve PKK'nın işgal ettiği Fırat'ın doğusu var. Gelinen son durumda ABD karşıtı cephe zafere adım adım ilerliyor.

# abd # amerika # pkk # deaş # ırak # el kaide # Afganistan # Birleşik Arap Emirlikleri # batı # demokrasi # taliban # işgal # 11 Eylül # pentagon # Büyük Ortadoğu Projesi # bush # dünya ticaret merkezi # İkiz Kuleler