İran Dışişleri Bakanı Zarif: Bölgede 6'lı iş birliği platformu oluşturmak istiyoruz

6 ülkeyi kapsayan bölge turuna çıkan Zarif, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün ardından ikinci durağı olan Rusya'nın başkenti Moskova'da İran medyasına açıklamada bulundu.

İran Dışişleri Bakanı Zarif: Bölgede 6'lı iş birliği platformu oluşturmak istiyoruz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Azerbaycanlı diğer yetkililerle dün verimli görüşmeler yaptıklarını aktaran Zarif, "Bölgede 6'lı iş birliği platformu oluşturmak istiyoruz. Kafkasya bölgesindeki ülkeleri bu amaçla ziyaret ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Zarif, Lavrov ile görüşmede Dağlık Karabağ, nükleer anlaşma, Suriye, Afganistan ve Yemen gibi konuları da ele alacaklarını belirterek, "Donald Trump'ın gidişiyle özel şartlar oluştu ve Rusya ile bu konudaki duruşumuzu uyum içinde belirleyeceğiz" diye konuştu.

Zarif'in Rusya'nın ardından Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye'yi de ziyaret etmesi bekleniyor.

# türkiye # rusya # donald trump # iran # Azerbaycan # suriye # Yemen # trump # Afganistan # lavrov # iş birliği # moskova # cevad zarif # Ermenistan # İlham Aliyev # Bakü # Gürcistan # 6lı platform # İran medyası # zarif # İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif # İran Dışişleri Bakanı # rusya moskova # Azerbaycan Bakü # Azerbaycan İlham Aliyev