ABD Kuzey Akım 2'de geri adım attı

ABD, Kuzey Akımı 2'de geri adım attı. Projede sona gelinmesinin karşısında ABD, işletmeci şirkete yönelik yaptırımlardan vazgeçti. ABD bu geri adımıyla bir cephede daha kaybetmiş oldu.

ABD Kuzey Akım 2'de geri adım attı

Almanya'nın Rusya ile yürüttüğü Kuzey Akımı 2 projesinde sona gelindi. ABD ise proje karşısında yenilgisini kabul etti.

Konu geçen hafta Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Washington'a düzenlediği veda ziyaretinde yeniden gündeme geldi. Merkel, ABD Başkanı Joe Biden'a karşı kararlılığını yineledi.

ABD'nin yenilgisine ilişkin sinyali, hafta başında Reuters verdi. Resmi olarak henüz doğrulanmayan haberlere göre ABD ile Almanya anlaşmaya vardı.

Varılan anlaşma, dört maddeyi öngörüyor. Buna göre iki ülke Ukrayna'ya yenilenebilir teknoloji için 50 milyon dolarlık kredi aktaracak. Ayrıca Almanya, Ukrayna'ya transit ücretleri için de karşılık verecek.

Rusya'ya yönelik yaptırımlar da askıya alınmış durumda. Ancak Rusya'nın projeyi yaptırım aracı kullanması durumunda yaptırımlar yeniden uygulanabilecek.

Biden, mayıs ayında projeye yönelik yaptırımları kaldırdığını duyurmuştu. ABD Başkanının bu kararı, ülke içinde ve Ukrayna'da tartışmalara sebep oldu.

Anlaşmanın ortaya çıkması Biden'e yönelik eleştiriler daha da arttırdı. Yaptırımları kaldırma kararını eleştiren muhalifler, ABD Başkanını, Almanya'da genel seçimlerin yapılacağı eylül ayına kadar beklemediğinden dolayı eleştiriyor.

# rusya # Ukrayna # Putin # proje # almanya # Biden # washington # joe biden # angela merkel # abd rusya # Biden Putin # Kuzey Akım 2 projesi # ABD Kuzey Akım 2 # ABD Almanya