2 ilde PKK operasyonu: 11 tutuklama, 7 gözaltı!

2 ilde PKK operasyonu: 11 tutuklama, 7 gözaltı!

KONYA Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonda, terör örgütü PKK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaparak, halkın güvenlik güçleriyle silahlı çatışması için çağrıda bulundukları öne sürülen aralarında HDP Konya İl Eş Başkanı Nurhan Erkal'ın da bulunduğu 7 kişi gözaltı alındı.

Konya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, terör örgütü PKK'nın propagandasını yaptıkları öne sürülen kişilere yönelik dün akşam saatlerinde operasyon düzenledi. Daha önce belirlenen adreslere eş zamanlı yapılan baskında HDP Konya İl Eş Başkanı Nurhan Erkal ile Suat Ü., Abdürrahim Ç., Refik T., Reşat Y., Yener B. ve Hayrettin Y. gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda ise, 1 tabanca ve içerisinde 8 mermi bulunan 1 şarjör, 1 av tüfeği, 22 fişek, terör örgütünü simgeleyen bezler ve çok sayıda örgütsel doküman ile dijital veriler ele geçirildi.

Şüphelilerin, terör örgütü PKK ve şehir yapılanması olan KCK'nın sosyal medya üzerinden propagandasını yaptıkları, örgütün elebaşı Abdullah Öcalan ve silahlı teröristleri övdükleri, halkı Türkiye Cumhuriyeti devleti ve güvenlik güçlerine karşı silahlı mücadeleye çağırmak ve teşvik ettikleri, güvenlik güçlerine alenen hakarette bulundukları ve güvenlik güçlerinin yaptıkları operasyonları toplumda bir kaos yaratıyor gibi gösterdikleri iddia edildi. Şüphelilerin sorgusu sürüyor.

GİRESUN’DAKİ PKK OPERASYONUNDA 11 KİŞİ TUTUKLANDI

GİRESUN Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonlarda terör örgütü mensubu olduğu iddisıyla gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 21 şüpheliden 11'i tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın PKK/KCK/ YDG-H terör örgütünün bu kentteki faaliyetlerine yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında Giresun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, geçen cuma sabahı Giresun’da 10, Batman’da da 1 adrese eş zamanlı operasyon düzenleyerek 26 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden 5’i Emniyet Müdürlüğü'ndeki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 21'i dün sabah erken saatlerde adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki sorguları ardından 6 'sı adli kontrol kapsamında olmak üzere 9 kişi daha serbest bırakıldı. Mahkemeye çıkartılan 12 şüpheliden 11'i, 'Terörle Mücadele Kanunu'na muhalefet, silahlı örgüt kurmak, yönetmek, üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından tutuklanarak Giresun E Tipi Cezaevi'ne konuldu, bir kişi ise adli kontrol kapsamında serbest bırakıldı. (DHA)

# pkk operasyonu # 7 gözaltı # 11 tutuklama