Avrupa Konseyi Türkiye'yi hedef aldı

Avrupa Konseyi, liderler zirvesinin arından yayımlanan karar metninde Türkiye’yi hedef aldı. Konsey, Türkiye'nin 2016'da imzalanan mülteci anlaşmasına uymadığını iddia etti. Metinde, Türkiye’nin adı geçirilmedense “3. ülkelerin mültecileri siyasi silah olarak kullanmasının kabul edilemeyeceği” ifadelerine yer verildi.

Avrupa Konseyi Türkiye'yi hedef aldı

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e veda eden Avrupa Konseyi Liderleri Zirvesi’nin ardından bir karar metni yayınlandı. Karar metninin 17 ve 18’inci maddeleri Türkiye ilgilendiren konular yer aldı.

18. Maddede doğrudan Türkiye hedef alındı. Türkiye’nin mülteci anlamasına uymadığı öne sürüldü. Karar metninde; “Avrupa Konseyi, Türkiye’ye 2016’da Avrupa Birliği -Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya tamamen ve ayrım gözetmeksizin uygulaması çağrısında bulunuyor, buna Kıbrıs Rum Kesimi de dahil” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Konseyi ülke ismi vermeden Türkiye’yi mültecileri siyasi silah olarak kullanmakla suçladı. Karar metninde “Avrupa Konseyi, 3. ülkelerin mültecileri siyasi sebeplerle silah olarak kullanmasını kabul etmeyecektir” denildi.

Avrupa Konseyi karar metninin 17. maddesinde Suriye uyruklu düzensiz göçmenlerin Avrupa Birliği ülke sınırlarına girmemesi için Türkiye, Ürdün, Lübnan gibi ülkelere finansal desteğin sağlanacağı yinelendi.

# türkiye # avrupa birliği # Ürdün # lübnan # angela merkel # liderler zirvesi # Avrupa Konseyi # avrupa birliği türkiye