Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: ''Afganistan'daki istikrarsızlığın komşu ülkelere taşma riski var''

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Orta ve Güney Asya: Karşılıklı Bölgesel Bağlantılar. Zorluklar ve İmkanlar" konulu konferansta konuştu. ABD ve NATO birliklerinin Afganistan’dan çekilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Sergey Lavrov, ülkede askeri ve siyasi belirsizliğin arttığını belirterek, "Mevcut koşullar altında istikrarsızlığın komşu ülkelere taşması konusunda gerçek riskler olduğu çok açıktır." dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: ''Afganistan'daki istikrarsızlığın komşu ülkelere taşma riski var''

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Özbekistan’ın başkenti Taşkent'e gitti.

Bakan Lavrov, Taşkent'te, "Orta ve Güney Asya: Karşılıklı Bölgesel Bağlantılar. Zorluklar ve İmkanlar" konulu konferansa katılarak burada bir konuşma gerçekleştirdi.

Afganistan’daki durumun hızlı bir şekilde bozulduğunu belirten Lavrov, ABD ve NATO askeri birliklerinin aceleci bir şekilde bölgeden çekilmesinin arka planında Afganistan ve etrafında, askeri ve siyasi durumun gelişimine ilişkin belirsizliğin daha da arttığını söyledi.

Lavrov, "Afgan krizi, terör tehdidini ve benzeri görülmemiş bir seviyeye ulaşan uyuşturucu kaçakçılığı sorununu ağırlaştırıyor. Mevcut koşullar altında istikrarsızlığın komşu ülkelere taşması konusunda gerçek riskler olduğu çok açıktır." ifadesini kullandı.

Böyle bir tehdidin Afganistan’ın bölgesel iş birliğine dahil olmasının önünde ciddi bir engel olduğunu vurgulayan Lavrov, "Orta ve Güney Asya’yı birbirine bağlayan enerji, lojistik ve ulaşım projelerini teşvik etme planları sahadaki güvenlik durumuna göre hesap edilmelidir." dedi.

Afganistan iç çatışmasının tam kapsamlı çözülmesi koşuluyla, Kabil’in katılımıyla ekonomik taahhütlerin ve girişimlerin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesinin mümkün olabileceğine dikkati çeken Lavrov, ülkede kalıcı barışın sağlanması yönünde ortak çabaların hem bölgede hem de uluslararası arenada öncelikli görev olarak kalması gerektiğini vurguladı.

Lavrov, uluslararası ortakların yardımıyla kapsamlı ve doğrudan Afganlar arası müzakerelerin uzun vadeli barışın sağlanmasına yol açabileceğini ifade ederek, Moskova formatının, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ)-Afganistan Temas Grubu ve Rusya, ABD, Çin ile Pakistan’dan oluşan genişletilmiş üçlü formatın kanıtlanmış mekanizmalar olduğunu kaydetti.

# rusya # lavrov # Sergey Lavrov # Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov # Sergey Lavrov açıklama # Özbekistan # taşkent # rusya abd # ABD NATO # Rusya Afganistan # ABD Afganistan NATO # ABD NATO Afganistan # Lavrov Afganistan