İzmir merkezli FETÖ operasyonunda tutuklu sayısı 111'e yükseldi

FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanmasına yönelik İzmir merkezli operasyonda tutuklu sayısı arttı. Son operasyonda yakalanan 46 kişinin daha tutuklanmasıyla toplam tutuklu sayısı 111'e yükseldi.

İzmir merkezli FETÖ operasyonunda tutuklu sayısı 111'e yükseldi

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca 60 il ve KKTC'de yürütülen operasyonda tutuklu sayısı 111 oldu.

19 Ocak'ta başlayan operasyonda en son iki şüpheli daha yakalandı. Böylece gözaltı sayısı 200'e yükseldi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 118 zanlı önceki günlerde adliyeye sevk edilmişti. Aynı operasyonda gözaltına alınan 62 şüpheli daha adliyeye sevk edildi.

Nöbetçi sulh ceza hakimliğince bu zanlılardan 46'sı tutuklanırken 16'sı hakkında adli kontrol kararı verildi. Operasyon kapsamında bugüne kadar sevk edilen toplam 180 zanlıdan 111'i tutuklandı, 69'u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Öte yandan gözaltına alınan 200 şüpheliden 18'inin etkin pişmanlıktan faydalandığı, ikisinin de emniyetteki işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 19 Ocak'ta örgütün ''mahrem imamları''yla ankesörlü ya da büfe telefonlarıyla irtibat kurdukları öne sürülen 218'i muvazzaf 238 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.

İzmir merkezli operasyonda 198 zanlı yakalanmış, şüphelilerden 8'i hakkında daha önce aynı konuda soruşturma yürütüldüğü, gözaltı kararı bulunan bir kişinin de öldüğü belirlenmişti.

# fetö # Türk Silahlı Kuvvetleri # tsk # KKTC # emniyet # fetö operasyonları # mahrem imam # FETÖ mahrem imam # İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı # izmir FETÖ # fetö tsk # 19 Ocak